Premiera w poniedziałek 9 stycznia 2006 roku „DZIWOLĄG” MARKA NORKA
Dodane przez Administrator dnia 29/12/2005 15:35:28
9 stycznia 2006 r. w sali estradowej Nowohuckiego Centrum Kultury odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Marka Norka „Dziwoląg”. Film opowiada o pierwszych latach budowy Nowej Huty. Z okazji zbliżającej się premiery rozmawiamy z reżyserem tego dokumentu.
Treść rozszerzona
+ Film poświęcony jest początkom Nowej Huty, ale tytuł tego bynajmniej nie sugeruje. Skąd wziął się „Dziwoląg”?
Marek Norek: Wiktor Pental, znakomity fotografik dokumentalista, mówi w filmie, jak pewnego dnia usłyszał, że w okolicach Krakowa buduje się jakiś dziwoląg… Chodziło o Nową Hutę.
+ Co konkretnie zobaczymy w tym filmie?
- Jest to dokument o pierwszych fotografach i pierwszych fotografiach Nowej Huty. Spotkamy więc Stanisława Senissona, Wiktora Pentala i Henryka Makarewicza oraz ich zdjęcia. Film opowiada też o pierwszych krokach filmowych Krzysztofa Zanussiego.
+ Związanego z działającym kiedyś w Nowej Hucie Amatorskim Klubem Filmowym…
- Tak, ale okazuje się, że Zanussi - zanim jeszcze powstał nowohucki AKF - prowadził Dyskusyjny Klub Filmowy działający przy pierwszym w Nowej Hucie kinie „Stal”. Klub ten nazywał się „Po prostu”.
+ Co jeszcze zobaczymy?
- W filmie wypowiadają się także ekonomiści, Jadwiga i Bogdan Musielewiczowie, którzy przypominają warunki życia w budującym się wówczas mieście. Początku budowy Nowej Huty wspomina także Tadeusz Binek, który w latach 50-tych był inspektorem nadzoru budowlanego (nadzorował m. in. budowę placu Centralnego). W filmie zobaczymy też Władysława Klimczaka, dyrektora Muzeum Historii Fotografii im. W. Boguckiego, który opowie w jaki sposób Muzeum weszło w posiadanie znakomitych zdjęć Senissona.
+ Jak długi jest film?
- Całość trwa 51 minut. Przy okazji chciałbym podkreślić, że jest to produkcja niezależna, która powstała w mojej wytwórni filmów „Cinema Art”. Chciałby też podziękować Adrianowi Konarskiemu, który skomponował krótki, ale piękny fragment muzyczny. To właśnie on jest autorem muzyki do filmu „Pręgi” Magdaleny Piekorz. Chciałbym też podziękować Adamowi Gryczyńskiemu, który wykonał iście benedyktyńską pracę obrabiając cyfrowo historyczne już zdjęcia Senissona czy Pentala. Adam pojawi się zresztą w filmie. Będzie rozmawiał z żoną Stanisława Senissona.
+ Dziękuję za rozmowę.
(f)


Marek Norek: operator, reżyser, fotograf i producent filmowy, mieszka w Nowej Hucie na os. Kościuszkowskim, twórca wielu filmów dokumentalnych (m. in. pięć filmów o Jurajskich Parkach Krajobrazowych i dziesięć filmów serii „Krajobrazy” o przyrodzie, zabytkach i obyczajach okolic Krakowa), w 2002 r. zdjęcia do filmu „Nowy Dzwon” Ryszarda Czekały (film otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Animowanych w Krakowie), w 2003 r. realizuje film dokumentalny „Bęben” oraz film promocyjny „Królewskie miasto” o Niepołomicach, jako operator obrazu wykonał zdjęcia do pięćdziesięciu filmów krótkometrażowych wyświetlanych w kinach, telewizji oraz na polskich i międzynarodowych festiwalach filmów krótkometrażowych, autor wielu indywidualnych wystaw fotograficznych oraz fotografii książkowych.