Targi Książki w Nowej Hucie – A GDZIE NOWA HUTA?
Dodane przez Administrator dnia 10/11/2011 19:29:01
Ilekroć przebywam na Targach Książki w Krakowie, zawsze zastanawiam się, jaki jest udział w nich autorów, związanych z Nową Hutą. Tym razem na samym początku przyszło mi pogratulować Tadeuszowi Skoczkowi, obecnie dyrektorowi Muzeum Niepodległości w Warszawie, a ongiś wieloletniemu mieszkańcowi osiedla Dywizjonu 303, który wszakże deklaruje się na Facebooku, jako mieszkaniec naszego grodu. Czyżby nadal Nowej Huty? Jeśli tak, to mamy Ambasadora Targów, który to tytuł otrzymał w pierwszym dniu trwania tej imprezy. Wiem, że gdzieś przy Wąwozowej znajduje się wydawnictwo, kierowanego przez jego brata Piotra Skoczka, wydawcy znakomitej Historii literatury polskiej. Ale gdzie ci nasi autorzy? Próbowałem ich znaleźć w tłumie ponad czterystu ludzi pióra, czy raczej komputera. Pobieżny przegląd pozwolił mi zidentyfikować Jerzego Bralczyka, także długoletniego mieszkańca naszej dzielnicy (osiedle Hutnicze), Ryszarda Filipskiego (ongiś Teatr Ludowy), Zuzannę Kurtykę, absolwentkę III Liceum Ogólnokształcącego, długoletnią mieszkankę Mistrzejowic, lekarza i współautorkę książki „Sumienie i polityka”, Janusza Podleckiego znakomitego fotografika, Tomasza Schimscheinera (obecnie Teatr Ludowy), chyba jedynego aktora, który zagrał w filmie... Donalda Tuska. A z wydawców tylko Oficyna Kwadrat Jacka Stroki. Było też stoisko z publikacjami nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Chcąc nie chcąc wystawiłem Encyklopedię Nowej Huty (autorzy: Jan L. Franczyk i moja skromna osoba, aby Nowa Huta była – przynajmniej w jakiejś części - reprezentowana na Targach Książki).
Targi Książki stanowiły istny festiwal gwiazd literackich. Szkoda, że Nowej Huty było tam tak mało. Sądzę jednak, że temat Nowej Huty na Targach Książki, jak okazuje się najbardziej prestiżowej imprezy tego typu w Polsce, ciągle pozostaje aktualny. Przydałoby się eksponowane stoisko, godne gospodarza, czy współgospodarza, bo przecież Targi Książki odbywają się na naszej, czyżyńskiej, nowohuckiej ziemi. A to okazja promocji Nowej Huty w skali ogólnopolskiej.
Ryszard DZIESZYŃSKI


Na Targach Książki było też stoisko wydawnictw Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a wśród wystawionych publikacji można było znaleźć ksiązki opracowane przez Oddział Dzieje Nowej Huty.
Fot. Andrzej Kalinowski