Nadzieja jest w nas! – Wirtualna puszka Pól Nadziei
Dodane przez Administrator dnia 08/05/2020 20:20:11
W niedzielę 15 marca br. planowaliśmy rozpoczęcie akcji Pola Nadziei. Bardzo ważnej dla funkcjonowania Hospicjum św. Łazarza akcji, dzięki której od 23 lat pozyskujemy wsparcie finansowe dla naszej działalności, a także zjednujemy rzesze przyjaciół, którzy wraz z nami tworzą pola nadziei dla ludzi ciężko chorych, których życie zbliża się do kresu. Hospicyjna nadzieja to nasze starania o zapewnienie chorym opieki, poczucia bezpieczeństwa, życia bez bólu i innych objawów chorobowych, w otoczeniu profesjonalnego personelu medycznego i życzliwych osób. To starania, aby rodzina chorego miała odpowiednie wsparcie w najtrudniejszej z życiowych ról - towarzyszenia bliskiej osobie w chorobie, a także w czasie rozstania i przeżywania żałoby.
15 marca w hospicyjnej kaplicy ks. Adam Trzaska odprawił Mszę św. w której wzięli udział chorzy i personel medyczny. Miała być to uroczysta Msza inaugurująca akcję z udziałem, jak zwykle wielu osób, z oprawą muzyczną profesora Marka Stefańskiego i Chóru Organum. Po Mszy św. mieliśmy w planie spotkanie z laureatami konkursu plastycznego „Aniołek dla chorego”, do którego przystąpiło blisko 700 uczniów. Na tę niedzielę były także zaplanowane pierwsze kwesty przy krakowskich kościołach. Zostały wydrukowane plakaty, ulotki, przygotowany program współpracy ze szkołami, zaplanowane ustawianie puszek w punktach. Patroni medialni i wszyscy partnerzy akcji chętni do pomocy. Byliśmy gotowi na prowadzenie tej, pomimo wszystko radosnej akcji, niosącej ludziom nadzieję… Rzeczywistość nas zaskoczyła, nie spodziewaliśmy się, że przyjdzie nam wszystkim zmagać się z taką trudną sytuacją. Teraz naszym najważniejszym wyzwaniem jest troska o dobre życie naszych pacjentów, zdrowie pracowników i wolontariuszy, którzy im służą. Staramy się, aby chorzy, którzy potrzebują hospicyjnej troski mogli ją nadal otrzymywać, bo bez względu na sytuację i zagrożenie wynikające z panującej pandemii, chorują tak jak wcześniej i będą odchodzili tak jak wcześniej, i towarzyszy im ten sam lęk, cierpienie i poczucie zagrożenia, które może jest nam wszystkim teraz bliższe i łatwiejsze do zrozumienia.
Większość żonkilowych działań została przełożona na lepszy czas… Wykorzystując możliwości jakie daje Internet gorąco prosimy ludzi dobrej woli, przyjaciół żonkilowej akcji, aby w miarę swoich możliwości wsparli Hospicjum św. Łazarza odwiedzając stronę https://hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka/ i złożyli datek do symbolicznej „wirtualnej puszki Pól Nadziei” dokonując przelewu online lub dokonując tradycyjnego przelewu na konto bankowe 92 2490 0005 0000 4530 9034 8688 - z dopiskiem: Puszka Pól Nadziei.
Będziemy także niezmiernie wdzięczni za wpisanie do deklaracji podatkowej nr KRS 0000048149 i przekazanie na potrzeby Hospicjum św. Łazarza 1% podatku. Bardzo prosimy o rozpowszechnienie naszej prośby o wsparcie hospicyjnej działalności, bo Pola Nadziei i 1% podatku, to bardzo ważne źródła finansowania opieki sprawowanej przez Hospicjum św. Łazarza.
Najmłodszych uczestników akcji Pola Nadziei: młodzież i dzieci ze szkół i przedszkoli zachęcamy do wykorzystania czasu spędzanego w domu na wykonanie prac plastycznych i udział w konkursach, o których można przeczytać na stronie www.polanadziei.pl w zakładce szkoły. Termin nadsyłania prac, a także zgłoszeń do konkursu „Żonkilowy Song” zostaje przesunięty do 15 października 2020 r. Prosimy także nauczycieli i uczniów, zgodnie z tym co podkreślaliśmy jako ważne, podczas wszystkich lekcji w „szkole żonkila”: pamiętajcie o słabych, chorych, samotnych, potrzebujących życzliwej troski drugiego człowieka. Teraz to szczególnie ważne, teraz wasza uważność na potrzeby drugiego człowieka jest szczególnie potrzebna. Wasz telefon, sms, mail – wasza pamięć o babci, dziadku, samotnej cioci, sąsiadach ma ogromną moc. Możecie przesłać im zdjęcie z wykonanych przez siebie konkursowych prac, na pewno im się spodoba.
Trudny czas musi minąć, a nadzieja jest w nas!
Renata Połomska
Koordynator Pól Nadziei