WYBRALI HUTĘ
Dodane przez Administrator dnia 08/11/2019 16:44:46
43 studentów z 10 uczelni wybrało w tym roku na miejsce swych wakacyjnych praktyk firmę ArcelorMittal Poland. Niemal połowa z nich trafiła do krakowskiej walcowni gorącej. Aż 18 studentów do ostatnich dni września zgłębiało tu praktyczną wiedzę.
Walcownia gorąca może też pochwalić się największą liczbą pracowników zgłaszających się – jako opiekunowie – do programu praktyk studenckich. W tym roku w walcowni chętnych było aż 30 specjalistów z różnych dziedzin.
To duża odpowiedzialność, bo poza wykonywaniem swoich obowiązków trzeba znaleźć czas dla studenta i tak zorganizować pracę, by miał on zajęcie, w dodatku ciekawe i bezpieczne – przyznaje Joanna Łukasik z Biura Szkoleń i Rekrutacji, koordynująca program praktyk studenckich. – Nie da się ukryć, że wśród studentów, zwłaszcza Akademii Górniczo-Hutniczej, walcownia gorąca cieszy się największą popularnością i to ten zakład wskazują w pierwszej kolejności. Dlatego wszystkim opiekunom i dyrektorowi zakładu Witoldowi Dymkowi należą się słowa podziękowania – dodaje.
Jednym z opiekunów praktykantów był Jerzy Zięba, kierownik linii produkcyjnej w walcowni gorącej:
Nie mamy zbyt wiele czasu, to prawda, ale jako opiekunowie staramy się pokazać studentom jak najwięcej tego, czego nie mogą zobaczyć gdzie indziej – mówi.
Walcownia gorąca zalicza się do najnowocześniejszych w Europie, a to, że prawie nie widać w hali żadnych pracowników, robi wrażenie na odwiedzających. Na studentach też, choć im komputeryzacja przemysłu nie jest obca.
To widać w pierwszej chwili, w oczach każdego praktykanta – mówi Jerzy Zięba. I dodaje: – Od razu łatwo poznać, czy z danego praktykanta będzie w przyszłości hutnik – właśnie po tym, czy w jego oczach zabłyśnie iskierka na widok gotowych kręgów znakowanych przez robota, obracających się potężnych walców w szlifierni, czy rozgrzanych do czerwoności slabów wyładowywanych na przemian to z jednego, to z drugiego pieca pokrocznego i pędzących po rolkach prosto do walcarki...
Najliczniejsza na praktykach w zakładach ArcelorMittal Poland była grupa studentów z AGH – 24 osoby. Politechnikę Śląską reprezentowało 7 studentów, a Politechnikę Krakowską – 4.