Klasyczna "Zemsta" w NCK-u
Dodane przez Administrator dnia 19/03/2023 18:37:27
„Zemsta” Aleksandra Fredry, to klasyczna komedia polska z rewelacyjnie zarysowanymi postaciami. To tekst, który się nie starzeje, ciągle odkrywane są nowe pokłady humoru, każda postać skrzy się charakterystycznością i dowcipem. Wśród wielu tekstów Aleksandra Fredry („Śluby panieńskie”, „Pan Jowialski”, „Mąż i żona”), właśnie „Zemsta” jest grana najczęściej. Pisana dość trudnym językiem ośmiozgłowkowca, wymaga nie lada przygotowania aktorskiego i znakomitej dykcji. Została kilkakrotnie przeniesiona na duży ekran, w doborowej obsadzie aktorskiej i świetnej reżyserii.
- Nasza „Zemsta” jest realizowana w sposób klasyczny, tradycyjny, z wielką dbałością o kostium i rekwizyt. Chcemy pokazać widzowi, że dawniej ubierano się nieco inaczej, zachowywano się nieco inaczej i mówiono trochę inny językiem. Jednak podstawowe uczucia takie jak miłość, przyjaźń, nawet nienawiść, pozostały bez zmian. W ustach współczesnych aktorów nieco archaiczny tekst nabiera nowego wymiaru; zachowanie, gest, spojrzenia, ruch sceniczny - okazuje się, że ta XIX wieczna komedia wpisuje się w każde miejsce i każdy czas. Pokazuje szlachtę polską w nieco karykaturalny sposób. Ukazuje jak na dłoni najważniejsze cechy szlachectwa: udawaną pobożność, przechwalanie się, rycerskie tradycje,czy hołdowanie obcym kulturom – mówi producentka spektalu Dorota Berny.
Spór Cześnika z Rejentem przypomina nieco obecną sytuację na Ukrainie, pokazuje również, że mimo zatwardziałości i wzajemnej nienawiści można dojść do porozumienia i żyć w zgodzie. Przecież miłość zawsze musi zwyciężyć – dodaje reżyser Jarosław Szwec.
Zapraszamy wszystkich, dużych, średnich i małych, tych, którzy chcą na chwilę przenieść się jakieś 150 lat wstecz i poczuć klimat tamtej Polski. Premierowe spektakle w Nowohuckim Centrum Kultury 23 marca 2023 o godz. 9.00 i 11.30.
* * *
Producent: Dorota Berny (kontakt z producentem: dorotaberny1@o2.pl). Reżyseria: Jarosław Szwec. Kostiumy: Anna Franczyk.
Obsada premierowa: Cześnik: Piotr Rutkowski. Rejent: Andrzej Franczyk. Papkin: Karol Śmiałek. Podstolina: Justyna Orzechowska. Wacław: Franciszek Gurgul. Klara: Elżbieta Mielnik. Dyndalski, Śmigalski, Perełka: Paweł Tyszkiewicz.