O PORZĄDKU I BEZPIECZEŃSTWIE W NOWEJ HUCIE
Dodane przez Administrator dnia 13/10/2011 17:23:18
Z naczelnikami nowohuckich oddziałów Straży Miejskiej Krakowa, Dariuszem Duchnowskim i Danielem Pokutą, rozmawia Jan L. Franczyk

+ W naszym tygodniku, co jakiś czas znaleźć można opinie czytelników, którzy skarżą się na głośne zachowanie chuliganów w godzinach nocnych, na niszczenie – często niedawno odnowionych – elewacji budynków, na głośne, a często wulgarne rozmowy mężczyzn raczących się alkoholem w pobliżu miejsc jego sprzedaży… Jak to wygląda z perspektywy Panów, czyli z perspektywy Straży Miejskiej?



Treść rozszerzona
- Dariusz Duchnowski: No właśnie. Jakiś czas temu w „Głosie” opublikowany został materiał na temat zakłócania porządku i spokoju publicznego w rejonie terenów zielonych na os. Kolorowym i 2. Pułku Lotniczego. Nawiązując do tego materiału, chciałbym podkreślić, że w okresie od 29 lipca br. do chwili obecnej rejon osiedla Kolorowego oraz 2. Pułku Lotniczego, a w szczególności tereny zielone na w/w osiedlach zostały objęte stałym nadzorem funkcjonariuszy Oddziału III Nowa Huta. Kontrole odbywały się o różnych porach i przeprowadzane były pod kątem ujawniania osób, które przesiadując na ławkach spożywały alkohol, zaśmiecały miejsca publiczne, zaczepiały przechodniów oraz głośno i wulgarnie się zachowywały.

W trakcie podejmowanych przez strażników interwencji na os. Kolorowym (przeprowadzono ponad 30 kontroli) nałożono 15 mandatów karnych pouczono 19 osób, sporządzono 1 notatkę pod wniosek o ukaranie do sądu.

Skontrolowany został również punkt handlowy zlokalizowany w budynku nr 10 os. Kolorowego, znajdujący się obok terenu zielonego. Strażnicy sprawdzali posiadane zezwolenia oraz weryfikowali warunki sprzedaży alkoholu. Zwracali też szczególną uwagę na ewentualną sprzedaż alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym. W trakcie kontroli jak również obserwacji punktu handlowego, nasze patrole nie stwierdziły naruszenia prawa.

Na os. 2. Pułku Lotniczego podczas przeprowadzonych działań (przeprowadzono ponad 30 kontroli) strażnicy nałożyli 8 mandatów karnych i pouczyli 11 osób.

+ A czy mógłby Pan przytoczyć przykład jakiegoś konkretnego działania?
- Proszę bardzo. Oto dwa, pierwsze z brzegu, przykłady naszych interwencji.
Park między osiedlami Kolorowe i Spółdzielcze. Teren ten jest regularnie patrolowany przez strażników miejskich. W trakcie każdej służby, prowadzone są tzw. „akcje”, mające na celu zniechęcenie osób spożywających alkohol, do przesiadywania w tym miejscu. We wrześniu br. funkcjonariusze nałożyli tam 2 mandaty karne, za usiłowanie spożywania alkoholu w miejscu zabronionym.

Miesiąc wcześniej kierownik referatu patrolowo – interwencyjnego prowadził szczegółową kontrolę na os. Kolorowym. W tym czasie, przy bloku nr 10. patrol straży miejskiej podejmował interwencję dotyczącą spożywania alkoholu, zakończoną mandatem karnym z art. 43’ ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nie stwierdził innych osób, które swoim zachowaniem zakłócałyby spokój i porządek publiczny oraz popełniały by wykroczenia polegające na spożywaniu alkoholu. W trakcie kontroli rejonów 2. Pułku Lotniczego nie stwierdzono naruszenia prawa.


+ Czy działania takie odnoszą jakiś skutek?
- Jestem przekonany, że tak. Częste kontrole prowadzone przez strażników przyczyniły się do poprawy porządku i spokoju publicznego w rejonie terenów zielonych na os. Kolorowym oraz rozwiązania problemów w rejonie os. 2. Pułku Lotniczego – w ostatnim okresie nie stwierdzamy już osób gromadzących się na ławkach, które popełniałyby wykroczenia.

Chciałbym też wspomnieć, iż w sprawie terenu zielonego usytuowanego obok os. Kolorowego 10, w dniu 19 kwietnia 2011 r. zdecydowałem o zwołaniu wizji w terenie z udziałem właścicieli działek (mieszczących się obok stacji paliw Orlen), Rady Dzielnicy XVIII, ZIKIT-u oraz Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Wizja miała na celu uporządkowanie działek stanowiących teren zielony (w okresie letnim gromadzą się tam osoby). Często stwierdzamy, iż działki te są zaśmiecane, a brak ich pielęgnacji powoduje, że teren ten wygląda na zaniedbany (wysoka trawa, nieobcięte gałęzie starych drzew). Pod koniec sierpnia (25 sierpnia 2011 r.) pisemnie zobowiązałem właścicieli wymienionych wyżej działek do usunięcia z ich powierzchni opakowań po produktach spożywczych, złamanych i obumarłych konarów drzew i innych odpadów zalegających na terenie działek.

Od początku tego roku strażnicy miejscy prowadzili systematyczne patrole rejonu os. Kolorowego podejmując interwencje wobec osób łamiących obowiązujące przepisy prawa. W trakcie podejmowanych czynności funkcjonariusze ujawnili 196 wykroczeń, w tym: nałożyli 85 mandatów karnych, pouczyli 99 osób, sporządzili 12 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, między innymi za spożywanie alkoholu wbrew zakazowi, zaśmiecanie terenu, używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznym.

