„Humanometr” w Mogile
Dodane przez Administrator dnia 02/05/2020 18:07:47
Według nowych przepisów epidemicznych, od 20 kwietnia w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć nie więcej niż 1 osoba na 15 mkw. powierzchni. Ta liczba dotyczy zarówno dni powszednich, jak niedziel i świąt, aż do wejścia nowszych regulacji prawnych. Nie wlicza się do niej celebransów nabożeństw i ministrantów. W związku z tym, że powierzchnie kościołów są zróżnicowane, aż do odwołania zróżnicowana będzie także liczba osób uczestniczących w nabożeństwach.
W Krakowie najwięcej osób będzie mogło się modlić jednocześnie w katedrze wawelskiej - 150. W bazylice Mariackiej limit wyznaczono na 110 osób, w górnej bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - 136 osób. Jeśli chodzi o kościoły nowohuckie, to w kościele Matki Bożej Królowej Polski „Arka Pana” w Bieńczycach jednocześnie może przebywać 130 osób, w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Mistrzejowicach 100 osób (Msze są obecnie odprawiane tylko w kościele górnym), w bazylice Krzyża Świętego w Mogile - 78 osób (kościół parafialny św. Bartłomieja Apostoła jest zamknięty), a u pallotynów przy ul Bulwarowej – 40 osób. Przed wejściem do wszystkich kościołów znajdują się stosowane informacje o dopuszczalnej liczbie wiernych.
Wiernych zazwyczaj liczą wyznaczeni przez proboszczów duchowni lub świeccy. Jak liczyć, by się nie pomylić i nie narazić na zarzut łamania przepisów sanitarnych? Cystersi z Mogiły wynaleźli oryginalne narzędzie do liczenia wiernych wchodzących do bazyliki na Msze św. w trakcie trwania ograniczeń epidemicznych. Jest to "humanometr" - rodzaj liczydła, na którym dyżurny brat przesuwa kolejny koralik po każdym wchodzącym. A wszystkich koralików jest akurat tyle, ilu wiernych może wejść do kościoła.
(f)


Mogilski „humanometr” wskaże, kiedy liczba wiernych osiągnęła dozwolone maksimum.