Norwid po lifftingu
Dodane przez Administrator dnia 17/09/2009 20:43:42
Podobno najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Kiedy przekraczasz próg Ośrodka Kultury im C.K Norwida uderza cię estetyka i nowoczesność. Odnowiony podczas wakacji hol główny zachęca do wejścia. Odwiedzając stronę internetową lub biorąc do ręki ulotkę programową Ośrodka zauważysz nowe logo.
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida odnawia swój wizerunek. W rozpoczynający się sezon kulturalny 2009/2010 wkracza z nowym logo, oraz odremontowanym holem wejściowym. Te dwie zmiany z pozoru nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, a jednak. Jedno i drugie, logo i wejście główne to wizytówki placówki, oba elementy budują pierwsze wrażenie, które według badań jest niezwykle istotne, stanowi bowiem aż 80% ogólnego wrażenia.
Nowe logo – połączenie tradycji i nowoczesności
Nowy znak graficzny jest nawiązaniem do najbardziej rozpoznawalnego podpisu Cypriana Kamila Norwida, patrona instytucji, artysty wyprzedzającego swoją epokę. Jego autorem jest młody plastyk i rzeźbiarz Ernest Ogórek, na co dzień prowadzący pracownię plastyczną i Galerię „m” w Klubie KUŹNIA. Wykorzystał on dużą literę „N” z podpisu Norwida w kolorze czarnym, dołączając do niej kropkę w kolorze jasnozielonym. Motyw zieleni został wybrany nieprzypadkowo – kojarzy się bowiem z kolorem przypisywanym naszej dzielnicy, z „Zieloną Nową Hutą”. Nawiązuje również do prowadzonej przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida działalności ekologicznej, która wyróżnia nowohucką instytucję spośród innych krakowskich placówek kulturalnych..
- Logo z założenia miało być proste i kojarzyć się z instytucją kultury. Dotychczasowe funkcjonowało od 1995 roku dlatego uznaliśmy, że nadszedł czas na zastąpienie go bardziej nowoczesnym. Poszukiwaliśmy wśród wielu propozycji zgłoszonych przez projektantów, którzy wzięli udział w ogłoszonym przez nas konkursie. Niestety żadna z prac nie uzyskała aprobaty większości. I pojawił się Ernest ze swoim projektem. Od razu trafił w nasze gusta, zarówno jeśli chodzi o pomysł, estetykę wykonania, jak i skojarzenie – mówią animatorzy z Ośrodka.
Odnowiony hol – nowoczesność i elegancja
Teraz słów kilka o nowym holu. Wchodząc do Ośrodka Kultury im C.K. Norwida wita cię nowoczesność i elegancja. Należy zwrócić uwagę na udogodnienie dla osób starszych i niepełnosprawnych, na salę kinową można teraz bowiem dostać się bez pokonywania schodów. - W naszym Ośrodku Kultury nie było gruntownego remontu od kilkudziesięciu lat. A hol to przecież poniekąd wizytówka firmy. Mamy nadzieję, że dzięki remontowi odwiedzający nas ludzie czują się komfortowo – mówi dyrektor Anna Wiszniewska. Nowy hol został już „przydeptany” tu bowiem odbyło się spotkanie inaugurujące Nowohucki Festiwal Filmowy, a potem przez 4 kolejne dni Festiwalu odwiedziło to miejsce kilkaset osób. Taki remont to zaangażowanie dużej ilości środków finansowych. Ile kosztował i skąd wzięto fundusze? - Remont holu kosztował ok. 80 tys. Dzięki zrozumieniu władz miasta udało nam się wygospodarować środki, które mogliśmy zainwestować w rozwój naszej instytucji. Otrzymaliśmy również, przy poparciu Rady Programowej obchodów jubileuszu 60-lecia Nowej Huty, 1 mln zł. z budżetu Miasta na modernizację Sali Tańca. Aktualnie prowadzone są prace dekarskie, następnie wymienione będą okna i parkiet. W przyszłym roku planujemy również remont elewacji – poinformowała nas dyrektor Anna Wiszniewska.
