NOWOHUCKA CODZIENNOŚĆ I ŚWIĄTECZNOŚĆ WE WSPOMNIENIACH
Dodane przez Administrator dnia 23/03/2024 08:51:25
Muzeum Nowej Huty zaprasza na spotkanie autorskie wokół nowo wydanej książki „Nowohucianie o Polsce Ludowej. Codzienność i świąteczność we wspomnieniach uczestników Podwieczorków w Muzeum PRL”. Odbędzie się ono 4 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00. Zespół Muzeum oraz Autorka bardzo liczą na udział w spotkaniu Uczestniczek i Uczestników „Podwieczorków w Muzeum”, bez których ta książka nigdy by nie powstała.
Książka „Nowohucianie o Polsce Ludowej. Codzienność i świąteczność we wspomnieniach uczestników Podwieczorków w Muzeum PRL” jest publikacją wyjątkową. Powstała w oparciu o materiały zgromadzone podczas spotkań „Podwieczorek w Muzeum”, prowadzonych przez prof. Agnieszkę Chłostę-Sikorską w latach 2016-2019 w Muzeum PRL-u.
Były to spotkania przy kawie i herbacie, w czasie których goście rozmawiali o swoich wspomnieniach z okresu PRL-u. Nie istniał tam tradycyjny podział na prelegentów i odbiorców – głos zabierał każdy, kto zechciał podzielić się wspomnieniami, historią, opinią. Atmosfera spotkań przywodziła na myśl nieformalne rozmowy w gronie przyjaciół, mimo, iż były one rejestrowane przez muzeum. Z „Podwieczorków…” wyłonił się niezwykle interesujący obraz życia w realiach systemu komunistycznego. Zapis tych rozmów jest obecnie bardzo ważnym zasobem Muzeum Nowej Huty, które nieustająco poszerza kolekcje zbiorów związanych z Nową Hutą – jej historią, dziedzictwem i współczesnością oraz rejestruje kolejne relacje i wspomnienia nowohucianek i nowohucian.
Wydana w grudniu 2023 roku książka łączy doświadczenia Autorki jako prowadzącej spotkania z jej warsztatem i dorobkiem badawczym, dzięki czemu stanowi nie tylko podsumowanie cyklu spotkań, ale też ich dopełnienie. Wydawcami publikacji są Muzeum Krakowa oraz Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
4 kwietnia o godz. 18.00 z autorką książki, prof. Agnieszką Chłostą-Sikorską, porozmawia Karolina Żłobecka, kierowniczka Muzeum Nowej Huty. Muzeum serdecznie zaprasza na spotkanie wszystkich zainteresowanych, a szczególnie Uczestniczki i Uczestników „Podwieczorków w Muzeum”, bez których ta książka nigdy by nie powstała. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, nie są wymagane zapisy.
(f)