IX WALNE ZEBRANIE DELEGATÓW MOZ NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” ARCELORMITTAL POLAND - KRAKÓW
Dodane przez Administrator dnia 25/03/2010 20:18:37
10 marca 2010 r. delegaci biorący udział w IX WZD MOZ NSZZ „Solidarność” zapoznali się ze sprawozdaniami podsumowującymi zakończoną właśnie czteroletnią kadencję oraz wybrali nowe władze na kolejne lata 2010-2014. Zdecydowano poszerzyć skład Komisji Robotniczej Hutników do 30 osób, łącznie z osobą przewodniczącego, którym wybrano ponownie Władysława Kieliana. Obrady rozpoczęła Msza św. w intencji hutniczej Solidarności, którą odprawił duszpasterz hutników - o. Niward Karsznia.
W pierwszej części trwających cały dzień obrad delegaci spotkali się z zaproszonymi gośćmi. Był wśród nich przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska Wojciech Grzeszek. Stronę pracodawcy reprezentowali członek Zarządu AMP S.A.: Andrzej Wypych i dyrektorzy: Jacek Woliński i Bogdan Mikołajczyk. Ponadto na WZD gościli m.in.: przewodniczący Sekcji Krajowej Hutnictwa Adam Dimer, Jerzy Goiński z „Solidarności” z Dąbrowy Górniczej, a także Mieczysław Gil - honorowy członek naszego Związku, jego były przewodniczący.
Na początek oddano głos przedstawicielom zarządu i dyrekcji, aby „z pierwszej ręki” uzyskać informację o bieżącej kondycji przedsiębiorstwa i tego, co czeka pracowników w najbliższej przyszłości. Po nich głos zabierali pozostali goście. Jak powiedział dyr. Andrzej Wypych, sytuacja na rynku stalowym polepszyła się, co widać po wpływających zamówieniach. Produkcja wzrasta, ale niestety nie odnosi się to do cen produkowanych w Hucie wyrobów. To zaś nie pozwala jeszcze osiągać większych zysków i nadrobić straty. Dyr. Jacek Woliński stwierdził, że obie krakowskie walcownie pracują już na przyzwoitym poziomie. Po I etapie modernizacji walcowni zimnej kolejny etap to poszerzenie szerokości walcowania oraz połączenie wytrawialni z walcarką. Jest też projekt (obecnie w fazie prac przygotowawczych) rozbudowy walcowni gorącej w celu podniesienia jej wydajności z 2,4 mln do 3 mln ton wyrobów. Dyr. Bogdan Mikołajczyk swoje wystąpienie rozpoczął od przykrych tematów: śmiertelnego wypadku na koksowni i awarii na „surowcowej”. Zapewnił, że rodzina zmarłego pracownika zostanie otoczona opieką.
Mieczysław Gil wyraził zadowolenie, że hutnicza „Solidarność” trzyma się dobrze na tle innych zakładów pracy, gdzie coraz częściej dochodzi do głosu opcja, pragnąca zmarginalizować znaczenie związków zawodowych. Potwierdził to Wojciech Grzeszek, zaniepokojony postawą wielu pracodawców, którzy szantażem zmuszają pracowników do wystąpienia ze związków. „Solidarność” jest nadal potrzebna właśnie po to, by nie dopuszczać do łamania praw pracowniczych, powiedział przewodniczący ZR-Małopolska.
Sprawozdanie z mijającej kadencji przedstawił przewodniczący MOZ Władysław Kielian. Nie pominął w nim tematów, które są przez pracowników odbierane jako jedne z najistotniejszych: (...) „W minionej kadencji przyszło nam się zmierzyć z przeprowadzaną przez Zarząd ArcelorMittal Poland redukcją zatrudnienia w koncernie, w wyniku której wielu pracowników, a w tym członkowie naszej organizacji związkowej, odeszli z pracy.
Musimy jednak pamiętać, a krytycy i krytykanci muszą przyznać, że nikt nie odszedł za kodeksową trzymiesięczną odprawą. Zasługą bowiem osiągniętego przez związki zawodowe Pakietu Prywatyzacyjnego Huty, jak i późniejszych negocjacji z pracodawcą, były wielotysięczne odprawy, wypłacane pracownikom odchodzącym, będące nota bene przedmiotem zazdrości i zawiści wielu osób spoza Huty”. Na koniec Wł. Kielian podziękował wszystkim, z którymi współpracował jednocześnie stwierdzając „...nadal musimy trzymać się razem i wzajemnie sobie pomagać. Na tym właśnie polega solidarność międzyludzka, solidarność, która każdemu z nas powinna leżeć głęboko w sercu”.
Uchwałą przyjęto nowy Regulamin MOZ. Zgodnie z porządkiem obrad przystąpiono do wyborów przewodniczącego hutniczej „Solidarności”. Najpierw przewodniczący Komisji Mandatowo-Skrutacyjnej odczytał złożone na piśmie i podpisane przez 24 delegatów - zgłoszenie kandydatury Władysława Kieliana. Następnie z sali zgłoszono kolejnego kandydata - Wacława Kustrę. W wyniku tajnego głosowania Władysław Kielian otrzymał 61, a Wacław Kustra 11 głosów.
Do Komisji Robotniczej Hutników wybrani zostali: Ryszard Bakalarz, Janusz Biel, Krzysztof Chorążewicz, Waldemar Flisak, Andrzej Grabski, Mariusz Grzeszczyk, Wiesław Jakubiec, Roman Kaczor, Leszek Kochan, Beata Konieczna, Janusz Krupa, Wacław Kustra, Stanisław Lebiest, Henryk Lipka, Jerzy Lubas, Oskar Mazurkiewicz, Andrzej Michnowicz, Krzysztof Pfister, Zdzisław Siudak, Wacław Sobowski, Tadeusz Stasielak, Krzysztof Stypuła, Beata Suder, Ryszard Śladowski, Paweł Wawrzeń, Roman Wątkowski, Anna Wiechniak, Mirosława Wlazińska, Wiesław Zając. Z tego ciała wybrany został Zarząd KRH w składzie: Leszek Kochan i Tadeusz Stasielak, jako wiceprzewodniczący oraz: Stanisław Lebiest, Krzysztof Pfister, Krzysztof Stypuła i Roman Wątkowski jako członkowie..
Delegaci wybrali również swoich przedstawicieli do Komisji Rewizyjnej oraz na Walne Zebrania Delegatów: Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland, Zarządu Regionu Małopolska, Regionalnej Sekcji Hutnictwa.
(f)