Targi Książki w... Nowej Hucie
Dodane przez Administrator dnia 04/11/2005 17:06:03
Nowej Hucie przybył nowy dobry adres: Centralna 41. W dawnych pomieszczeniach magazynowych w Czyżynach istniejąca od 1996 roku firma Targi w Krakowie uruchomiła od marca tego roku halę wystawienniczą.
Rozszerzona zawartość newsa
W dniach 27 – 30 października odbyły się tam Targi Książki - największa impreza tego typu w kraju. Przyjechało 365 wystawców, a ich stoiska zajęły 1350 m. kw. Dotychczas imprezy targowe odbywały się w hali przy ul. Zapolskiej, ale zaczęło tam już być za ciasno wystawcom. Pomysł przeniesienia targów do Czyżyn trafił w dziesiątkę. Jeszcze raz okazało się, że wybór miejsca imprezy nie jest wcale najważniejszy. Po prostu impreza musi być interesująca, a wtedy każdy trafi.
Takich tłumów, jakie pojawiły się w hali przy Centralnej, dawno już nie oglądano, nawet w niedzielę i to w porze obiadowej. Ale było kogo i co oglądać. Mnóstwo wybitnych autorów z Krakowa i reszty kraju: Ewa Lipska, Józef Baran, Adam Bujak, Mieczysław Czuma z Leszkiem Mazanem, Ludwik J. Kern, Stanisław Lem, ks. Mieczysław Maliński, Sławomir Mrożek, Adam Zagajewski, a także Wanda Chotomska, Katarzyna Grochola, Olga Tokarczyk, Stefan Chwin, Norman Davies, Wojciech Kuczok, Jerzy Pilch, Andrzej Sapkowski i jak to ktoś słusznie zauważył, „lista gwiazd festiwalu w Międzyzdrojach”: Anna Dymna, Urszula Sipińska, Grażyna Szapołowska, Krzysztof Penderecki, Jan Pietrzak. Zresztą wymieniać można długo. Odwiedzili targi autorzy zagraniczni, a m.in. Kazuo Ishiguro (jak samo nazwisko wskazuje - pisarz... brytyjski), a także Dawid Camus, wnuk słynnego pisarza Alberta Camusa, pisarz francuski. Na Targach przyznaje się Nagrodę im. Jana Długosza. W tym roku otrzymały je Mirosława Marody i Anna Giza - Poleszczuk za książkę „Przemiany więzi społecznych”. Nie brakło na Targach też akcentów nowohuckich. Książki swe podpisywali Ryszard Dzieszyński, Janusz Podlecki, Sławomir Shuty, Jerzy Fedorowicz czytał wiersze Marka Skwarnickiego, a wystawiało wydawnictwo, mające siedzibę w Nowej Hucie: Collegium Columbinum.
Tegoroczne Targi odwiedziło 23 tysiące czytelników i miłośników książek.
(RD)