Muzeum PRL ujawnia plany na sezon 2009/10
Dodane przez Administrator dnia 02/10/2009 13:20:19
CO ZOBACZYMY W DAWNYM KINIE „ŚWIATOWID”?

Gry symulacyjne, międzynarodowa zbiórka pamiątek po komunizmie, multimedialna wystawa z okazji rocznicy stanu wojennego i wielki ogólnopolski konkurs na stałą ekspozycję – to tylko część z zaplanowanych na najbliższy rok wydarzeń w Muzeum PRL w Nowej Hucie. Niektóre z nich już się odbyły inne realizowane będą w nadchodzących miesiącach.


Muzeum PRL, będące krakowską filią Muzeum Historii Polski, wystartowało już z nowym projektem historycznym, rozpoczynając tym samym swój sezon kulturalny w Nowej Hucie. Była to gra symulacyjna adresowana do gimnazjalistów i licealistów – „Gra o wolność”.
- Historia powojenna Polski zaczyna być dla młodych tym, czym dla osób starszych była starożytność. Zabawna prehistoria z modnymi gadżetami – kartką na mięso, małym fiatem i pralką Franią. Zapytałam ostatnio kilkanaścioro nastolatków o rozwinięcie skrótu PRL. Tylko jeden potrafił to zrobić. Zaczęliśmy więc sezon w rocznicę porozumień sierpniowych. Dzień przed pierwszym dzwonkiem, poprzez interaktywną zabawę, opowiedzieliśmy, jak dyskutowano o wolności przy okrągłym stole. Mamy nadzieję, że historia sprzed dwudziestu lat stanie się w ten sposób mniej obojętna. – mówi Jadwiga Emilewicz, nowy kierownik Muzeum PRL.
Zadaniem uczestników „Gry o wolność” było wypracowanie zapisu dotyczącego wolności słowa, wyznania i zrzeszania się. Uczestnicy zostali podzieleni na dwa obozy – rządowy i opozycję solidarnościową. Tłem gry była wystawa poświęcona przygotowaniom i obradom przy okrągłym stole prezentowana do ubiegłej soboty w siedzibie Muzeum w dawnym kinie Światowid. Dwa tygodnie po realizacji gry symulacyjnej „Gra o wolność”, w rocznicę powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, zainaugurowana została jedna z kluczowych inicjatyw Muzeum w tym roku – wielka zbiórka pamiątek po komunizmie pod hasłem „Uwolnij pamięć”. Akcja ma zasięg międzynarodowy – jest adresowana zarówno do Polaków z całej Polski, jak i Polonii. Już dzisiaj wiadomo, że w zbiorach muzeum znajdą się unikatowe eksponaty pochodzące bezpośrednio od autorów transformacji. 26 września w dniu zamknięcia wystawy „Od opozycji do wolności” odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział działacze ówczesnej opozycji demokratycznej oraz historycy. Pytania gościom zadawała młodzież.
Natomiast 13 grudnia planowana jest multimedialna wystawa poświęcona pierwszym dniom stanu wojennego. – To był czas, o którym nie chciałbym już pamiętać. Początek najgorszej dekady w powojennej historii polski. Pierwsze doby były najtrudniejsze, ponieważ my naprawdę się baliśmy. Nie wiedzieliśmy, co wprowadzenie stanu wojennego będzie dla nas oznaczać. Czy to początek wojny, czy zostaniemy wcieleni do Związku Sowieckiego – wspomina Janusz Sepioł, członek Rady Programowej Muzeum. Ta wystawa przygotowywana jest we współpracy z Radiem Kraków.
W styczniu 2010 nastąpi ogłoszenie konkursu architektoniczno-wystawienniczego. Będzie to konkurs otwarty, do udziału w którym zaproszone zostaną zespoły architektów i plastyków. Trzy tysiące metrów kwadratowych budynku zostanie dostosowane do celów wystawienniczych. Budynek daje wiele możliwości. Wysokie piwnice mieszczące schron, duża i mniejsza sala kinowa, długie korytarze i wiele pomieszczeń, wreszcie dach z widokiem na panoramę miasta. Muzeum będzie opowiadać historię 45 powojennych, skomplikowanych i trudnych lat - w sposób multimedialny. Oprócz wystawy stałej znajdzie się w nim miejsce na ekspozycje czasowe, projekcje filmowe, spotkania i konferencje.
27 kwietnia 2010 r. minie pięćdziesiąta rocznica tragicznych walk o nowohucki krzyż. Dobrze znane mieszkańcom Nowej Huty i Krakowa wydarzenia nie istnieją dostatecznie w świadomości Polaków. Planujemy więc wystawę i spotkania opowiadające o tych wydarzeniach – mówi Jadwiga Emilewicz.
Obecnie czeka nas rozpoczęcie pierwszego etapu inwestycyjnego. Władze miasta przeprowadzą do końca tego roku prace przygotowujące gmach do remontu – ekspertyzy, oczyszczenie budynku ze ścianek działowych, pozostawionych tu przez wynajmujących lokale w poprzednich latach. Zamykamy też prace nad scenariuszem ekspozycji – powiedziała nam Krystyna Zachwatowicz, przewodnicząca Rady Programowej Muzeum PRL-u. - Cieszę się, że muzeum już stało się rozpoznawalne w Krakowie - dodaje. Naszą wystawę poświęconą rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 obejrzało już ponad tysiąc zwiedzających.
(f)

Muzeum PRL zostało powołane w 2008 r. jako filia Muzeum Historii Polski. Jego siedzibą jest dawne kino „Światowid” w Krakowie - Nowej Hucie. Oficjalne otwarcie stałej ekspozycji planowane jest w roku 2011. Na powierzchni około 3000 m² powstanie nowoczesne, multimedialne muzeum, poświęcone dziejom Polski w latach 1944-1989. Celem Muzeum jest ukazanie skomplikowanej historii PRL – absurdom socjalistycznej gospodarki – aparatowi terroru – kulturze - opozycji - i codziennemu życiu. Działalność muzeum będzie realizowana także w obszarze edukacyjnym, archiwalnym i naukowym. Muzeum powstaje we współpracy z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego oraz urzędem miasta Krakowa.