Na 30-lecie Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta – Nowe możliwości
Dodane przez Administrator dnia 13/02/2021 08:45:51
Dzięki finansowemu wsparciu Miasta Krakowa oraz nowohuckich dzielnic - XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice i XVIII Nowa Huta została wykonana i niedawno opublikowana nowa strona internetowa Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. Ma być bliska lokalnym mieszkańcom, przyjemna dla oka, responsywna czyli poprawnie wyświetlana zarówno na komputerach jak i smartfonach, prosta w obsłudze dla seniorów oraz dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. To nie koniec prac, bowiem w drugim etapie projektu, realizowanym w roku jubileuszu 30-lecia instytucji, pojawią się nowe udogodnienia dla użytkowników.
Zmiana serwisu, działającego pod adresem krakownh.pl, była koniecznością, aby nadążyć za wyzwaniami współczesności, zapewnić konkurencyjność miejskiej instytucji kultury i rzetelnie prezentować, jak wiele ciekawego dzieje się na co dzień w 13 klubach Ośrodka, zlokalizowanych na terenie czterech nowohuckich dzielnic. Nową stronę da się równie wygodnie czytać zarówno na ekranie monitora jak i smartfonu, przy pomocy filtrów można szukać wydarzeń w kalendarium i przeglądać rozkład zajęć. Serwis pozwala sprawdzić, co słychać w osiedlowym klubie, poczytać o cyklach koncertowych i realizowanych projektach. Umożliwia poznanie historii i teraźniejszości Ośrodka oraz ludzi, którzy w nim pracują, pokazuje jak się z nimi skontaktować. Uwagę przyciąga też wygląd serwisu.
- Mieliśmy bardzo świadomego w wymiarze estetycznym klienta, który zostawił nam przestrzeń do kreacji i obdarzył zaufaniem, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia projektanta. Gdy ma miejsce tego rodzaju energia, powstają satysfakcjonujące efekty. Zależało nam, aby zaprosić odbiorcę do świata kultury w wymiarze lokalnego społeczeństwa, w sposób oryginalny i pewny siebie. Właśnie dlatego grafika strony jest współczesna, o przyjemnej palecie kolorystycznej, a jej ilustracyjna narracja zaprasza odbiorcę w pejzaż kultury Nowej Huty. - opowiada Magdalena Klejdysz-Matras, art-director Openform design & digital studio – firmy odpowiedzialnej za realizację witryn wielu instytucji kultury z Zamkiem Królewskim na Wawelu i Muzeum Krakowa na czele.
Nowy serwis nie powstałby bez wsparcia finansowego Miasta Krakowa i nowohuckich dzielnic: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice i XVIII Nowa Huta. Pomimo trudnego czasu pandemii, a może właśnie z tego powodu, zarówno krakowski Magistrat jak i jego jednostki pomocnicze starają się zapewnić mieszkańcom dostęp do kultury, nie wykluczając przy tym nikogo.
O tym, jak ważne są nowoczesne technologie, nie trzeba już przekonywać. Dlatego też cieszę się, że Miasto Kraków sprawuje mecenat nad tego typu działaniami i że dzięki naszej pomocy udało się stworzyć w Ośrodku stronę, która daje dostęp wszystkim dotychczas nie mogącym korzystać z zasobów i dostępności cyfrowej. Zapewnienie dostępności to również są działania, które realizuje Miasto Kraków w skali całego urzędu i jednostek organizacyjnych – deklaruje Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. - Mam nadzieję, że strona internetowa spełni oczekiwania użytkowników i będą do niej sięgać często, korzystając tym samym z oferty kulturalnej Miasta Krakowa.
Zapewnienie tak zwanej dostępności cyfrowej było ważnym aspektem prac nad nowym serwisem. To nie tylko wypełnienie obowiązujących już ustawowych wymogów, ale przede wszystkim ułatwienie korzystania ze strony osobom o szczególnych potrzebach – nie tylko z niepełnosprawnościami, ale też na przykład seniorom. Dlatego zapewniono ułatwiający czytanie kontrast dla treści na stronie, prawidłowe działanie czytników tekstu, nawigację po stronie za pomocą klawiatury i wiele innych funkcji, niedostrzegalnych przez większość odbiorców, a niezwykle użytecznych tym, którzy ich potrzebują.
Stworzenie nowej strony jest bardzo ważnym momentem dla Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta i związanych z nim lokalnych, osiedlowych społeczności. To także prezent w wyjątkowym dla tej instytucji czasie.
Cieszy mnie, że uruchomienie nowej strony internetowej Ośrodka Kultury Nowa Huta ma miejsce w roku jubileuszowym 30-lecia działalności.Małgorzata Jezutek, dyrektor Ośrodka - Warto podkreślić, iż niektóre nasze kluby pracują dla mieszkańców Nowej Huty zdecydowanie dłużej – klub Jędruś obchodził niedawno 50-lecie. Ale nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. W II etapie będziemy pracować nad rozwojem takich narzędzi, które pozwolą m.in. na interakcje z mieszkańcami, zgodnie z hasłem „Tworzymy to miejsce razem”.
Nie chcemy, aby strona pełniła tylko funkcję „tablicy ogłoszeń”
– dodaje Łukasz Kraczka z Działu Imprez i Promocji Ośrodka, koordynujący powstanie i uruchomienie nowego serwisu – Użytkownicy strony mają nie tylko dowiedzieć się, co proponujemy. Muszą mieć też możliwość zarezerwowania sobie miejsca na wydarzenie i zapłacenia za nie przez Internet. Stworzymy również sklepik internetowy. Kilku pracowników Ośrodka to uzdolnieni i wprawieni rękodzielnicy – wykonane przez nich ozdoby od dawna rozchodziły się na pniu wśród „wtajemniczonych” mieszkańców, korzystających z sąsiedztwa klubów. Ale wkrótce z radością dopuścimy do tych tajemnic każdego, kto zechce mieć u siebie nowohuckie rękodzieło.
Nowy serwis ułatwi też, zgodnie z przytoczonym hasłem Ośrodka, wspólne świętowanie 30-lecia powstania instytucji, informując o licznych wydarzeniach i proponując udział w ciekawych projektach, które da się przeprowadzić niezależnie od postępów pandemii.
(f)