Nowohuckie szopki w Arce Pana
Dodane przez Administrator dnia 10/01/2020 19:28:25
6 stycznia 2020 roku w Arce Pana został rozstrzygnięty IV parafialny konkurs na najpiękniejszą Bożonarodzeniową szopkę nowohucką, zorganizowany pod patronatem proboszcza Arki ks. Jerzego Czerwienia i dyrektora Szkoły Podstawowej 101 Elżbiety Twardosz. W roku 70 – lecia powstania Nowej Huty istotne było, aby szopka nawiązywała do osób, miejsc lub zdarzeń z dziejów najmłodszej dzielnicy Krakowa.
Do konkursu zgłoszono 23 szopki, które eksponowane są na antresoli Arki Pana, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wykonane w różnych technikach – wypalane w glinie, rzeźbione w drewnie, z papieroplastyki, zapałek, plastiku, sklejki, desek, qullingu, makaronu, metalu, mchu, szyszek, gipsu, a nawet z rozbitych talerzy, konkursowe betlejemskie stajenki zagościły w wielu miejscach Nowej Huty. Najczęściej umiejscowione zostały u stóp Nowohuckiego Krzyża, z odwołaniami do pamiętnych słów Jana Pawła II – zarówno tych wypowiedzianych podczas konsekracji Arki Pana, jak i w trakcie pielgrzymek do Ojczyzny. Pojawiły się też na deskach Teatru Ludowego, a także Szpitalu Miejskim im. Stefana Żeromskiego, gdzie od ponad 60 lat rodzą się kolejne pokolenia nowohucian.
W większości szopki budowały dzieci z Przedszkoli nr 116 i 113 wraz z rodzicami oraz uczniowie ze Szkoły 101, umiejscawiając je pomiędzy kominami Łęgu a Arką Pana, a także u stóp kopca Wandy. W konkursie wziął udział także student Ignatianum Błażej Molong, autor szopki, w której serce prowadzi ulicami Nowej Huty do miejsca narodzin Zbawiciela z mottem: „Serce Nowej Huty łączy zabiegane serca ludzi”.
Główną nagrodę zdobyła Zuzanna Turek z SP 101 z mamą Ewą za szopkę umiejscowioną na bajecznie zimowej wyspie w środku Zalewu Nowohuckiego. Nad miastem czuwa św. Jan Paweł II, trzej królowie płyną na krze do Jezusa, a oszronione wierzby płaczące, rozgwieżdżone niebo i skuta lodem tafla wody tworzą wyjątkowy klimat Bożego Narodzenia. II miejsce zdobyła Adrianna Molong studentka Ignatianum, za kolorową wykonaną techniką qullingu szopkę, która stanowi jednocześnie kompendium wiedzy o Nowej Hucie. Szopka przypomina trzypiętrowy tort urodzinowy na 70 – lecie Nowej Huty z wymownym napisem „Miasto bez Boga, 70 lat cała Boga”. III miejsce zajął Igor Godzic z Przedszkola 113 z rodzicami za industrialną, pełną odniesień do historii i aktualnych wydarzeń szopkę, z czołgiem, pomnikiem Lenina, bramą Huty Lenina i Huty Sendzimira oraz aktualnym hasłem: „Stop wygaszaniu wielkiego pieca”. Wyróżnienie przyznano także uczniom ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy Nr 1 Weronice Bartoszowi Kijani, Tomaszowi Czekajowi, Tomaszowi Marszałkowi, Agnieszce Budyś, Małgorzacie Bobek, Katarzynie Brus, Bartoszowi Świątkowi, Oliwierowi Fornalczykowi za szopkę umiejscowioną wśród bieńczyckich osiedli, nad którymi góruje Arka Pana.
Uroczyste rozdanie nagród w Kaplicy Pojednania uświetnił występ muzycznego zespołu młodzieżowego Arki Pana. Jak podkreślano podczas gali finałowej, w tym konkursie wszyscy są zwycięzcami, gdyż wspólnie spędzony czas przy budowaniu szopki jest wartością bezcenną, budującą fundamenty rodziny i wspomnienia na całe życie.
Rzymski filozof Muzoniusz pisał: „Jeśli z trudem czynisz coś pięknego, trud mija, a piękno zostaje”. Piękno nowohuckich szopek, które powstawały w niemałym trudzie, często w ciągu wielu tygodni, wciąż można podziwiać na antresoli Arki Pana. Warto przyjść, aby je obejrzeć, bo są naprawdę wyjątkowe!
(mm)
Fot. Tadeusz Pałka


Zwycięska szopka Zusi Turek z SP 101.