Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2011.03.17] SZUKA£EM WAS
W ubieg³ym tygodniu wzi±³em udzia³ w prapremierowym pokazie filmu „Szuka³em Was” w kinie „Kijów”. Przybyli na niego twórcy filmu i wielu zacnych go¶ci z osobistym sekretarzem Papie¿a Benedykta XVI. Oczywi¶cie by³ równie¿ by³y sekretarz Ojca ¦wiêtego Jana Paw³a II – bohatera filmu, obecny kardyna³ i metropolita krakowski Stanis³aw Dziwisz. Film, przy sali kinowej wype³nionej po brzegi, zosta³ przyjêty z powag±, ale i podziwem. Twórcy filmu przez 4 lata je¼dzili po ¶wiecie w miejsca, gdzie przebywa³ jako pielgrzym Jan Pawe³ II, albowiem istotn± rolê w filmie odgrywaj± podró¿e Ojca ¦wiêtego. Narratorem by³ znany dziennikarz TVN, który przebywaj±c w miejscach wizyt papieskich wspó³cze¶nie komentowa³ ich przebieg i znaczenie. Oczywi¶cie nie zabrak³o pierwszej wizyty w Polsce, która tak wstrz±snê³a systemem, i¿ zapocz±tkowa³a przemiany koñcz±ce siê transformacj± polityczn± w Polsce, ale i ca³ym by³ym obozie socjalistycznym. To raczej dobrze znamy. Mnie zaciekawi³y komentarze do wizyt w Meksyku, gdzie w okresie triumfowania ideologii wyzwolenia i zaanga¿owania siê w ni± niektórych miejscowych duchownych, ta pielgrzymka by³a bardzo trudna dla Papie¿a. Musia³ pohamowaæ radykalizm ko¶cio³a latynoamerykañskiego i powstrzymaæ rozprzestrzeniaj±c± siê wizjê Chrystusa rewolucjonisty walcz±cego o wyzwolenie biednych. Wówczas Papie¿owi to siê uda³o, ale mam w±tpliwo¶ci czy Meksyk jest dzisiaj krajem lepszym ni¿ przed laty w czasie wizyty Jana Paw³a II. Bardzo ciekawie pokazane s± pielgrzymki do Afryki, gdzie katolicyzm w niektórych krajach odgrywa istotn± rolê, ale wyznawcy Chrystusa s± te¿ prze¶ladowani przez wyznawców innych religii.
Bardzo istotn± czê¶ci± filmu jest ekumenizm Jana Paw³a II, który w Asy¿u zorganizowa³ spotkanie dostojników wszystkich wiêkszych religii ¶wiata. Jego s³owa o uniwersalnym Stwórcy ¶wiata, by³y wyciagniêciem rêki do wyznawców innych religii i prób± dialogu ponad podzia³ami. Szerokim echem odbi³a siê wizyta Papie¿a w synagodze w Rzymie i Jego s³owa o ¯ydach jako braciach starszych w wierze. Pokazane w filmie dokumentalne zdjêcie z tej wizyty oraz pielgrzymki do Ziemi ¦wiêtej pokazuj± ciep³y stosunek Karola Wojty³y do osób pochodzenia hebrajskiego, o czym ¶wiadcz± jego m³odzieñcze do¶wiadczenia i posiadanie przyjació³ w¶ród ¯ydów.
Bardzo wa¿n± czê¶ci± filmu s± wypowiedzi „¶wiadków” ¿ycia Papie¿a, czyli ludzi którzy zetknêli siê z nim podczas Jego pielgrzymki ziemskiej. Tutaj nie zabrak³o akcentu nowohuckiego. Ceremoniarz Papie¿a Paw³a VI wspomnia³ jakie na nim wra¿enie zrobi³a konsekracja ko¶cio³a Arka Pana w Nowej Hucie. Okazuje siê, ¿e ju¿ wówczas charyzmatyczny biskup z Krakowa zosta³ jednym z bliskich wspó³pracowników Paw³a VI i mówi³o siê, ¿e mo¿e obj±æ tron Piotrowy. Potwierdzi³ to papie¿ Jan Pawe³ I, który powiedzia³ do kardyna³a Wojty³y „to przecie¿ Ty mia³e¶ zostaæ nastêpc± Paw³a VI”. Co po krótkim pontyfikacie trwaj±cym miesi±c Jana Paw³a I sta³o siê faktem.
Najcenniejsz± warto¶ci± filmu jest pokazanie Ojca ¦wiêtego Jana Paw³a II, relacjami ¶wiadków jego ¿ycia, jako prawdziwego cz³owieka, co zosta³o potwierdzone dokumentalnymi wstawkami z autentycznych zachowañ Karola Wojty³y. Jego bezpo¶redni i niekonwencjonalny sposób kontaktu z wyznawcami przejdzie do historii. Widaæ to szczególnie w kontaktach z dzieæmi i m³odzie¿±. St±d dzisiaj mówi siê o pokoleniu JP II. Oby¶my tylko nie ograniczyli siê do uwielbienia naszego Ojca ¦wiêtego, co bêdzie zapewne widoczne podczas zbli¿aj±cej siê beatyfikacji, ale tak¿e próbowali na¶ladowaæ tego wielkiego Polaka w swoim codziennym ¿yciu. Tak, aby przes³anie filmu „Szuka³em was” zosta³o prawid³owo odczytane.
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,480,889 unikalnych wizyt