Dlaczego zakątek jest wiejski, czyli… Powitanie lata w Zesławicach
Dodane przez Administrator dnia 01/07/2011 11:17:46
Organizatorem tej niezwykle barwnej imprezy, która odbyła się w sobotę 25 czerwca, było Stowarzyszenie Sympatyków Zesławic i Okolicy –„Bez granic”. Na jej uczestników czekały liczne atrakcje: konkursy, występy wokalne i taneczne, nagranie radiowego programu, wspólne grillowanie. Motywem przewodnim pikniku była ekologia. Patronat honorowy nad imprezą objęła Rada Dzielnicy XVII – Wzgórza Krzesławickie, a patronem medialnym imprezy było radio Kraków i Głos Tygodnik Nowohucki.
Tego dnia w Zesławicach lato było tropione, przyzywane, zaklinane. Energia prowadzących spotkanie: Ewy Mauer i Krzysztofa Karolczyka udzieliła się obecnym. Wszyscy, bez względu na wiek, włączyli się w zabawę. Organizatorzy: Stowarzyszenie Sympatyków Zesławic i Okolicy –„Bez granic” oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ceramik”, zadbali o to, by dobrze poczuł się każdy, kto odwiedził tego dnia Zesławice. Wobec takiej ilości pozytywnej energii skapitulowała nawet natura. Niepewna tego dnia pogoda zamieniła się na czas zabawy w najpiękniejsze słoneczne lato, a na zakończenie imprezy na niebie pojawiła się tęcza. Piknik Ekologiczny „Powitanie lata w Zesławicach” zgromadził przy ul Gustawa Morcinka około 300 osób. Najmłodsi nagrali wraz z Brianem Scottem audycję - „Ekologiczne Dzieciaki na tropie lata” wyemitowaną 26 czerwca o godz. 8.00 na antenie Radia Kraków. Na scenie wystąpiły m.in. dziecięce śpiewające gwiazdy programu „Dzieciaki” . Oprócz małych gwiazd estrady, wśród których znaleźli się Zuzanna Początek , Dominika Pater, Aleksandra Rojek i Paweł Paprocki na scenie pojawiły się zespoły: Show Dance – cherleaderki, Zumba z Klubu „Energica”, zespół wokalny Canto oraz YAGNA live. Jak na piknik przystało, mieszkańcy pobliskich osiedli przy ławach mogli jeść grillowane kiełbaski i rozmawiać o tym, co ważne dla Zesławic oraz o sprawach zupełnie błahych. Wszystkich ogarnął nastrój iście wakacyjny. Przez cały czas trwania pikniku licznie przybyłe dzieci mogły sprawdzić się w roli strażaka, bawiąc się w gaszenie pożaru. Wszyscy obecni zaproszeni zostali do udział w konkursach i zabawach.
Prowadzące tą część festynu Justyna Dylong-Zawadzka oraz Katarzyna Szymańska-Polek miały dla zebranych liczne propozycje. Wśród nich znalazły się takie zabawy jak: „Czyste osiedle” (akcja, w ramach której mieszkańcy Zesławic sprzątają swoją okolicę), „Na ratunek Ziemi” (segregacja odpadów –zabawa podczas której dzieci dowiedziały się „który śmieć, do którego kosza”), konkurs plastyczny „Powitanie lata” - technika dowolna, Moja Ekotorba na zakupy (zdobienie papierowych ekotoreb), „Eko-inżynieria” (twórcze zastosowanie surowców wtórnych – rzeźba), „Eko-wierszyk” i inne. Wieczorną część pikniku uatrakcyjniły swoimi występami: kabaret – Grupa „Poetica” Klubu „Dukat” Ośrodka Kultury Kraków - Nowa Huta i tancerze break dance z zespołu „Misjonarze Rytmu Kraków”.
W trakcie trwania pikniku obecni przedstawiciele władz samorządowych i organizacji lokalnych, wśród nich: wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Józef Pilch, Przewodniczący Rady Dzielnicy XVII Stanisław Madej, radni dzielnicy XVII Leszek Zaleński i Wiesław Wojnarski oraz przedstawiciele licznie działających w dzielnicy XVII stowarzyszeń z Zesławic, Łuczanowic i Grębałowa: Ewa Mauer, Krzysztof Karolczyk, Mieczysław Rutka i Franciszek Nowak oraz prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Ceramik” Tomasz Polek byli gośćmi emitowanego na żywo w Radiu Kraków programu, poświęconego roli inicjatyw lokalnych w kształtowaniu swojej małej ojczyzny. Przykładem są mieszkańcy Zesławic, którzy wzięli sprawy w swoje ręce i intensywnie współpracują z władzami samorządowymi na rzecz realizacji ogródka jordanowskiego, boiska sportowego i świetlicy.
Jednym z ciekawszych i bardziej zabawnych momentów tego dnia był konkurs wiedzy o Zesławicach. Mieszkańcy musieli wykazać się znajomością historii (pytanie: W którym roku powstała Cegielnia w Zesławicach?), geografii (Jak nazywa się potok płynący przez Wiejski Zakątek i Zesławice?) i życia codziennego (Jak nazywał się jedyny bar w Zesławicach, czy Ile jest hodowlanych „dzikich kaczek” w Zesławicach?). Odpytani zostali również ze znajomości życia politycznego (Jak nazywał się radny, dzięki któremu powstała droga ku Raciborowicom). Uczestnicy konkursu najwięcej problemów mieli z odpowiedzią na pytanie „Dlaczego Zakątek jest Wiejski?”. Kto nie wie, a jest ciekawy będzie musiał sam to sprawdzić, odwiedzając ten uroczy zakątek Nowej Huty.



Fot. Tomasz Polek