Most tanga w Krakowie
Dodane przez Administrator dnia 13/08/2009 10:42:47
Weekendową milongą w Klubie Masada na krakowskim Kazimierzu oraz warsztatami w nowohuckim Klubie Kuźnia rozpoczął się V Festiwal Tanga Argentyńskiego w Krakowie „Puente del Tango” (hiszp. most tanga). Jak co roku, głównym organizatorem tego wydarzenia jest Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie, a wśród partnerów przedsięwzięcia znalazły się m.in. Województwo Małopolskie, Centrum Kultury Rotunda oraz Klub Masada, Księgarnia Hiszpańska Elite i jak zawsze „TerazTango” - grupa krakowskich miłośników tanga.


Treść rozszerzona
Intensywne warsztaty tanga dla początkujących, prowadzone przez znakomitych nauczycieli - Martę Szafran z Krakowa i Bogusława Dygasiewicza z Kanady, skupiły w ubiegłą sobotę i niedzielę 40 osobową grupę osób chętnych zgłębić tajniki tego niezwykle zmysłowego tańca. - Tak duże zainteresowanie nauką tanga (a mamy przecież okres urlopowy) niezmiernie nas cieszy. Oznacza to, że nasze wysiłki zmierzające do rozszerzenia krakowskiej sceny tangowej przynoszą wymierne efekty - mówi Beata Waśko – organizator festiwalu.
Od soboty w Klubie Masada, można również oglądać wystawę fotograficzną Anny Szoc z Wrocławia pn. „Nie-boskie Buenos Aires”. Otwarcie wystawy nastąpiło podczas milongi inaugurującej dziewięciodniowy most tanga, który połączy ludzi różnych narodowości, profesji, w różnym wieku, którzy jak co roku tłumnie zjechali na krakowski festiwal. Tangowi znajomi zwoływali się na przyjazd do Krakowa głównie za pośrednictwem maili i tangowych forów jak np. Krzysiek z Oławy, który pisał: „..Witam, szukam ludzi, którzy w zeszłym roku uczęszczali na warsztaty tanga dla początkujących - 3dni. Wybieramy się od wtorku (11.08) na wszystkie milongi i nie chcielibyśmy sami siedzieć w obcym mieście ”.
Festiwalowy poniedziałek poświęcony był fenomenowi tanga argentyńskiego zarówno w Argentynie jak i na świecie. W Księgarni Hiszpańskiej na Małym Rynku odbyła się niezwykle ciekawa prelekcja, którą dla miłośników tanga poprowadzili Leszek Bajkowski i Beata Matuła; tancerze i nauczyciele propagujący od ponad 10 lat tango w Krakowie. Bezpośrednio po spotkaniu grupka krakowskich tangueros wystąpiła dla zgromadzonych na Małym Rynku turystów. Tańczyli do tang granych na żywo przez Tomasza Drabinę na akordeonie. Pani Krystyna Wziętek (lat 70+) – fanka festiwalu od pierwszej jego edycji, obecna na Małym Rynku z nostalgią wspominała jak sama tańczyła tango w Paryżu i z zachwytem wypowiadała się o tegorocznym festiwalu mówiąc – Gratuluję Wam, jak to się wspaniale rozwija, przecież jak zaczynaliście to były tylko trzy dni, jeden koncert, a teraz – ponad tydzień i tyle atrakcji… Tylko szkoda, że nie wszystko zobaczę, bo niektóre pokazy są późno w nocy, a mnie starszej osobie trudno potem wracać do domu.. - dodała ze smutkiem pani Krystyna.
Wtorek i środa – to wydarzenia muzyczne związane z tangiem, które odbyły się
w gościnnym Klubie Masada. Wtorkowy koncert „Tango – melodia i rytm” zgromadził liczną publiczność, która owacyjnie przyjmowała tangreen - gatunek tanga ujęty
w perspektywie brzmienia akordeonu (Tomasz Drabina) i instrumentów perkusyjnych (Gertruda Szymańska). Zaaranżowane autorsko, pochodzące z Argentyny i Polski, ogniste
i nostalgiczne tanga oraz nastrojowe milongi stanowią dla muzyków źródło inspiracji
w komponowaniu równie ilustracyjnej i wypełnionej emocją muzyki. Muzykę tańcem urozmaicili jedni z najlepszych krakowskich tangueros Anna i Marcin Sieprawscy, a koncert połączony był z festiwalową edycją milongi "BAHIA BLANCA" (milonga ta na stałe wpisała się w krakowski kalendarz tanga, w każdą sobotę od godz. 21:00 w Klubie Masada na ul. Skawińskiej spotykają się miłośnicy tanga a gospodarzem tej milongi jest Leszek Bajkowski, zawsze gotowy na przyjęcie nowych osób). Był to niesamowity wieczór,
a doświadczeni tangueros, którzy niejedno tango na żywo słyszeli komplementowali duet i bardzo chwalili zarówno poziom wykonania, jak i dobór utworów i interpretację muzyczną.
