Nawigacja
· Strona g³ówna
· Nowohuckie Linki
· Fotohistorie
· Szukaj
· Dzielnice
· NH - Miejsce dobre do ¿ycia
W G³osie
 Felietony
 Miss Nowej Huty -
XXI edycja

 Nowohucianie
 Humor
 Prawnik radzi
Ostatnie artyku³y
· [2024.04.19] Parê s³...
· [2024.04.19] Sumienie
· Na niedzielê 21 kwie...
· [2024.04.12] Na kwie...
· [2024.04.12] Kwitn± ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Na sprzeda¿ dzia³ka ...
· Akcja poboru krwi
· Krótkie w³osy - piel...
· Sekcja rekreacyjna G...
· TBS w nowej hucie?
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
[2010.12.23] Statut i regulamin
Zarz±d jest przeciwny opracowaniu statutu lub regulaminu wspólnoty i regulaminu porz±dku domowego, bo ustawa o w³asno¶ci lokali tego nie przewiduje. Czy s³usznie?

Nie ma bezwzglêdnej potrzeby opracowywania i uchwalania statutu lub regulaminu wspólnoty, czy te¿ regulaminu porz±dku domowego. Dokumenty tego typu nie s± wymagane. Tym niemniej bywaj± uchwalane jako wewnêtrzne prawo wspólnoty. Opracowanie i uchwalenie statutu (lub regulaminu wspólnoty) ma sens wówczas, gdy w³a¶ciciele lokali chc± uzupe³niæ ustawê o w³asno¶ci lokali dodatkowymi regulacjami. Tak± sytuacjê spotyka siê jednak bardzo rzadko. Ponad 90 proc. uchwalanych przez wspólnoty mieszkaniowe statutów stanowi zestaw wybranych przepisów z ustawy o w³asno¶ci lokali, uznanych przez autorów za najwa¿niejsze. Takim uzupe³nieniem mo¿e byæ sprawa protoko³owania zebrañ w³a¶cicieli lokali (poruszona zosta³a w pierwszym li¶cie). Innym przyk³adem jest uzupe³nienie art. 31 ustawy, zgodnie z którym zebrania w³a¶cicieli zwo³ywane s± na wniosek w³a¶cicieli lokali dysponuj±cych co najmniej 1/ 10 udzia³ów w nieruchomo¶ci wspólnej przez zarz±d lub zarz±dcê, któremu zarz±d nieruchomo¶ci± wspóln± powierzono w sposób okre¶lony w art. 18 ust. 1. Zdarza siê bowiem, ¿e pomimo wniosku wspó³w³a¶cicieli zarz±d nie zwo³uje zebrania. Ustawa w takiej sytuacji “milczy”. Uchwalenie przez w³a¶cicieli lokali przepisu (w ramach statutu lub w formie zwyk³ej uchwa³y) mo¿e uzupe³niæ ten brak i uregulowaæ zasady zwo³ywania zebrañ, pomimo obstrukcji zarz±du.
Oczywi¶cie wspólnoty mieszkaniowe podejmuj± dwie typowe uchwa³y stanowi±ce przepisy uzupe³niaj±ce ustawê i wynikaj±ce z delegacji zawartych w art. 22 ust. 3 ustawy, zgodnie z którymi do kompetencji ogó³u w³a¶cicieli lokali nale¿y:
8) ustalenie, w wypadkach nie uregulowanych przepisami, czê¶ci kosztów zwi±zanych z eksploatacj± urz±dzeñ lub czê¶ci budynku s³u¿±cych zarówno do u¿ytku poszczególnych w³a¶cicieli lokali, jak i do wspólnego u¿ytku w³a¶cicieli co najmniej dwóch lokali, które zaliczane bêd± do kosztów zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln±,
9) okre¶lenie zakresu i sposobu prowadzenia przez zarz±d lub zarz±dcê, któremu zarz±d nieruchomo¶ci± wspóln± powierzono w sposób okre¶lony w art. 18 ust. 1, ewidencji pozaksiêgowej kosztów zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln±, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a tak¿e rozliczeñ z innych tytu³ów na rzecz nieruchomo¶ci wspólnej.
Te uzupe³nienia ustawy nie s± jednak w³±czane do statutów, lecz uchwalane jako odrêbne uchwa³y w sprawie:
* okre¶lenia granic nieruchomo¶ci wspólnej (zgodnie z delegacj± zawart± w p. 8);
* okre¶lenia sposobu prowadzenia ewidencji pozaksiêgowej kosztów zarz±du nieruchomo¶ci± wspóln±, zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a tak¿e rozliczeñ z innych tytu³ów na rzecz nieruchomo¶ci wspólnej (zgodnie z delegacj± w p. 9);
O ile statuty czy regulaminy wspólnot uchwalane s± rzadko, gdy¿ w³a¶ciciele lokali nie uwa¿aj±, aby wystêpowa³a potrzeba dodatkowej regulacji zasad ogólnych, wykraczaj±cej poza przepisy zawarte w ustawie, o tyle regulaminy porz±dku domowego uchwalane s± przez niemal wszystkie wspólnoty. Regulaminy te dotycz± bowiem innej materii, ni¿ regulacje ustawowe.
Po pierwsze, regulamin porz±dku domowego odnosi siê nie tylko do w³a¶cicieli, lecz tak¿e do mieszkañców nie bêd±cych w³a¶cicielami lokali. Po drugie, nie odnosi siê on do spraw w³asno¶ci i wynikaj±cych z nich skutków finansowych, lecz reguluje zasady “bezkolizyjnego” korzystania z nieruchomo¶ci wspólnej (a w czê¶ci tak¿e z lokali, je¶li ma to zwi±zek z nieruchomo¶ci± wspóln±).
Regulaminy porz±dku domowego, obok postanowieñ ogólnych mówi±cych o korzystaniu z nieruchomo¶ci z poszanowaniem praw innych mieszkañców, zawieraj± przepisy dotycz±ce m.in.:
* dba³o¶ci o budynek, w tym zg³aszania awarii i uszkodzeñ;
* bezpieczeñstwa przeciwpo¿arowego;
* porz±dku i czysto¶ci;
* ciszy i spokoju;
* pojazdów na terenie nieruchomo¶ci;
* zachowania dzieci i zwierz±t;
* estetyki.
(sp)
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê lub zarejestruj, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
 
Ten serwis u¿ywa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przegl±darki oznacza zgodê na to)
Prezentowane na stronie internetowej informacje stanowi± tylko czê¶æ materia³ów, które w ca³o¶ci znale¼æ mo¿na w wersji drukowanej "G³osu - Tygodnika Nowohuckiego".
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj siê

Nie mo¿esz siê zalogowaæ?
Popro¶ o nowe has³o
Reklama


Wygenerowano w sekund: 0.06 27,477,764 unikalnych wizyt