Nowohucka tradycja pielgrzymowania
Dodane przez Administrator dnia 20/08/2009 21:26:24
Wszystko zaczęło się 16 lipca 1972 roku, kiedy młody cysters o. Benignus z mogilskiego klasztoru wyruszył wraz trzema innymi kapłanami, grupką młodzieży oazowej oraz kilkorgiem starszych osób pieszo na Jasną Górę.
Było nas może 60-80 osób i wydawało nam się, że znamy się wszyscy doskonale. Trasa wiodła poprzez Zadroże, Pilicę i dalej na północ. Mogilscy pielgrzymi pokonywali dziennie odcinki po 30-35 km i cały bagaż nieśli z sobą. Noclegi - to były głównie stodoły, a przy przechodzeniu przez miasta grupa musiała zachowywać się cicho zważywszy na czasy w jakich to się odbywało. Nie było telefonów, komórek, transportu, tzw. bazy - więc cała trasa musiała być dużo wcześniej perfekcyjnie dopracowana – wspomina o. Benignus Deptuła. Po minięciu Pilicy pielgrzymi wędrowali poprzez Lelów, Przyrów, Gidle aby w szóstym dniu dotrzeć do Jasnej Góry. Pierwsza piesza mogilska pielgrzymka zaniosła na Jasną Górę okolicznościowy krzyż pielgrzymkowy - kopię mogilskiego krzyża, a w drodze powrotnej pielgrzymi zabrali z Jasnej Góry kopię obrazu Czarnej Madonny. Trasa powrotna wiodła poprzez Choroń, Leśniów, Pilicę i Wolbrom, aby po czterech dniach marszu dotrzeć do Nowej Huty i do Mogiły. Większą część trasy powrotnej niesiony do Nowej Huty obraz był zakryty w specjalnym pokrowcu, bo baliśmy się czy go doniesiemy. Tradycja pieszego powrotu pielgrzymów mogilskich do domu była kultywowana w następnych latach. Trzeba przypomnieć, że w tamtych czasach pielgrzymka była „nielegalnym zgromadzeniem”, wobec czego jej uczestnicy mogli się spodziewać, że wcześniej czy później mogą ich spotkać nieprzyjemności ze strony władz i mogą trafić na tzw. „czarną listę ”. Tak się też stało. W roku 1974 - była to trzecia pielgrzymka - po minięciu ruin zamku Smoleń zostaliśmy zatrzymani przez funkcjonariuszy Urzędu ds. Wyznań. Ojciec Benignus został zabrany na posterunek milicji do Pilicy a nam, pielgrzymom, nakazano rozejście się do domów. Główny przewodnik pielgrzymki został ukarany grzywną, którą później zapłacono bilonem (taki bardzo duży woreczek monet), a pielgrzymi, mimo nakazów i zakazów kontynuowali dalej pielgrzymowanie. W roku 1975, staraniem śp. o. Jacka Stożka – wówczas proboszcza z Mogiły - uzyskano zgodę odpowiednich urzędów na piesze pielgrzymowanie z Mogiły na Jasną Górę. W tym też roku mogilscy pielgrzymi zawiesili w miejscu zatrzymania pielgrzymki 1974, na skrzyżowaniu dróg Smoleń - Pilica – Cisowa, małą drewnianą kapliczkę z Matką Boską, aby przypominała im wydarzenie sprzed roku. Po kilku latach drzewo, na którym wisiała kapliczka uległo zniszczeniu, dlatego pielgrzymka mogilska z roku 1983 postawiła w tym miejscu brzozowy krzyż. Teraz w tym miejscu stoi krzyż metalowy postawiony przez gospodarza z Cisowej. Jak się dowiedziałem, czynione są starania aby w tym miejscu stanął nowy krzyż.
Piesza pielgrzymka z Mogiły na Jasną Górę odbyła się 25 razy - ostatni raz w roku 1996. W roku 1997 podjęto próbę indywidualnego pielgrzymowania z Mogiły na Jasną Górę, aby podtrzymać tradycję. Natomiast w roku 1998 ksiądz Roman Ciupaka z grupą współpracujących osób zorganizował Człon Nowohucki, który został włączony do Krakowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę i w ten sposób tradycja mogilskiego i nowohuckiego pielgrzymowania została podtrzymana i trwa do dziś. Na Jasnej Górze w kaplicy Cudownego Obrazu wisi ciągle krzyż mogilski z napisem: Pierwsza Piesza Pielgrzymka z Parafii oo. Cystersów w Nowej Hucie - Mogile - Lipiec 1972 rok, natomiast przy drodze wiodącej do Cisowej stoi krzyż, przypominający o wydarzeniu z roku 1974, w które dzisiaj trudno uwierzyć, bo mamy przecież wolność i demokrację. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przyniesiony przez pielgrzymów mogilskich w roku 1972 można zobaczyć w katakumbach mogilskiego klasztoru .
11 sierpnia 2009 około godz. 17.00 pod szczyt Jasnej Góry ponownie dotarli pielgrzymi z Nowej Huty, którzy 6 sierpnia wyruszyli z Wawelu wraz z Krakowską Pielgrzymką Pieszą. Była to już XXIX Piesza Krakowska Pielgrzymka - Człon Nowohucki jest jej częścią od roku 1998. To już inne pokolenie i - na szczęście - inne czasy…
Waldemar Cyganik



Człon Nowohucki krakowskiej pielgrzymki dochodzi na Jasną Górę





Uczestnicy pierwszej pielgrzymki mogilskiej na Jasną Górę – rok 1972