Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
· Na niedzielê 14 kwie...
· [2024.04.12] W Krako...
· [2024.04.05] Kwietni...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2011.06.23] Ryszard Kokoszka
Urodzi³ siê w Wi¶niczu Ma³ym. Ojciec Czes³aw po powrocie z przymusowych robót w Austrii pracowa³ w Zak³adach Chemicznych w Rokicie w Brzegu Dolnym.
Chcia³ podj±æ pracê bli¿ej domu rodzinnego z szans± na wspólne zamieszkanie rodziny. Zatem 1953 roku podj±³ pracê w powstaj±cym Kombinacie Metalurgicznym w Nowej Hucie jako dyspozytor dostaw inwestycyjnych
(W-98), szybko dosta³ mieszkanie w os. Sportowym. Ojciec przepracowa³ d³ugie lata w hucie zostaj±c kierownikiem administracyjnym w Dyrekcji Kombinatu, nastêpnie w PMO.
Ryszard tutaj mieszka³ z rodzicami i trzema siostrami: Eugeni±, Halin± oraz Czes³aw±. M³ody Ryszard wcze¶nie zwi±za³ swoje losy z Now± Hut±. Tutaj ukoñczy³ Szko³ê Podstawow± nr 82 w os. Sportowym, nastêpnie Technikum Elektryczne w szkole dzia³aj±cej przy hucie. W 1964 roku podejmuje pracê w HiL, pocz±tkowo na Zgniataczu, a od 1969 roku w Zak³adzie Projektowo--Konstrukcyjnym (W-92). Koñczy studia w Akademii Górniczo- Hutniczej w roku 1979. Pod koniec lat siedemdziesi±tych wyje¿d¿a do Stanów Zjednoczonych Ameryki Pó³nocnej. W „polskim” mie¶cie Chicago przez 2,5 roku przechodzi przyspieszony kurs funkcjonowania w gospodarce kapitalistycznej. Po powrocie do Krakowa wraca do pracy na Wydziale Projektowo-Konstrukcyjnym i zostaje z czasem specjalist± projektantem. Chce zmieniæ co¶ w swoim otoczeniu, podejmuje dzia³alno¶æ w Radzie Pracowniczej HiL zostaj±c jej wiceprzewodnicz±cym. W okresie transformacji otrzymuje swoj± szansê. Z Zak³adu Projektowo-Konstrukcyjnego odchodzi jego szef na emeryturê i to on otrzymuje propozycjê stworzenia nowego sprywatyzowanego przedsiêbiorstwa. Ma³o kto wiedzia³ jak to uczyniæ, nie by³o bowiem w tym wzglêdzie du¿ych do¶wiadczeñ. Jako dzia³acz rady pracowniczej, ale zarazem pracownik w USA wykorzystuje swoje do¶wiadczenia. Z jednej strony tworzy spó³kê pracownicz±, a z drugiej stara siê zbudowaæ nowoczesne i efektywne przedsiêbiorstwo oparte na kapitale. Tak w miejsce Zak³adu Projektowo-Konstrukcyjnego 150 pracowników tworzy Spó³kê z ograniczon± odpowiedzialno¶ci±. W ostatnim dniu roku 1990 powstaje spó³ka, która 16 kwietnia 1991 rozpoczyna efektywn± dzia³alno¶æ. Od pocz±tku firma uzyskuje wa¿n± pozycjê w Kombinacie Metalurgicznym. Jest zapotrzebowanie na tak± us³ugê. ZD-Projekt z liderem Ryszardem Kokoszk± nie tylko osi±ga niez³e przychody, ale inwestuje. Wkrótce z tradycyjnego, opartego na deskach kre¶larskich biura, staje siê nowoczesnym zak³adem wyposa¿onym w dobrze oprogramowane komputery. ZD-Projekt pracuje nie tylko na rzecz Huty Tadeusza Sendzimira, ale tak¿e dla innych przedsiêbiorstw krakowskich, w kraju, a z czasem i zagranicznych. Piszemy o tym szerzej obok.
Ryszard Kokoszka jest ¿onaty z Eugeni±, która przez d³ugie lata by³a pracownikiem Kombinatu Metalurgicznego na Wydziale Kolejowym. Wychowali córkê i syna. Syn Grzegorz jest absolwentem Collegium Ignatianum. Córka Katarzyna absolwentk± AWF. Jest ju¿ dziadkiem i ma wnuczkê Weronikê. Jego pasj± jest turystyka i czêsto wyje¿d¿a z ¿on± zarówno na trasy krajowe jak i zagraniczne.
(SP)


Fot. £ukasz Klimek
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,440,347 unikalnych wizyt