ODNOWIONY „¦WIT” BÊDZIE NOWOHUCK¡ PERE£K¡
Dodane przez Administrator dnia 13/09/2012 12:38:54
Z Ryszardem Rutkowskim, prezesem Spó³ki Apollo Film rozmawia Jan L. Franczyk

+ Panie Prezesie, mieszkañcy Nowej Huty przechodz± obok budynku, w którym kiedy¶ mie¶ci³o siê kultowe kino „¦wit”, obserwuj± prowadzone tam prace i zastanawiaj± siê, jak bêdzie wygl±da³ budynek po remoncie i co siê w nim znajdzie…
- Mogê zapewniæ, ¿e budynek po remoncie bêdzie wygl±da³ tak, jak w pierwszych latach, gdy zosta³ oddany do u¿ytku. A nawet lepiej, o czym powiem za chwilê. Proszê pamiêtaæ, ¿e budynek ten znajduje siê pod opiek± konserwatora zabytków i wszystkie prowadzone prace s± z nim uzgadniane. Gdy remont zostanie zakoñczony, bêdzie to drugi, po budynku Teatru Ludowego, obiekt w pe³ni odnowiony. Zostawiamy wiêc wszystkie charakterystyczne detale budynku. My¶limy nad przywróceniem charakterystycznego i znanego z lat sze¶ædziesi±tych napisu „¦wit”. Niedawno, wraz z miejskim konserwatorem zabytków, przeprowadzili¶my próby iluminacji obiektu. Odnowione zostanie równie¿ bezpo¶rednie otoczenie budynku z wszystkimi charakterystycznymi dla tego miejsca elementami.
+ Jeden z moich znajomych zastanawia³ siê, czy zostan± charakterystyczne schody wiod±ce kiedy¶ do kina?
- Oczywi¶cie, zostan±. Chocia¿ zgodnie z przepisami, gdzie¶ z boku, bêdzie musia³ znale¼æ siê wkomponowany w schody podjazd dla osób niepe³nosprawnych, którego wcze¶niej nie by³o. Zostan± te¿ charakterystyczne lipy. Oczywi¶cie na budynku nie bêdzie szpec±cych reklam ani innych, w±tpliwych estetycznie, elementów. Na budynku znajd± siê jedynie szyldy informacyjne podmiotów które bêd± najemcami budynku. To bêdzie prawdziwa nowohucka pere³ka.
+ A co bêdzie w ¶rodku?
- To do¶æ du¿y obiekt. Do wykorzystania s± pomieszczenia w piwnicy oraz dwie kondygnacje. Wiem, ¿e s± mieszkañcy, którzy chcieliby widzieæ tam kino. S³ysza³em te¿ o marzeniach niektórych, by przy placu Centralnym znów pojawi³ siê dawny empik. Trzeba sobie jednak zdawaæ sprawê z realiów ekonomicznych. W erze multipleksów, tradycyjne kino w takim budynku jak budynek dawnego kina„¦wit”, nie ma szans na samofinansowanie siê. Ja zawsze by³em zwolennikiem rozwi±zania sprawdzonego w wielu krajach – po³±czenia funkcji biznesowej z funkcj± kulturaln±. I takie rozwi±zanie zamierzamy zastosowaæ w „¦wicie”. Na nasz± ofertê odpowiedzia³o wielu potencjalnych inwestorów, a poprzeczkê podnie¶li¶my bardzo wysoko. Wykluczyli¶my tanie sklepy, ciucholandy, kioski itp. W „¦wicie” wszystko ma byæ eleganckie i na wysokim poziomie.
+ Mo¿e wiêcej konkretów…
- Dzisiaj mogê powiedzieæ, ¿e w piwnicach (kilkaset metrów kwadratowych) jeden z przysz³ych najemców chce urz±dziæ restauracjê. Na parterze znajd± siê samoobs³ugowe delikatesy, nazwijmy je, z tzw. wy¿szej pó³ki. A piêtro bêdzie przestrzeni± kultury filmowej.
