Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wystawę czasową - OSIEDLENI. MISTRZEJOWICE
Dodane przez Administrator dnia 15/10/2021 16:58:00
Wystawa Osiedleni. Mistrzejowice jest kontynuacją dotychczasowych wystaw w Muzeum Nowej Huty, zarówno tych pokazujących przeszłość i dziedzictwo kulturowe ziem, na których wyrosła Nowa Huta, jak i jej współczesność.
- Ekspozycję zaczynamy od ukazania dziejów Mistrzejowic, Batowic i Dziekanowic, a więc terenów, na których po 1968 r. wyrosła obecna XV Dzielnica Mistrzejowice. Część kolejna ukazuje „republikę artystów”, a więc sylwetki twórców, którzy w dużej liczbie mieli tu pracownie, bądź mieszkali na okolicznych osiedlach – mówi kurator wystawy Maciej Miezian.
Kolejny fragment został poświęcony latom 80. XX w., kiedy to Mistrzejowice, ze względu na swoją antykomunistyczną działalność, zyskały sobie miano „Westerplatte Południa”. Wiązało się to oczywiście z działalnością kościoła pw. św. M.M. Kolbego, a w szczególności charyzmatycznego kapłana, ks. Kazimierza Jancarza.
Wystawę kończy część urbanistyczno-architektoniczna, gdyż Mistrzejowice są żywym przykładem rozwoju polskiej architektury od końca lat 70. XX w. do dnia dzisiejszego.
Wystawę można oglądać od 16 października 2021 r. do 18 kwietnia 2022 r.
(f)