Piszemy raptularz!
Dodane przez Administrator dnia 29/05/2021 12:10:42
O¶rodek Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5) rusza z projektem pt. „Raptularz, czyli spraw przednowohuckich opisanie”. Pomys³odawczyni± ca³ego przedsiêwziêcia i koordynatork± projektu jest dr Maja W±cha³a-Skindzier. Projekt zak³ada m.in. realizacjê wystawy w kru¿gankach opactwa cystersów w Mogile, wydanie ksi±¿ki oraz ca³e mnóstwo dzia³añ edukacyjnych, spacerów historycznych, oprowadzañ i mobilnych lekcji dla szkó³.
Raptularz to barwna ksiêga z zapiskami bie¿±cych spraw, ale te¿ wydarzeñ wa¿nych i donios³ych, wokó³ których toczy³o siê ¿ycie rodu, a tak¿e wspólnoty. Organizatorzy zapraszaj± do jego wspólnego tworzenia. „W projekcie zale¿y nam, by multimedialn± wystaw± przygotowan± w konwencji raptularza, po³±czon± z szeregiem dzia³añ edukacyjnych, opowiedzieæ historiê naszej ziemi od ¶redniowiecza do czasów wspó³czesnych” – opowiada dr Maja W±cha³a Skindzier. Podstaw± dzia³añ jest wybranie dziesiêciu dat – najwa¿niejszych dla przemian ¿ycia codziennego, kulturalnego i gospodarczego tutejszych ziem i stworzenie oryginalnego, naszego, nowohuckiego raptularza. Dat, z których lokalna spo³eczno¶æ powinna czuæ siê dumna. Czê¶æ z nich, jak np. 1222 r. i za³o¿enie opactwa cystersów w Mogile, 1420 r. budowa ko¶cio³a gotyckiego w Ruszczy, 1603 r. budowa renesansowego dworu w Branicach, czy 1787 r. wizyta króla Stanis³awa Augusta Poniatowskiego w Ko¶cielnikach zosta³a ju¿ wpisana do raptularza, wskazana przez historyków i organizatorów projektu, ale du¿a czê¶æ kart nadal czeka na wype³nienie. „Bardzo zale¿y nam, ¿eby to w³a¶nie nowohucianie nam w tym pomogli i nades³ali swoje propozycje z krótkim uzasadnieniem, dlaczego akurat ta data i wydarzenie powinny zostaæ odnotowane w raptularzu” – dodaje koordynatorka. Propozycje mo¿na sk³adaæ drog± mailow± na adres nhlab@okn.edu.pl. Termin zg³oszeñ up³ywa 15 czerwca 2021 r.
Projekt dofinansowany ze ¶rodków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.
Szczegó³owe informacje: Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa O¶rodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, tel. 12 644 27 65 w. 21, 47.
(f)