Pleszów zyskał dostęp do sieci gazowniczej
Dodane przez Administrator dnia 06/02/2021 10:17:19
Ok. 160 domów w Pleszowie zyskało dostęp do sieci gazowniczej dzięki rozbudowie gazociągu wykonanej przez Polską Spółkę Gazownictwa. Jak podkreślił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, inwestycja pozwoliła nadrobić kilkudziesięcioletnie zaległości.
- Wreszcie, po kilkudziesięcioletniej batalii, sieć gazowa w krakowskim Pleszowie jest dostępna i będzie się nadal rozbudowywać - powiedział Adamczyk, który w poniedziałek wizytował rejon inwestycji.
Jak podkreślił, umożliwienie mieszkańcom dostępu do paliwa gazowego z gazociągu ma szczególne znaczenie w Krakowie, gdzie obowiązuje uchwała antysmogowa, zakazująca używania do ogrzewania domów paliw stałych.
Dyrektor oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie Paweł Firlej poinformował, że w ramach inwestycji została wybudowana i oddana do użytku sieć gazownicza od ul. Branickiej do centrum Pleszowa. Łączna długość ułożonego gazociągu to 4,3 km, a wartość zadania przekracza 4 mln zł.
Do tej pory do sieci przyłączono 53 klientów, spośród około 140, którzy złożyli wnioski. W sumie dostęp do sieci gazowniczej uzyskało ok. 160 domów na terenie Pleszowa.
W spotkaniu z ministrem Adamczykiem uczestniczyli również: radny Miasta Krakowa Edward Porębski i radny Dzielnicy XVIII Nowa Huta Jan Pyż, którzy od dłuższego czasu zabiegali o podłączenia Pleszowa do sieci gazowej.
- Cieszę się, że wreszcie, po wielu latach naszych starań, udało się spełnić marzenie mieszkańców Pleszowa. Podłączenie do sieci gazowniczej, to bardzo dobry prognostyk dla przyszłości tego osiedla - powiedział nam Edward Porębski.
(f)