Znane - zapomniane. Ratusz, którego nie ma
Dodane przez Administrator dnia 09/02/2012 21:16:32
Tak mógłby wyglądać nowohucki ratusz gdyby… został wybudowany. Autorem trójwymiarowego projektu, który zobaczyć można w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Dzieje nowej Huty” w Alei Róż jest Marcin Kowalski, który pracuje w pracowni digitalizacji Muzeum Historycznego, zajmującej się rekonstrukcją zabytkowych budowli i miasta w formacie 3 D.
- Postanowiliśmy zrekonstruować nieistniejący, a przecież kiedyś zaprojektowany przez urbanistów, ciąg głównej arterii miejskiej Nowej Huty czyli Alei Róż. Od północy, od ratusza miejskiego, poprzez Plac Ratuszowy i budynki które go okalały, po Aleję Róż - w stronę Placu Centralnego, z Placem - zaprojektowanym przez małżeństwo Ingardenów, z centralnym domem kultury, teatrem, zamykającym Plac Centralny od południa (miał być wybudowany na skarpie wiślanej na pustym placu pomiędzy dzisiejszym NCK a osiedlem Centrum E). Zachowały się zdjęcia modeli tej głównej arterii miejskiej, wykonane w Miastoprojekcie i na ich podstawie powstanie wirtualna rekonstrukcja. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku zobaczymy Aleję Róż w prezentacji 3 D, a na początek, pokazujemy ratusz zaprojektowany przez Tadeusza Janickiego – mówi Paweł Jagło dyrektor nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Bo pamiętać należy, że projektów nowohuckiego ratusza było kilka. Ten - przeszedł fazę konkursową, i gdyby budowano to najprawdopodobniej według tego właśnie projektu.
Niestety nie zachowały się planowane wymiary tego reprezentacyjnego budynku. Jego wielkość można wyobrazić sobie, porównując do podobnych obiektów – ratuszów w Poznaniu, czy Zamościu, będących najwybitniejszymi osiągnięciami polskiej architektury renesansowej, do której nowohucki projekt nawiązywał. Na podstawie proporcji możemy mówić o kilkudziesięciometrowej wieży ratuszowej. By gmach przybliżyć nowohuckiej rzeczywistości można wyobrazić sobie, że jego „biurowa” cześć, mogła by mieć gabaryty zrealizowanego budynku centrum administracyjnego krakowskiej huty, a wieża - przynajmniej trzykrotnie wyższa od elewacji podstawy.
Wirtualny ratusz nowohucki, który nigdy nie powstał oglądać można w muzeum „Dzieje Nowej Huty” do 4 kwietnia br, w ponownej odsłonie wystawy „Nowa Huta 1949+”
(kl)