„Odmrażanie” w Norwidzie…
Dodane przez Administrator dnia 20/06/2020 09:30:11
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida będzie otwierał się etapami. Priorytetem jest bezpieczeństwo
W tym roku wypada jubileusz 65-lecia działalności Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5. O świętowaniu trzeba będzie jednak zapomnieć. W tej chwili ważne jest wznowienie działalności stacjonarnej przy restrykcyjnym reżimie sanitarnym. Jak najstarsza instytucja kultury w Nowej Hucie odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Zapytałam o to Annę Wiszniewską, dyrektora Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie.
A.Ł.: Na jakim etapie „odmrażania” jest w tej chwili „Norwid?”
A.W.: 18 maja, czyli jak tylko pojawiła się możliwość, w porozumieniu z Urzędem Miasta Krakowa i powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną uruchomiliśmy nasze dwie biblioteki i Galerię Huta Sztuki. Obecnie mamy również możliwość otwarcia kina i organizowania imprez do 150 osób, jednak to nie oznacza, że zrobimy to z dnia na dzień. Musimy mieć świadomość, że wciąż żyjemy i działamy w stanie epidemii. Najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo tak naszych pracowników, jak i odbiorców naszej oferty, dlatego bardzo dokładnie analizujemy możliwości powrotu z poszczególnymi formami zajęć, a decyzje o ich uruchomieniu podejmujemy niezwykle ostrożnie.
A.Ł.: Które zajęcia zostaną przywrócone w pierwszej kolejności, a na które trzeba będzie jeszcze poczekać?
A.W.: Oferta Ośrodka Kultury Norwida jest bardzo bogata. Działamy w kilku lokalizacjach i praktycznie w każdym obszarze kultury. To oznacza dziesiątki różnych zajęć, dla których musimy określić i stworzyć procedury bezpieczeństwa, a następnie uzgodnić je z Miastem i z Sanepidem. Obecnie pracujemy między innymi nad przywróceniem zajęć nauki gry na instrumentach oraz nad ofertą dla dzieci. Mamy sygnały od rodziców, że bardzo na to czekają. My oczywiście również, ale musimy działać bardzo rozważnie i zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby korzystanie z naszej oferty było bezpieczne. Na pewno zrealizujemy też projekty, na które udało nam się pozyskać w tym roku fundusze. To aż 5 dużych przedsięwzięć dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jedno z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
A.Ł.: A co z kinem? Kino Sfinks to jedyne nowohuckie kino i wciąż pozostaje zamknięte.
A.W.: Uruchomienie kina jest dla nas szczególnym wyzwaniem. Analizujemy różne możliwości. Chcieliśmy powrócić z seansami najszybciej, jak to możliwe, jednak w wytycznych odnośnie uruchamiania kin pojawiła się informacja o konieczności powołania koordynatora ds. zdrowotnych bądź oddelegowania w tym celu osoby, która byłaby odpowiedzialna za zachowanie wszelkich ustalonych procedur i pozostawałaby w stałym kontakcie z pracownikami Sanepidu. Ten warunek oraz kwestie związane z dezynfekcją sali kinowej nastręczają nam sporych trudności. Kino jest niezwykle ważną częścią naszej działalności kulturalnej. Daje nam też możliwość zarabiania, co w obecnej, bardzo trudnej sytuacji finansowej miasta również nie pozostaje bez znaczenia. Pragnę jednak raz jeszcze podkreślić, że naszym priorytetem jest w tej chwili bezpieczeństwo widzów i naszych pracowników. Nie uruchomimy kina, dopóki nie będziemy mieć pewności, że będzie w nim bezpiecznie. Musimy mieć też na uwadze opłacalność. Wynajęcie kopii filmowej, opłaty dla dystrybutora, ZAiKS - to są koszty, które przy niskiej frekwencji nie zwrócą się. A dopłacać do seansów nie mamy z czego. Jesteśmy w stałym kontakcie z innymi kinami studyjnymi, które uruchomiły działalność i dzięki nim wiemy, że zainteresowanie seansami jest bardzo niskie. Chcę w tym miejscu przypomnieć, że w związku z zaistniałą sytuacją Kino Sfinks realizuje seanse online. Wirtualna sala Kina Sfinks jest dla Państwa dostępna pod adresem www.kinosfinks.pl.
A.Ł.: Byłam w bibliotece głównej Ośrodka na os. Górali 5. Trochę się pozmieniało.
A.W.: Ze względów bezpieczeństwa musieliśmy przeorganizować trochę przestrzeń w bibliotekach. Uruchomiliśmy wypożyczalnie, jednak kącik czytelnika i kącik komputerowy zostały tymczasowo wyłączone z użytkowania. Nie ma też możliwości swobodnego spacerowania pomiędzy półkami – książki proponują i podają pracownicy biblioteki. Nasze Panie Bibliotekarki zostały zabezpieczone w przyłbice, rękawiczki, płyny do dezynfekcji i oddzielone od czytelników zasłonami z pleksi. Książki poddawane są kwarantannie, zostały wydzielone specjalne strefy zwrotu. Jest nam bardzo miło, ponieważ otwarcie obu naszych bibliotek – w budynku głównym na os. Górali 5 i w Klubie Kuźnia na os. Złotego Wieku 14 spotkało się z dużym zainteresowaniem. Czytelnicy ustawiali się w kolejkach i ze zrozumieniem przyjmowali informacje o nowych zasadach korzystania z bibliotek.
Ośrodek Kultury Norwida wciąż prężnie działa w Internecie. Jego profile w mediach społecznościowych tętnią życiem i szeregiem propozycji kulturalnych. Odmrażanie działalności stacjonarnej potrwa. W czasie wakacji wrócą z zajęciami dla dzieci, a co będzie dalej – to się okaże. Mając świadomość wysokiej liczby nowych zarażeń koronawirusem pierwsze kroki w nowej rzeczywistości będą stawiali ostrożnie.
+ Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Agnieszka Łoś