Natomiast w rejonie os. 2. Pułku Lotniczego ujawnili 191 wykroczeń, w tym: nałożyli 58 mandatów karnych, pouczyli 119 osób, sporządzili 14 notatek pod wniosek za podobne wykroczenia.

Z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń z os. Kolorowego, od lutego br. wprowadziliśmy na ten teren strażnika rejonowego, który jest zobowiązany do prowadzenia systematycznych kontroli. Patrolowanie rejonu osiedla Kolorowego jak również osiedla 2. Pułku Lotniczego uwzględniane jest w codziennej służbie strażników miejskich z O-III Nowa Huta i ma na celu utrzymanie porządku publicznego w w/w miejscach.

+ A jak wygląda sytuacja w rejonie Wzgórz Krzesławickich?
Daniel Pokuta: W związku z artykułem, który ukazał się w „Głosie Tygodniku Nowohuckim” na początku sierpnia 2011r. na temat zagrożeń dotyczących chuligańskich wybryków powodowanych przez młodzież, spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem, agresywnego zachowania młodzieży wobec mieszkańców, jak również przypadków niszczenia mienia poprzez malowanie napisów graffiti na elewacjach budynków, podjęliśmy szereg działań zapobiegawczych. Postaram się je wymienić.
+ Proszę bardzo.
- Każdego dnia, w godzinach popołudniowych oraz nocnych, patrole są dyslokowane w rejon os. Na Stoku. Do ich zadań należy zwracanie uwagi na najbardziej uciążliwe dla mieszkańców problemy (zakłócanie spokoju i porządku publicznego, niszczenie mienia, w tym nielegalne graffiti, spożywanie napojów alkoholowych w miejscach objętych zakazem, używanie słów wulgarnych w miejscach publicznych).
- Po drugie, patrole prowadzą kontrolę miejsc, w których najczęściej dochodzi do popełniania wykroczeń, szczególnie tych priorytetowych, tj. os. Na Stoku 1 (rejon pawilonów handlowych), park „Zielony Jar”, Os. Na Stoku 31-32 (rejon pawilonów handlowych i budynku SM „Hutnik”), os. Na Stoku 13-17, os. Na Stoku 34-35, os. Na Stoku 42 (ogródek jordanowski), os. Na Stoku 27, os. Na Stoku 49, os. Na Stoku 30A.
+ A jakieś konkretne działania?
- Oto one. 4 sierpnia br. zarejestrowano na monitoringu mobilnym, wykorzystywanym podczas służby na terenie os. Na Stoku, trzech mężczyzn spożywających alkohol w miejscu objętym zakazem. Zastosowano wobec nich sankcje karne.

5 i 6 sierpnia br. przeprowadziliśmy akcję „zero tolerancji” na terenie os. Na Stoku i Na Wzgórzach, ze zwróceniem szczególnej uwagi na wykroczenia związane z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, spożywaniem alkoholu oraz używaniem słów wulgarnych w miejscu publicznym, jak również innymi wykroczeniami priorytetowymi. Strażnicy działali prewencyjnie na przypadki ew. malowania napisów graffiti na elewacjach budynków. Do działań wykorzystywany był monitoring mobilny będący na naszym wyposażeniu. W akcji przez dwa dni uczestniczyło 21 strażników z Oddziału VI Wzgórza Krzesławickie.
+ Akcja przyniosła jakieś wymierne efekty?
- Tak. W wyniku podjętych działań ujawniliśmy łącznie 80 wykroczeń, podjęliśmy 59 interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem, z czego 56 zakończonych zostało sankcjami karnymi. Podjęliśmy też 8 interwencji w związku z używaniem słów wulgarnych w miejscach publicznych, z czego 5 zakończono również sankcjami karnymi.

Akcję „zero tolerancji” przeprowadziliśmy ponownie 14 sierpnia br., także na terenie
os. Na Stoku i Na Wzgórzach, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ww. wykroczenia związane z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego. Szczególną uwagę strażnicy zwracali na przypadki malowania napisów graffiti na elewacjach budynków.

Wykorzystany został ponownie monitoring mobilny będący na wyposażeniu oddziału. W akcji uczestniczyło 6 strażników. W wyniku podjętych działań uzyskano następujące efekty. Ujawniono łącznie 16 wykroczeń, podjęto 8 interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem, z czego 7 zakończono sankcjami karnymi.

Strażnicy podjęli również dwie interwencje w związku z używaniem słów wulgarnych w miejscach publicznych, z czego jedna zakończona została sankcją karną. Kolejna interwencja, podjęta w związku z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego, zakończyła się też sankcją karną.

Aby zobrazować całość sytuacji powiem, że w bieżącym roku strażnicy z Oddziału VI Wzgórza Krzesławickie w rejonie dzielnicy XVII podjęli 1643 interwencje, z czego 604, w związku ze spożywaniem lub usiłowaniem spożywania alkoholu (restrykcyjność wyniosła 84%), 91 interwencji związanych z używaniem słów wulgarnych w miejscu publicznym (restrykcyjność wyniosła 48%), 68 interwencji związanych z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego (restrykcyjność wyniosła 74%).

W tym roku do dyżurnego SM Oddziału VI Wzgórza Krzesławickie wpłynęło 409 zgłoszeń z rejonu osiedli Na Stoku i Na Wzgórzach, z czego 168 zgłoszeń dotyczących wykroczeń priorytetowych.
+ Mam nadzieję, że informacje, jakie Panowie przekazaliście, pozwolą naszym czytelnikom wyrobić sobie lepszy pogląd na temat pracy miejskich strażników. A pracy, jak widać, nie brakuje. Dziękuję Panom bardzo za rozmowę.