NCK PRZYGOTOWUJE SIĘ DO OTWARCIA
Dodane przez Administrator dnia 05/06/2020 21:15:52
Zgodnie z sugestią Rządu RP instytucje kultury mogą zostać ponownie otwarte 6 czerwca 2020 roku, mając jednak na uwadze bezpieczeństwo, kierownictwo Nowohuckiego Centrum Kultury zadecydowało, że placówka zostanie udostępniona odwiedzającym w późniejszym terminie. W chwili obecnej trwają prace nad tym, aby dostosować NCK do obowiązujących zaleceń sanitarnych i przygotować je do ponownego otwarcia. Dokładny termin, jak również zakres działalności, którą będzie wznawiony, zostanie podany wkrótce.
Jak nam powiedział dyrektor NCK Zbigniew Grzyb - W czerwcu raczej żadne zajęcia się już nie odbędą. Trwają przygotowania - o ile będzie to możliwe - do zajęć wakacyjnych. Niestety, ze względu na rewitalizację terenów wokół NCK nie odbędzie się w tym roku Scena Letnia. Natomiast dzięki uzyskaniu dotacji z MKiDN na kulturę w sieci w ramach inicjatywy „Interwencyjny Skup Kultury” zostanie pokazne w ciągu wakacji w sieci 6 koncertów i 6 spektakli tańca współczesnego.
W ciągu ostatnich trzech miesięcy Nowohuckie Centrum Kultury przygotowało jedną z najlepszych i najbardziej spójnych kampanii internetowych wśród krakowskich instytucji. Od samego początku pandemii przyjęto charakterystyczny layout oraz zmodyfikowano hasło na „Nie ma nudy… w domu!” Przebicie się tym czasie do sieci, w której aż zawrzało od różnego rodzaju aktywności było niesłychanie trudne. Niestety, ciemną stroną kultury w sieci jest ogromy zalew rzeczy słabych i kiepsko zarejestrowanych. W przypadku NCK - sądząc po entuzjastycznej reakcji widzów i zasięgu postów - udało się wyważyć doskonale ilość i jakość przekazywanych materiałów. Szczególnym powodzeniem cieszyły się transmisje spektakli i koncertów: Bursztynowe Drzewo, Kryptonim 27, Benefis Roberta Kasprzyckiego, Jubileuszowa Bombonierka Basi Stępniak-Wilk, występ zespołu Eriu i koncert Chłopców z Placu Broni. Bardzo dużo osób - ponad 20 tys. - odwiedziło wirtualne Galerie: Jerzego Dudy-Gracza oraz Zdzisława Beksińskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się webinary podróżnicze oraz materiały edukacyjne i ciekawostki popularnonaukowe. Nie zapomniano także o skierowaniu naszej do najmłodszych - dla nich było np. rysowanie komiksu czy zajęcia umuzykalniające. Znaczną cześć oferty udało się przenieść do sieci w formie normalnych spotkań i kursów. Tak na przykład działają kursy języków obcych lub kursy teatralne dla młodzieży.
Jeśli remonty pójdą zgodnie z planem, to już w czerwcu zostanie oddany do dyspozycji zmotoryzowanych zmodernizowany parking. Od 1 lipca zostanie otwarty Encek Food Truck Park oraz dojście do NCK od strony Placu Centralnego. Być może, że wtedy udać się otworzyć bibliotekę oraz galerie stałe: Jerzego Dudy-Gracza oraz Zdzisława Beksińskiego, a także galerie sztuki współczesnej, gdzie prezentowane są wystawy czasowe.
- Mamy nadzieję, że najpóźniej we wrześniu wznowi działalność Scena NCK. Na szczęście Minister Kultury dał pierwsze, małe światełko dające nadzieję na przyszłość, czyli możliwość otwarcia sal z połową publiczności. W przypadku NCK to niemal 300 osób. Obecnie jesteśmy w trakcie opracowania procedur bezpieczeństwa i po akceptacji przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego będziemy mogli realizować spektakle i koncerty – oczywiście przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Grafik wydarzeń od 1 września do końca roku jest już mocno wypełniony nowymi propozycjami oraz wydarzeniami przeniesionymi z wiosny tego roku.
- Liczymy, że od 1 września w normalnym trybie zostaną także otwarte szkoły, co pozwoliłoby przeprowadzić zapisy na nowy rok artystyczny oraz dni otwarte NCK, czyli Kombinat Kultury, który planowany na 12 września 2020 r.

(MP)