Na odpuście w Mogile
Dodane przez Administrator dnia 25/09/2021 11:03:30
W niedzielę, 19 września odbyły się główne uroczystości Odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego w Mogile. Odpustowej sumie na Placu św. Jana Pawła II przewodniczył bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, który również wygłosił okolicznościową homilię.
Zwracając się do licznie zebranych pielgrzymów biskup Pindel mówił w niej o bezinteresownej miłości Boga. - On czeka na to, żebyś po raz pierwszy powiedział do niego: Ojcze (…) i wyjaśniał, że „w całej historii ludzkości zdarzyło się tylko raz coś wyjątkowego (…) Bóg, który powołał świat do istnienia z miłości, zapragnął wyrwać biednego człowieka ze wszystkiego, co go zniewala i obdarzyć go godnością dziecka Bożego. Przez śmierć Jezusa na krzyżu, Bóg dokonał tego wobec wszystkich ludzi”.
Dwa dni wcześniej, w piątek 17 września, do Mogiły przybyła Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych Caritas. Tego dnia Mszy św. w bazylice Krzyża Świętego przewodniczył metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski.
- Zwycięstwo Chrystusa będzie także zwycięstwem tych wszystkich, którzy swoje życie złączyli z Jego losem - mówił metropolita do zgromadzonych w świątyni. Przekonywał też, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.
- Boży Syn, umierając na krzyżu, uniżył się, ale później Bóg Go wywyższył. Zwycięstwo Chrystusa będzie więc także zwycięstwem tych wszystkich, którzy swoje życie złączyli z Jego losem, z tajemnicą Jego śmierci i zmartwychwstania - zaznaczył metropolita.
A odwołując się do wizji św. s. Faustyny, zauważył też, że Jezus dla zbawienia człowieka oddał wszystko, więc boli Go to, że ludzi nie chcą tego dostrzec, lekceważą to, nie wierzą, odwracają się od tego obojętnie, niekiedy nawet ze wzgardą.
* * *
Mogilski odpust tradycyjnie trwał przez całą oktawę. W tygodniu do mogilskiego sanktuarium przed południem pielgrzymowali przedstawiciele zakonów męskich z Krakowa, a po południu pielgrzymi z nowohuckich i podkrakowskich parafii. Uroczystości odpustowe zakończyły się we wtorek 21 września wieczorną Mszą św. z udziałem wiernych dwóch cysterskich parafii: św. Bartłomieja w Mogile i Matki Bożej Częstochowskiej z os. Szklane Domy.

(f)


Fot. Andrzej Kalinowski