NOWOHUCKI FESTIWAL FILMOWY 1949 - 2009
Dodane przez Administrator dnia 29/07/2009 20:22:39
Trwają przygotowania do największej nowohuckiej imprezy filmowej. Za niespełna miesiąc rozpocznie się
NOWOHUCKI FESTIWAL FILMOWY 1949 - 2009
O przedsięwzięciu rozmawiamy z jego inicjatorem, nowohuckim reżyserem i dokumentalistą, Jerzym Ridanem.
+ Zacznijmy od sprawy podstawowej. Kiedy dokładnie obędzie się planowany festiwal?
Jerzy Ridan: Nowohucki Festiwal Filmowy rozpocznie się w środę 26 sierpnia i będzie trwał do niedzieli 30 sierpnia br. A mówiąc o planowanym wydarzeniu, warto pamiętać, że o Nowej Hucie zrealizowano około 300 filmów. Najważniejsze z nich będzie można obejrzeć na festiwalu. Zobaczymy Nową Hutę z perspektywy minionych 60 lat.
+ Czy festiwal sprowadzi się tylko do pokazu filmów?
- Nie. Oprócz projekcji filmowych w al. Róż, , w Kinie Studyjnym „Sfinks” i w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznym Miasta Krakowa na os. Słonecznym, odbędą się również spotkania z twórcami filmów i znawcami Nowej Huty, plenerowe wystawy fotograficzne, instalacje artystyczne i inne atrakcje. Część spotkań odbędzie się w „1949 Club” i Klubie Festiwalowym "Kombinator" (przy Teatrze Łaźnia Nowa).
+ Jakie obrazy otworzą festiwal?
- Jak już wspomniałem festiwal rozpocznie się w środę 26 sierpnia godz. 17.00 projekcją filmu „Pamięć” w reżyserii Kazimierza Karabasza, a po nim odbędzie spotkanie z reżyserem. Tego samego dnia zobaczymy „Orkiestrę dętą” w reżyserii mojej i Jerzego Kowyni. Po projekcji w „1949 Club” odbędzie się spotkanie zatytułowane „Nowa Huta – mity i stereotypy”, które poprowadzi red. Jan L. Franczyk.
+ Co będzie można zobaczyć w czwartek?
- Będzie sporo atrakcji. Wszystko rozpocznie się w samo południe w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego Nowej Huty na os. Słonecznym. godz. 12.00. O początkach budowy nowego miasta opowie Maciej Miezian. Zobaczymy również film „Kierunek Nowa Huta” w reżyserii Andrzeja Munka. Później w Kinie Studyjnym „Sfinks” odbędzie pokaz filmów dokumentalnych. Zobaczymy m. in. „Miejsce zamieszkania” Maksymiliana Wrocławskiego, „Zagubione uczucia” Jerzego Zarzyckiego, „Ten trzeci” Jana Łomnickiego, „Junaków” Danuty Halladin, „Papieros od prezydenta” Grzegorza Kwinty czy dokument Artura Janickiego „Zygmunt Domaradzki”. Natomiast wieczorem w al. Róż odbędzie się pokaz trzech filmów: „Z kart historii Nowej Huty” (będzie to 30. minutowy przegląd najciekawszych fragmentów Nowohuckich Kronik Filmowych), później odbędzie się premierowy pokaz francuskiego filmu „Rouge Nowa Huta” (reż. Blandine Huk i Frederic Cousseau). Na koniec zobaczymy „Piętę Lenina” w reżyserii Macieja Muzyczuka i Anety Chwalby.
+ Kolejny dzień, piątek, znów rozpocznie się w Muzeum?
- Tak. Rozpocznie go spotkanie zatytułowane „Miasto bez Boga”, które poprowadzi Leszek Sibila. Później pokazany zostanie film „Róg Marksa i Obrońców Krzyża” w mojej reżyserii. Z muzeum przeniesiemy się znów do Kina „Sfinks”. Tam o godz. 14.00 pokazane zostaną m. in. „Miasto bez Boga” Jerzego Petryckiego i premierowy film pt. „Kapelna” Tomasza Klimczaka. Natomiast wieczorem w al. Róż odbędzie się Dzień Telewizji Kraków. Pokazane zostaną filmy zrealizowane przez twórców związanych z krakowską TV: „O Nowej to Hucie” Bronisława Cieślaka, „Obca klasowo” Krzysztofa Kwinty, „Stalowy bicz” Ireny Wollen, „Nic nowego” Krzysztofa Klimca i „Dymy nad Arką” Miłosza Horodyskiego.
+ Skoro zaczęliśmy omawiać propozycje poszczególnych dni, to czas na prezentację imprez, które odbędą się sobotę 29 sierpnia...
- Sobotnie wydarzenia również rozpoczną się w nowohuckim oddziale Muzeum Historycznego. Spotkanie „Karnawał Solidarności” poprowadzi historyk Paweł Jagło, a w jego ramach zobaczymy film dokumentalny Macieja Szumowskiego „Wiosna Solidarności”. Później znów przeniesiemy się do Kina Studyjnego „Sfinks”. Tam obejrzymy m. in. „Labirynt pamięci” Marcina Kapronia, „Braci Karamazow” Petra Zelenki, „Z marmuru i żelaza” Andrzeja Soroczyńskiego. Po projekcjach przewidzieliśmy spotkanie z Petrem Zelenką i Andrzejem Wajdą. A wieczorem znów al. Róż i „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy.
+ A jak będzie wyglądał ostatni dzień ostatni festiwalu?
- W niedzielę, 30 sierpnia, w Kinie Studyjnym „Sfinks” odbędą się pokazy filmów konkursowych: „Miasto gniewu i nadziei” Tomasza Klimczaka, „Na środku czerwonego morza” Agnieszki Dzieduszyckiej i Magdaleny Wolnik oraz „Good morning Lenin” Konrada Szołajskiego. O godz. 20.00 w al. Róż rozpocznie się premiera filmu „Plan” Sławomira Pstronga, pokaz filmu „Szczęściarze” Tomasza Wolskiego oraz krótkiego filmu animowanego Anny Pankiewicz „Triada Nowohucka”.
+ Dziękujemy za rozmowę, i już dzisiaj zachęcamy mieszkańców Nowej Huty do udziału w Nowohuckim Festiwalu Filmowym. Szczegółowy program imprezy opublikujemy w naszym tygodniku w połowie sierpnia.
(z)