Środowy wieczór okazał się nie lada gratką dla tancerzy, którzy na co dzień tańczą do utworów odtwarzanych z płyt. Wreszcie mogli poszaleć do muzyki na żywo w wykonaniu znakomitych krakowskich muzyków, których skrzyknął i zachęcił do tego projektu Maciek Lulek – skrzypek od kilku lat zauroczony tangiem. Do tańca zagrali: Paweł Wajrak – skrzypce, Ryszard Sneka – altówka, Grzegorz Frankowski – kontrabas, Wiesław Prządka - bandoneon , Jacek Bylica – fortepian, Marcin Mączyński – cajón i Maciej Lulek – skrzypce. W programie znalazły się tanga Carlosa di Sarli, Francisco Canaro i inne klasyki... Tak znakomity skład zespołu muzycznego zagwarantował też ucztę dla ucha jeszcze nietańczących ;) uczestników środowego wieczoru w Masadzie: mieli wielką przyjemność słuchając tradycyjnych tang argentyńskich w nowych aranżacjach Maćka Lulka. Wieczór uświetnił pokaz tango-canyengue w wykonaniu Marty Szafran i Bogusława Dygasiewicza.
* * *
Festiwal Puente del Tango potrwa do 16 sierpnia, a przed nami: jeszcze dzisiaj (13.08 – godz. 21.00) zapraszamy do Sali Kryształowej Hotelu Europejskiego przy ul. Lubicz 5, na pokaz mody „Pawie oczy” projektu tanguery Patrycji Kościelniak i towarzyszącą pokazowi milongę – pokaz tanga w wykonaniu Luisa Bianchi i Danieli Pucci z Buenos Aires. W piątek (14.08 – godz. 21.00) czeka nas magiczny wieczór z tangiem w Centrum Kultury Rotunda (ul. Oleandry 1) – będzie można podziwiać milongę w wykonaniu znakomitych tancerzy - Alexandro „Lucho” Lucero i Cecylii Piccinni (Buenos Aires). Wszystkich zainteresowanych fenomenem kulturowym tanga argentyńskiego zapraszamy na główną imprezę festiwalu, która odbędzie się w sobotę (15.08) do Centrum Kultury Rotunda. Gala Tanga rozpocznie się o godz. 20.30 i potrwa do 3 nad ranem. W programie czekają na Państwa takie atrakcje jak słuchowisko tangowe „El Muñeco” (tekst: Sergio Gobi / Ewa Stala), koncert gwiazd z Argentyny – zespołu NOS.OTROS, w składzie: Guillermo Destaillats (bandoneom), Roger Helou (fortepian), Sergio Gobi (gitara, śpiew), Rodolio Paccapelo (kontrabas) oraz pokaz tanga pary mistrzowskiej: Analii Vega i Marcelo Varela (Buenos Aires) . Tegoroczną edycję festiwalu „Puente del Tango” zakończy pożegnalna milonga w niedzielę (16.08), o godzinie 19.00 w Klubie Masada na Kazimierzu (ul. Krakowska 41 – wejście od ul. Skawińskiej 2 – wstęp wolny).
* * *
Równolegle do wydarzeń festiwalowych zapraszamy wszystkich tańczących tango i tych, którzy chcą podszlifować swoje umiejętności, początkujących i zaawansowanych, na warsztaty z tangiem argentyńskim – warsztaty szczególne i niezwykle cenne – bo prowadzone przez samych mistrzów tanga z Buenos Aires (szczegóły na www.puentedeltango.art.pl). Patronat medialny nad wydarzeniem objął Głos-Tygodnik Nowohucki, który będzie śledził festiwalowe emocje, a na pierwsze trzy osoby, które dodzwonią się do redakcji Tygodnika (tel. 012 643 44 33) czekają dwuosobowe zaproszenia na sobotnią galę tanga w Rotundzie. Jeśli więc chcecie Państwo spędzić pełną emocji i zmysłowych wrażeń noc z argentyńskim tangiem – dzwońcie.
Katarzyna Danecka – Zapała, Beata Waśko
Fot. Andrzej Waśko
Podpis pod foto: Tango na Małym Rynku. Anna i Marcin Sieprawscy tańczą do muzyki
akordeonowej w wykonaniu Tomasza Drabiny