Nagroda im. Słowikowskiego dla nauczyciela z III LO
Dodane przez Administrator dnia 20/03/2020 20:49:01
Andrzej Górniak – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w III Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie – został 11. laureatem Nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego. Wyróżnienie to przyznawane jest co roku za wybitne osiągnięcia w nauczaniu i popularyzacji historii oraz kultury Krakowa.
Nagroda im. Tadeusza Słowikowskiego upamiętnia tego wybitnego profesora Uniwersytetu Pedagogicznego, który swoją pracą badawczą i dydaktyczną położył wielkie zasługi dla kształcenia pokoleń historyków i nauczycieli historii, a także dla formowania świadomości i kultury historycznej współczesnych Polaków. Nagroda jest okazją do wyróżnienia tych nauczycieli historii, którzy wyznaczają wysokie standardy nauczania tego przedmiotu, stosują niekonwencjonalne, autorskie metody, a przede wszystkim – potrafią zaciekawić uczniów, zachęcić ich do zgłębiania przeszłości i pokazać, że jak ważna jest ona dla naszej teraźniejszości i przyszłości.
Tegoroczny laureat Andrzej Górniak od 2013 r. wykłada historię w III Liceum Ogólnokształcącym (wcześniej, w latach 2005–2013, był dyrektorem XVI LO). Jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukończył też studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą w Instytucie Spraw Publicznych UJ. Był seminarzystą w ramach International Visitor Leadership Program w Los Angeles i Nowym Yorku, International Training Centre on Human Rights and Peace Teaching w Genewie oraz Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście w Yad Vashem w Jerozolimie i Memorial de la Shoah w Paryżu.
Andrzej Górniak współpracuje z Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń w Krakowie, Ośrodkiem Praw Człowieka w Oświęcimiu i krakowskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego, Instytutem Historii UJ i Instytutem Historii i Archiwistyki UP, Instytutem Konfucjusza w Krakowie, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Otwartym Krakowem. Jest koordynatorem programu „Zachować pamięć” prowadzonego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz programu Muzeum Auschwitz – Birkenau „Przez wspólną przeszłość ku przyszłości”.
(f)