III ETAP „ODMRAŻANIA”
Dodane przez Administrator dnia 22/05/2020 15:49:57
W ubiegłym tygodniu rząd ogłosił III etap odmrażania naszego życia społecznego i ekonomicznego. Wreszcie od poniedziałku 18 maja zostały otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także restauracje. Wprowadzono znowelizowane zasady korzystania z komunikacji miejskiej, boisk oraz uczestnictwa w obrzędach kościelnych. Następuje również stopniowy powrót do szkół, a IV etap odmrażania został zapowiedziany na czerwiec.
Od dawna oczekiwano na możliwość skorzystania z fryzjera i kosmetyczki, bo było wiadomo, że kwitnie w tym przypadku podziemie usługowe. Jednak te usługi będą ograniczone poprzez zakaz przebywania oczekujących w zakładzie. Trzeba umawiać się na określoną godzinę i zasłaniać maseczką usta i nos jeśli wykonywany zabieg na to pozwala. Ponadto usługodawca powinien używać jednorazowych ręczników oraz dezynfekować używane narzędzia po każdym kliencie.
Jest miła niespodzianka dla restauratorów, którym zapowiadano tylko otwarcie zewnętrznych ogródków, ale udostępniono wnętrza restauracji przy zachowaniu jednak licznych ograniczeń. Ma obowiązywać limit 4 metrów na osobę w stosunku do powierzchni lokalu. Po każdym kliencie ma być dezynfekowany stolik, a pomiędzy konsumentami musi być zachowana odległość 2 metrów. Kucharze i obsługa lokalu musi używać maseczek i rękawiczek ochronnych. Zalecono także wykorzystywanie ogródków przy punktach gastronomicznych, bo wirus gorzej się przenosi w wolnej przestrzeni. Przypominamy, że także mogą działać hotele i instytucje z bazą noclegową, a ich sens działania nabiera nowego wyrazu po uruchomieniu restauracji.
Wreszcie pozwolono jeździć większej grupie pasażerów w komunikacji miejskiej, nie tak jak obecnie połowie na miejscach siedzących co stanowiło 15 procent powierzchni pojazdów. Teraz będzie mogło jeździć autobusami i tramwajami więcej pasażerów, bo uwzględniono miejsca stojące i będzie to stanowić 30 proc. wykorzystania powierzchni środków komunikacji.
Pojawiła się możliwość korzystania z boisk i hal sportowych przy zachowaniu ograniczeń. W przypadku boisk pełnowymiarowych będzie mogło w nich przebywać 22 osoby oraz 4 trenerów. Otwarte zostaną kina plenerowe, a także mają być wznowione prace na planach filmowych oraz nagrania w instytucjach kultury.
Od 17 maja w kościołach może przebywać więcej wiernych, bo 1 osoba na 10 metrów powierzchni świątyni, a nie jak do tej pory 15 metrów.
Następuje stopniowy powrót do szkół. 18 maja wznowiły zajęcia praktyczne szkoły policealne i specjalistyczne, w tym zajęć wychowawczych i niezbędnych do zdobycia prawa jazdy. Kolejnym etapem będzie dopuszczenie do szkół 25 maja dzieci z klas od 1 do 3, gdzie będą prowadzone zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne. W tym samym dniu wystartują zajęcia konsultacyjne dla maturzystów i ośmioklasistów, zaś od 1 czerwca dla pozostałych uczniów.
Jednocześnie rząd zapowiedział na koniec czerwca IV etap odmrażania w którym zakłada się otwarcie kin, salonu masażu, solariów, siłowni i klubów fitness, oczywiście w określonym reżimie sanitarnym. Wdrożenie tego etapu, jak również tych wprowadzonych „odmrożeń” będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej w kraju.
(MP)


Przed „Stylową” znów czynny jest kawiarniany ogródek