+ Co to znaczy?
- Chcemy tam urz±dziæ filmow± kawiarniê, w której bêdzie mo¿na i wypiæ kawê i obejrzeæ interesuj±cy film lub na przyk³ad bezpo¶redni± transmisjê opery z The Metropolitan Opera czy transmisjê baletu z Teatru Wielkiego w Moskwie. Wiem, ¿e wielu mieszkañców Nowej Huty lubi ten rodzaj sztuki. Widaæ to by³o chocia¿by po t³umach, które gromadzi³y siê w al. Ró¿ w trakcie „Przystanku Jana Kiepury”. Na nasz± „Filmow± Café” mamy zreszt± wiele innych pomys³ów. W ramach cyklu „Polskie pi±tki” chcemy prezentowaæ klasykê filmu polskiego. Cykl: „Czytania przy ekranie”, gdzie znany aktor bêdzie czyta³ fragment powie¶ci, pó¼niej widzowie zobacz± film zrealizowany na jej podstawie, a na koniec bêdzie lu¼ne spotkanie z aktorem przy kawie. Zainteresowani jeste¶my równie¿ wspó³prac± z Teatrem Ludowym oraz pozosta³ymi instytucjami kultury zlokalizowanymi w Nowej Hucie.
+ Pod koniec lat dziewiêædziesi±tych w Nowej Hucie, zawsze pod koniec sierpnia, w al. Ró¿ odbywa³ siê Nowohucki Festiwal Filmowy, który cieszy³ siê du¿± popularno¶ci± w¶ród mieszkañców, przychodz±cych niekiedy z ca³ymi rodzinami, by ogl±daæ filmy zwi±zane tematycznie z Now± Hut±. Pó¼niej pomys³, g³ównie z powodów finansowych przesta³ byæ realizowany. Widaæ, ¿e mieszkañcy naszej dzielnicy, je¶li oferta jest ciekawa, lubi± z niej korzystaæ.
- Oczywi¶cie widzê równie¿ mo¿liwo¶æ reaktywacji tego festiwalu. Mamy sprzêt, przeno¶ny ekran, mo¿liwo¶æ korzystania z zasobów polskiej filmoteki. W porozumieniu z „G³osem. Tygodnikiem Nowohuckim”, ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, z Rad± Dzielnicy XVIII i innymi instytucjami gotowymi do wspó³pracy mo¿na taki projekt przywróciæ.
+ W Pana s³owach, wyczuwam zapa³ i zaanga¿owanie. Sk±d ta nag³a mi³o¶æ do Nowej Huty?
- To nie jest nag³a mi³o¶æ. Przed laty wspó³pracowa³em z Teatrem Ludowym ucz±c jego aktorów podstaw szermierki. Znam te¿ Now± Hutê z czasów stanu wojennego, gdy podziwia³ j± ca³y intelektualny Kraków. Wierzê, ¿e Nowa Huta ma potencja³, który trzeba wykorzystaæ. Ale, by tak siê sta³o, trzeba te¿ co¶ z siebie daæ. W swoich dzia³aniach nie jeste¶my nastawieni na komercjê. Chodzi nam o kreowanie kultury filmowej. Proszê zauwa¿yæ na remont budynku przeznaczyli¶my 6 milionów z³ ze ¶rodków w³asnych spó³ki. Jako Apollo Film jeste¶my w³a¶cicielami kilku budynków tak¿e poza Krakowem. Ale dwa z nich sprzedali¶my, po to, by pieni±dze z tej transakcji przeznaczyæ na remont „¦witu”. W przysz³o¶ci, w prowadzeniu bie¿±cej dzia³alno¶ci kulturalnej, pomog± nam wp³ywy z wynajmu piwnicy i parteru. Nowa Huta zyska odrestaurowany zabytkowy obiekt i dynamiczn± placówkê kultury filmowej.
+ Dziêkujê za rozmowê.


Tak pierwotnie wygl±da³ budynek kina „¦wit”. Fot. Henryk Hermanowicz (ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).