Powstają nowohuckie znaki migowe
Dodane przez Administrator dnia 28/08/2021 11:56:22
W pierwszy dzień sierpnia br. odbyło się pierwsze spotkanie robocze grupy Głuchych w ramach projektu Nowohucki alfabet – perspektywy, realizowanego przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta. Grupa rozpoczęła pracę nad tłumaczeniem tegorocznych haseł nowohuckiego leksykonu oraz tworzeniem do nich zupełnie nowych znaków migowych.
W trakcie spotkania Głusi, pracujący pod okiem Joanny Augustyniak z Fundacji Grupy MIGAWKI, nie tylko zapoznali się z obszernym zasobem materiału leksykalnego zgromadzonego w fazie badawczej projektu, ale również z konieczną do zrozumienia haseł historią i tradycją Nowej Huty. Zgłębiali również zagadnienia dotyczące topografii dzielnic tej części Krakowa, w czym niezwykle pomocna okazała się być kolorowa projektowa mapa z hasłami zgromadzonymi w ramach ubiegłorocznej edycji projektu. Nowa wersja mapy – wzbogacona o tegoroczne hasła – właśnie powstaje i każdy uczestnik finału otrzyma ją na własność! Kolejne spotkania, podczas których Głusi będą kontynuowali pracę, odbędą się jeszcze w sierpniu i w wrześniu, zaś efekty działań grupy w formie filmów w PJM ukażą się na stronie projektu na przełomie września i października.
Organizator projektu Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta dziękuje wszystkim uczestnikom grupy, której członkowie już drugi rok z rzędu angażują się w projektowe działania. Więcej informacji o projekcie można znaleźć na www.nowohuckialfabet.pl oraz na www.krakownh.pl.
(f)