Nowa twarz, nowa misja?
Kiedy instytucja zmienia się tak widocznie, automatycznie rodzi się pytanie: czy odmieniony Norwid, zmienił swoją strukturę albo sposób działania. Jak zmiany wizualne, tak znaczące jak nowe logo i odnowiona najbardziej reprezentatywna, bo witająca odwiedzających część Ośrodka wpływają na misję instytucji?
- Poprzez nasze działania artystyczne, kulturalne i społeczne chcemy podnosić jakość życia mieszkańców Nowej Huty i umacniać ich więź z miejscem, w którym żyją – mówi Wiesława Wykurz, zastępca dyrektora OKN. To jest misja Ośrodka, która nie zmienia się od lat, ale wraz z upływem czasu ewoluuje sposób jej realizacji. - Funkcja instytucji kultury się zmienia i nie jest ona już tylko miejscem, w którym poszukuje się kontaktu z kulturą w wąskim tego słowa znaczeniu. Dziś pełni ona także rolę animatora społecznego motywującego i aktywizującego społeczność lokalną do wspólnej pracy nad metodami zaspokajania potrzeb i rozwiązywania najistotniejszych problemów. – mówi Małgorzata Hajto z OKN. - Wychodząc naprzeciw nowym potrzebom Ośrodek aktywnie włącza się w procesy związane z rewitalizacją, wzmocnieniem potencjału społecznego i partnerskim rozwojem środowiska lokalnego – dodaje. OKN aktywnie działa w koalicji „Forum dla Nowej Huty” i Małopolskim Pakcie na Rzecz Ekonomii Społecznej. Od początku jest czołowym uczestnikiem procesów i dyskusji związanych z Lokalnym Programem Rewitalizacji Krakowa. Będąc producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej dokumentuje historię naszej dzielnicy jednocześnie za pośrednictwem TVP 3 promuje w całej Małopolsce najciekawsze projekty oraz inicjatywy społeczno – kulturalne, jakie rodzą się w Nowej Hucie.
Dla kogo dziś „żyje” Norwid.
- W 2009 roku Nowa Huta skończyła 60 lat. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida towarzyszył jej i jej mieszkańcom niemal od samego początku. Naszymi działaniami będziemy nadal inspirować i wzmacniać potencjał tej dzielnicy. – obiecuje Anna Wiszniewska. Trzeba przyznać, że nie są to czcze obietnice. Rozpoczynając nowy sezon, Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida prezentuje nam nie tylko „nową twarz”, również propozycja jaką ma dla Nowohucian, tych młodych i tych nieco starszych 55+, została odnowiona. Oto kilka, naszym zdaniem najciekawszych, nowości:
Dla dzieci i młodzieży:
„Wyspa wyobraźni” – interaktywna edukacja artystyczna dzieci – prezentacje form sztuki współczesnej; „Z kamerą przez świat” – warsztaty filmowe dla przedszkolaków, realizacja filmu udziałem najmłodszych dzieci – to w Kinie Studyjnym „Sfinks”; Program poświęcony nowoczesnemu systemowi segregacji i przetwarzania odpadów, w tym przygotowanie specjalnego komiksu, przez znaną nowohucką graficzkę Agatę Dębicką. W Klubie KUŹNIA – warsztaty ekologiczne „Skarby Ziemi” i nauka tańca hip – hop
Dla wszystkich:
„Filmowa Nowa Huta” – konkursy na filmy dot. Dzielnicy; „Towarzystwo Przyrodnicze Nocnych Marków” – spotkania ze znanymi fotografami przyrody dla pasjonatów fotografii i przyrody oraz wszystkich spragnionych przygód; „Ciemna Strona Miasta” - nocne warsztaty fotografii miejskiej; „Filmowa Loża Szyderców” - spotkania z filmem na wesoło we współpracy z Kabaretem PUK; „Akademia Finansów dla Seniorów” – spotkania z doradcami finansowymi
Więcej informacji o tych nowych i „starych”, kontynuowanych i wciąż atrakcyjnych, propozycjach Ośrodka na stronie www.okn.edu.pl.