WIOSNA W MUZEUM
Dodane przez Administrator dnia 28/04/2023 18:34:57
Za oknami wiosna więc wreszcie można korzystać z jej dobrodziejstw. Ciepłe, słoneczne dni zachęcają do spacerów po starówce, rozgrzanymi ulicami miasta. W centrum stolicy Małopolski jest wiele interesujących miejsc do zobaczenia. Galerie sztuki, muzea, zabytkowe świątynie. Gród Kraka szczyci się różnorodnością ofert, dla każdego typu turysty. Nie każdy jednak lubi wielkomiejski gwar, wiele osób w tak piękne wiosenne dni szuka spokojniejszych miejsc, mniej hałaśliwych i położonych z dala od głównych szlaków turystycznych.
Jeśli ktoś pragnie zboczyć z utartych ścieżek powinien zawitać do nowohuckich Branic, gdzie mieści się Oddział Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Placówka, z siedzibą w zabytkowym, klasycystycznym dworze, podobnie jak i inne krakowskie instytucje kultury, także rozkwitła na wiosnę. Przygotowała bowiem dla wszystkich chętnych wiele ciekawych atrakcji.
Wiosenny powiew przyniósł zmianę wystawy stałej, już w maju będzie dostępna nowa ekspozycja „Archeolodzy dla Nowej Huty”. Dzięki niej będzie można zapoznać się z pradziejami tego zakątka Krakowa i odkryć bogatą historię nowohuckich ziem. Dodatkowo nadal czynna jest wystawa „Archeologiczna autostrada”, prezentująca wyniki badań archeologicznych, wyprzedzających budowę autostrady A-4 na odcinku od podkrakowskich Aleksandrowic do Stanisławic pod Bochnią. „Gwiazdą” tej wystawy jest tajemnicza gliniana figurka z Modlnicy, będąca najstarszym na ziemiach polskich wizerunkiem kobiecej postaci. Owe niezwykle rzadkie i cenne znalezisko jest doskonale zachowanym przykładem sztuki sprzed ponad 7,5 tys. lat!
Oddział w Branicach prowadzi także warsztaty dla najmłodszych, w czasie których mogą oni uczestniczyć m.in. w plenerowych, zaimprowizowanych wykopaliskach archeologicznych. Ponadto w czasie zajęć uczestnicy lepią niewielkie ozdoby z gliny, układają mozaiki lub piszą gęsim piórem.
W sezonie, czyli od maja do października, wystawy w Oddziale MAK czynne są przez cały tydzień – także w weekendy. Rozwiązanie to umożliwia osobom pracującym, które w dni powszednie nie zawsze znajdują czas wolny, na aktywne uczestnictwo w kulturze.
Ponadto w czerwcu, po kilkuletniej przerwie, wraca do Branic kolejna odsłona znanego i cieszącego się dużą popularnością Małopolskiego Pikniku Archeologicznego. To, co działo się „Przed wiekami w Nowej Hucie” będzie przewodnim motywem tegorocznego wydarzenia. Do Oddziału zawitają grupy rekonstruktorskie, które przybliżą miniony świat wojny i rzemiosła, ukazując różne aspekty życia codziennego naszych przodków. Informacje na ten temat sukcesywnie pojawiać się będą na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Postaramy się również, aby wszelkie dane o niniejszej imprezie trafiły do czytelników „Głosu”. Na jego łamach będziemy więc publikować najnowsze piknikowe wiadomości.
Wszystkich zainteresowanych, pragnących odkryć wiosenne nowości w Nowohuckim Oddziale MAK, zapraszamy do naszej siedziby mieszczącej się przy ul. Sasanek 2 a. Do zobaczenia w Branicach!
Anna Kolasa


Fot. Małgorzata Byrska-Fudali