Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.03.29] Na ryby...
· [2024.03.29] ¦wiêtuj...
· Na niedzielê 31 marc...
· [2024.03.29] ¦wi±tec...
· [2024.03.22] Wiosenn...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2011.02.11] ROK REAGANA
W minionej epoce propaganda PRL przedstawia³a czterdziestego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana w sposób lekcewa¿±cy, jako po¶ledniego aktora i kowboja. Faktem jest, ¿e ten prezydent nie by³ z mojej bajki. Z regu³y bardziej ceni³em przywódców USA wywodz±cych siê z Partii Demokratycznej. Jednak patrz±c z perspektywy czasu na dokonania Ronalda Reagana wywodz±cego siê z Partii Republikañskiej, trzeba przyznaæ, ¿e uda³o mu siê dokonaæ czego¶ wielkiego. To on wspólnie z wielkimi osobisto¶ciami XX wieku, naszym Janem Paw³em II, Michai³em Gorbaczowem i Margaret Thatcher doprowadzi³ do zakoñczenia zimnej wojny i wyhamowania zbrojeñ nuklearnych.
O zas³ugach Papie¿a z Polski wiemy bardzo du¿o i zdajemy sobie sprawê jak zmieni³ nasz kraj, Europê i ¶wiat. Uznaniem Jego zas³ug bêdzie beatyfikacja 1 maja br.
¯elazn± Damê Wielkiej Brytanii tak¿e znamy z niekonwencjonalnych posuniêæ, które umocni³y jej kraj pod ka¿dym wzglêdem. Natomiast Gorbaczow, twórca „pierestrojki”, nie tylko zmieni³ swoj± ojczyznê, ale zapocz±tkowa³ zmiany w Europie Wschodniej. To on dokona³ znamiennej oceny Ronalda Reagana w jednym z wywiadów. „S±dzê, ¿e zawdziêczamy to ³utowi szczê¶cia, i¿ historia zetknê³a ze sob± dwu podobnie my¶l±cych w tym wzglêdzie ludzi. Jestem dumny z tego czego dokonali¶my, bo wynik tych dzia³añ zbli¿y³ nas do g³ównego celu, zakoñczenia zbrojeñ nuklearnych (…) Ronaldowi Reaganowi nale¿y siê ho³d, by³ wielkim cz³owiekiem…” Taka ocena w ustach by³ego przywódcy ZSRR, tocz±cego od lat rywalizacjê z USA nie jest przypadkowa i ¶wiadczy tak¿e o wielko¶ci tego jeszcze ¿yj±cego polityka, maj±cego wp³yw na bieg losów ¶wiata.
Najbardziej niezwyk³± decyzj± Reagana by³o uznanie za swój cel nie redukcji, lecz likwidacji arsena³ów j±drowych. W 1983 zaanga¿owa³ siê w sprawê Inicjatywy Obrony Strategicznej (SDI). Chodzi³o o stworzenie takiego systemu obrony, który sprawi³by, ¿e pociski z g³owicami nuklearnymi sta³yby siê broni± bezu¿yteczn±. W efekcie dosz³o do odwil¿y i porozumienia pomiêdzy wielkimi mocarstwami, które musia³o mieæ wp³yw na inne kraje, posiadaj±ce broñ nuklearn±. To wówczas za kadencji Reagana odeszli¶my od polityki konfrontacji dwóch systemów, co grozi³o ludzko¶ci po prostu zag³ad±.
Dlatego jestem za uczczeniem 100 rocznicy urodzin Ronalda Reagana, która przypada 6 lutego br. W tym roku maj± miejsce jeszcze dwie istotne rocznice. 20 stycznia minê³o 30 lat od chwili objêcia urzêdu prezydenta przez Ronalda Reagana. Natomiast 30 marca minie 30 lat od daty nieudanego zamachu na niego. Niewiele brakowa³o, aby Jego misja nie dosz³a do skutku. Kula zamachowca przesz³a ok. 2 centymetrów od Jego serca. Prezydent uwierzy³ wówczas, ¿e zosta³ ocalony po to, aby dokonaæ istotnych zmian w ¶wiecie i uda³o mu siê to. W jakiej¶ mierze losy Papie¿a, który cudem unikn±³ ¶mierci w zamachu oraz prezydenta USA w tym momencie sta³y siê zbie¿ne. Kraków uczci³ Reagana nadaj±c mu w 1994 roku tytu³ Honorowego Obywatela, a ostatnio radni M. Krakowa przyjêli rezolucjê w sprawie uczczenia 100 rocznicy urodzin Ronalda Reagana. W Nowej Hucie pl. Centralny nosi imiê Ronalda Reagana i bior±c pod uwagê powy¿sze rozwa¿ania, dochodzê do wniosku, ¿e mo¿e mu siê to nale¿y, tylko dlaczego wielu nowohucian uwa¿a, ¿e dokonano modyfikacji nazewnictwa placu z tak mocno zakorzenion± nazw± wbrew ich woli, nie bior±c pod uwagê konsultacji spo³ecznych?
S£AWOMIR PIETRZYK
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.05 27,220,493 unikalnych wizyt