Król kurkowy znowu z Nowej Huty
Dodane przez Administrator dnia 09/06/2011 20:44:33
Kto z mieszkańców Nowej Huty znalazł się 4 czerwca w Parku Strzeleckim w Krakowie przy ulicy Lubicz mógł z zadowoleniem stwierdzić, że wszędzie pełno „ziomali”, czyli swoich z Bieńczyc, Krzesławic, Łuczanowic, Mistrzejowic, Mogiły, Ruszczy. Nic dziwnego: chcieli być świadkami przekazywania władzy przez króla kurkowego z Łuczanowic, królowi kurkowemu z Mistrzejowic. Sama ceremonia ta odbyła się wprawdzie wcześniej na Rynku Głównym przed Ratuszem, ale przekazywanie przeniosło się do Celestatu i trwało długo, bo było co przekazywać.
Nowy król kurkowy Józef Hojda, który przybrał przydomek Brodaty, to absolwent Wydziału Zarządzania AGH, długoletni pracownik huty, założyciel SM Zgoda, właściciel firmy deweloperskiej BUDREM, budowniczy osiedla domków jednorodzinnych w Mistrzejowicach Wschód, osiedla Srebrne Orły, przy ulicy arcybiskupa Felińskiego, Zawieyskiego, a prócz tego przy Kuźnicy Kołłątajowskiej. W sumie zbudował 2300 mieszkań.
Pasję Józefa Hojdy stanowi turystyka górska i wysokogórska. Zdobywał szczyty w Himalajach, Alpach, Apeninach, Ałtaju. Czterokrotnie pokonał Kilimandżaro. Ufundował pomnik Paderewskiego w Parku Strzeleckim.
Jego marszałkowie, to prawnik Piotr Mikosz, prezydent Lion’s Club Kraków Stare Miasto, kierownik działu organizacji i komercjalizacji Instytutu Zootechniki w Balicach i przedsiębiorca z Oświęcimia, podróżnik, zapalony myśliwy Jerzy Mikołajczyk.
Ustępujący król kurkowy Krzysztof Wójcik na zakończenie swego panowania ufundował w kościele świętego Grzegorza Wielkiego papieża w Ruszczy rzeźbę przedstawiającą Jana Pawła II autorstwa Czesława Dźwigaja.
Ryszard Dzieszyński