DOŻYNKI KRAKOWSKIE
Dodane przez Administrator dnia 25/08/2005 19:01:04
Wyjątkowo uroczysty przebieg miały tegoroczne dożynki krakowskie. Decyzją prezydenta Miasta, w tym roku odbyły się one w Mogile. Uroczystość poprzedziła dożynkowo-odpustowa suma w Bazylice Krzyża Świętego, którą celebrował mogilski opat o. dr Piotr Chojnacki. Suma miała charakter zarówno dożynkowy jak i odpustowy, gdyż równocześnie mogilska parafia świętowała odpust ku czci swojego patrona św. Bartłomieja.
Treść rozszerzona
Wyjątkowo uroczysty przebieg miały tegoroczne dożynki krakowskie. Decyzją prezydenta Miasta, w tym roku odbyły się one w Mogile. Uroczystość poprzedziła dożynkowo-odpustowa suma w Bazylice Krzyża Świętego, którą celebrował mogilski opat o. dr Piotr Chojnacki. Suma miała charakter zarówno dożynkowy jak i odpustowy, gdyż równocześnie mogilska parafia świętowała odpust ku czci swojego patrona św. Bartłomieja.
Bazylikę wypełnił tłum wiernych, a w prezbiterium zasiedli zaproszeni goście: gospodarz dożynek, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski z małżonką, starostowie dożynek: Alicja Pęgiel, prezydent Stowarzyszenia Mieszkańców os. Mogiła, Lesisko i Miłośników Ziemi Mogilskiej oraz Józef Krężołek, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVIII, a także posłowie, radni województwa, Miasta Krakowa i dzielnic pomocniczych. Nawę główną wypełnili delegaci poszczególnych osiedli podmiejskich i gmin ościennych z przygotowanymi na uroczystość wieńcami dożynkowymi oraz poczty sztandarowe Polskiego Stronnictwa Ludowego. W okolicznościowej homilii o. opat Chojnacki nawiązał m. in. do symboliki chleba i rolniczych tradycji zakonu cystersów sprowadzonych w XIII wieku do Mogiły. Zwieńczeniem uroczystości kościelnych była okazała procesja eucharystyczna z dożynkowymi wieńcami, sztandarami i feretronami na placu przed bazyliką.
Po mszy, dożynkowy korowód ruszył na Błonia Mogilskie, gdzie odbyły się tegoroczne krakowskie dożynki. Rozpoczęło je wręczenie prezydentowi Majchrowskiemu i jego małżonce przez starostów dożynek chleba z tegorocznych zbiorów oraz dożynkowego bukietu. Przyjmując chleb od starosty, prezydent Majchrowski przypomniał, że Kraków, to największa gmina rolnicza Małopolski. Ponad 30% terenu Krakowa, to grunty rolne, na których funkcjonuje ok. 4 tysiące gospodarstw. A później była już wielka zabawa mieszkańców i zaproszonych gości. Na scenie występowały zespoły ludowe, młodzieżowe i wojskowe (m. in. Zespół Ludowy „Wanda”, Zespół Pieśni i Tańca „Jadowniczanie”, zespół „Just Covered” z MDK im. J. Korczaka oraz Orkiestra Garnizonu Kraków). Gwiazdą popołudnia był Rudi Schubert z zespołem Mizgalski Band.
Uczestnicy dożynek podziwiali stoiska wystawców: Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, stoisko z produktami pszczelarskimi, rękodzieła ludowego, a także stoiska z tegorocznymi plonami (m. in. stoisko gminy Igołomia-Wawrzeńczyce i POD „Wanda”). Oblegany był punkt konsultacyjny III Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala im. Żeromskiego, gdzie bezpłatnie można było m. in. zmierzyć ciśnienie i oznaczyć poziom cukru we krwi, a także zbadać poziom cholesterolu. Ilość chętnych do zbadania się była tak wielka, że o 16.00 zabrało niezbędnych do niektórych badań pasków. Jak nam powiedział ordynator III Oddziału dr Lech Kucharski, na szczęście wyniki badań są nie najgorsze, co świadczy, że społeczeństwo Krakowa i Nowej Huty generalnie jest w dobrej kondycji. Biorąc pod uwagę olbrzymie zainteresowanie badaniami profilaktycznymi, obiecał przy okazji, że akcja zostanie powtórzona we wrześniu na terenie oddziału. O jej terminie poinformujemy w „Głosie”.
Ważnym punktem dożynek był konkurs na wieniec dożynkowy. Jury pod przewodnictwem Ireneusza Rasia, przewodniczącego Radu i Zarządu Dzielnicy XVI miało nie lada problem, by wśród pięknych tegorocznych wieńców, wybrać te najpiękniejsze. Ostatecznie w kategorii wieńca tradycyjnego I miejsce zajął wieniec Domu Kultury z Zabierzowa Bocheńskiego. W kategorii wieńca o symbolice religijnej za najpiękniejszy uznano wieniec Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta i Koła nr 3 Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z Branic. W kategorii innych form wieńca, I miejsce przyznano Amatorskiemu Zespołowi Regionalnemu „Zakrzowianie” i Kołu Gospodyń Wiejskich z Zakrzowa. Ponadto wyróżniono następujące wieńce: wieniec Koła Gospodyń Wiejskiej z miejscowości Będło, gm. Wielka Wieś, Klubu „Dukat”, Klubu „Karino” i Koła nr 5 PZERiI, Domu Kultury z Woli Batorskiej, MDK im. Janusza Korczaka, Koła nr 18 PZERiI przy Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida oraz wieniec Stowarzyszenia Mieszkańców os. Mogiła, Lesisko i Miłośników Ziemi Mogilskiej.
Jak nam powiedział starosta dożynek Józef Krężołek, tegoroczne święto plonów cieszyło się nadzwyczajną popularnością, co z jednej strony było zasługą ogólnokrakowskiego wymiaru dożynek, a z drugiej pogody, która w tym roku dopisała i zachęcała mieszkańców do spaceru na Błonia Mogilskie, gdzie do późnych godzin nocnych trwała zabawa ludowa.
+ + +
Dużą popularnością cieszyła się w tym roku także żołnierska grochówka. Dochód z jej sprzedaży przeznaczono na potrzeby nowohuckiego Hospicjum św. Łazarza.
(f)