W Czyżynach powstaje Cogiteon
Dodane przez Administrator dnia 02/04/2022 12:54:57
Przy ulicy gen. Bora-Komorowskiego, niemal naprzeciwko Centrum Handlowego Serenada, wzdłuż dawnego pasa startowego lotniska w Czyżynach, powstaje Cogiteon. To nowe Małopolskie Centrum Nauki.
Prace budowlane rozpoczęto w ub. roku. Dziś obiekt wyszedł z ziemi i na całej jego długości i szerokości prowadzone są zaawansowane prace budowlane.
- To będzie nowoczesne centrum nauki. Na poziomie minus jeden budynku Cogiteonu będą się znajdować m.in. sale wystawy stałej „Człowiek i jego marzenia” z ponad setką eksponatów interaktywnych, 6 laboratoriami i pracowniami tematycznymi, wraz ze „strefą emocji” (czyli nowatorską przestrzenią multimedialną) i strefą obsługi zwiedzających z szatnią, kawiarnią, sklepem. I właśnie ten fragment centrum jest dziś w realizacji - informuje Piotr Koziarz, specjalista ds. komunikacji i promocji.
Ostatnio nad południową częścią obiektu, wzdłuż pasa startowego dawnego lotniska, pojawiło się zadaszenie. Z tej strony, w przyszłości będzie wejście na zielony dach z ogrodami spacerowymi.
Na wyższych poziomach – w kolejnych etapach budowy – powstaną: strefa konferencyjna, biurowa, restauracja oraz Akademia Dzieci – dla przedszkolaków. W ostatnim etapie zrealizowany zostanie 2-hektarowy park z placem zabaw, z drzewami, krzewami, będą też łąki kwietne i ogrody na dachu.
Dojazd do powstającego centrum wzbudził wiele kontrowersji mieszkańców osiedla przy akademikach Politechniki Krakowskiej. Inwestycja drogowa obejmie: m.in. przedłużenie ul. Życzkowskiego i połączenie jej z ul. Stella-Sawickiego.
- Dostępność komunikacyjna była jednym z istotnych kryteriów przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji centrum. Przy al. Bora-Komorowskiego są przystanki autobusowe, a w nieodległej perspektywie miasto planuje budowę tramwaju w ciągu ul. Dobrego Pasterza – tłumaczy Piotr Koziarz.
Na wysokości projektowanego budynku znajduje się wysoka skarpa i zjazd z estakady. Choć centrum powstaje przy jednej z ruchliwszych arterii komunikacyjnych miasta, budowa stałego połączenia drogowego centrum z al. Bora-Komorowskiego nie była możliwa. Tymczasowy dojazd technologiczny nie spełnia parametrów drogi publicznej i poprowadzony jest po terenie zabytkowym, gdzie nie można realizować stałych układów drogowych. Po zakończeniu inwestycji ten obszar będzie odtworzony do stanu pierwotnego – tłumaczy P. Koziarz.
Ważnym elementem podobnych instytucji publicznych są oczywiście parkingi. W kompleksie zaplanowano parking podziemny. Z niego - będzie można przejść bezpośrednio do strefy obsługi zwiedzających. Stanowiska dla autokarów, ze względu na gabaryty, będą się znajdować na poziomie gruntu, wzdłuż wschodniej części obiektu.
Cogiteon znajduje się w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego i dużego terenu zielonego. Czy te dwie instytucje planują ze sobą współpracować?
- Zarówno Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon, jak i Muzeum Lotnictwa Polskiego to instytucje kultury województwa małopolskiego. Pole do współpracy jest duże, czego dowodem są już zrealizowane inicjatywy: dwie wspólne edycje Małopolskiej Nocy Naukowców oraz filmy edukacyjne „Skrzydła i wiedza”, dostępne na kanale YouTube MLP. Na zielonym dachu Cogiteonu oprócz ogrodów tematycznych będzie też trybuna z siedziskami, co daje możliwość organizowania różnego rodzaju aktywności, których sceną będzie pas startowy dawnego lotniska. Teraz skupiamy się przede wszystkim na inwestycji budowlanej, realizacji wystaw interaktywnych, wyposażaniu laboratoriów oraz tworzeniu oferty edukacyjnej – podkreśla P. Koziarz.
Otwarcie Centrum Nauki Cogiteon planuje się w 2023 roku. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
(l)