Nowa Huta. Dlaczego Nie?!, czyli... Nowohuckie kolędowanie w naszych domach
Dodane przez Administrator dnia 01/01/2021 13:38:07
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta wraz ze współorganizatorami już od kilkunastu lat zaprasza mieszkańców Nowej Huty i nie tylko, do świątecznego kolędowania. W tym roku - tak jak i wszystko - także te spotkania musiały wyglądać inaczej.
Organizatorzy cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! - Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czyżyny, XVI Bieńczyce, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta i Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty przygotowali propozycję muzyczną na wigilijny wieczór. Gdy już wigilijnym tradycjom stało się za dość i 12 potraw znikało powoli z naszego stołu, zasiąść można było do muzycznej uczty, którą przygotowali Przemysław Branny i jego Goście: Ewa Landowska, Anna Branny, Lidia Jazgar, Andrzej Róg, Adam Niedzielin, Stefan Błaszczyński, Oleg Dyyak i Grzegorz Piętak. Koncert poprowadziła dyrektor artystyczna cyklu Lidia Jazgar, która z uśmiechem i łagodnością zaprosiła widzów, aby ekrany komputerów i telewizorów nie dzieliły, ale łączyły nas w ten uroczysty wieczór. Zrealizowany w przytulnym wnętrzu Kościoła Filialnego Św. Jana Chrzciciela I Matki Boskiej Szkaplerznej w Krakowie-Krzesławicach koncert rozpoczęła wykonana przez wszystkich artystów kolęda Pójdźmy wszyscy do stajenki. W repertuarze znalazły się najpiękniejsze polskie kolędy - m.in. radosne: Z narodzenia Pana, Gdy się Chrystus rodzi, Dzisiaj w Betlejem czy pełne zadumy: Wśród nocnej ciszy, Mizerna cicha, Oj Maluśki, Maluśki i Lulajże Jezuniu a na finał tradycyjne Bóg się rodzi. Program ubogaciła recytacja fragmentów pastorałki „Kolenda” Tytusa Czyżewskiego w wykonaniu Andrzeja Roga. Widzowie mogli także wysłuchać krótkiej historii drewnianego kościoła w Krzesławicach, o której opowiedział proboszcz miejsca ks. Stanisław Kostecki, zapraszając do odwiedzenia i modlitwy w tym pięknym kościółku, położonym w sąsiedztwie Dworku Matejki.
Koncert nosił podtytuł „Kolęda dla Hospicjum. Kolęda Nadziei” i to właśnie podopiecznym Hospicjum św. Łazarza w Krakowie był dedykowany. W świątecznym czasie, kiedy szczególnie dzielimy się dobrem, warto wesprzeć także tę nowohucką instytucję, która w czasie pandemii boryka się z problemami finansowymi. Hospicjum można nadal wesprzeć na stronie https://pomagam.pl/koledadlahospicjum lub w formie tradycyjnego przelewu na konto 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688 z dopiskiem Kolęda dla Hospicjum. Realizacja wydarzenia możliwa była dzięki wsparciu Miasta Kraków. Organizatorzy dziękują także partnerowi: Agencji ART BLUE i patronom medialnym: Redakcji Głosu. Tygodnika Nowohuckiego, Radio PLUS, TVP Kraków i Dwutygodnika Kraków.pl, którzy wspierają informacyjnie wydarzenia cyklu.
(f)


Fot. Paweł Kalina