Stojaki rowerowe zamiast pieców – Dodatkowe bonusy z ArcelorMittal Poland tylko do 15 listopada
Dodane przez Administrator dnia 25/10/2019 21:49:58
Mieszkańcom Krakowa, którzy wymienili stare piece na ekologiczne źródła ciepła i oddali złom hucie, ArcelorMittal Poland od ubiegłego roku funduje bonusy pieniężne, na które do tej pory wydał już blisko 150 tys. zł.
Od początku 2018 roku huta zbierała „kopciuchy” likwidowane dzięki dofinansowaniu z krakowskiego magistratu. Za każdy piec wypłacała 150 zł bonusu, a odzyskany złom sukcesywnie przetapiała na stojaki rowerowe, których projekt krakowianie wybrali wcześniej w internetowym głosowaniu.
150 zł za oddanie starego pieca na złom
W ramach współpracy z Urzędem Miasta Krakowa przy realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji ArcelorMittal Poland wyprodukował już 350 stojaków rowerowych i wypłacił blisko 1000 bonusów. Mimo że czas na składanie wniosków o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła już minął, magistrat do końca października rozlicza złożoną wcześniej dokumentację i wydaje bon upoważniający do odbioru bonusu finansowego w krakowskiej hucie. Bonus będzie można odbierać w formie pieniężnej tylko do 15 listopada br.
Drugie życie starych pieców węglowych
Stojaki rowerowe nawiązujące swym kształtem do łuków krakowskich Sukiennic szybko wpisały się w krajobraz osiedli i przyszkolnych placów.
Jeszcze w ubiegłym roku pierwsza partia ponad 100 stojaków trafiła do 20 krakowskich szkół, także wyłonionych przez internautów w drodze głosowania. Dzieci i młodzież – m.in. z Zespołu Szkól Elektrycznych nr 2 w os. Szkolnym i Zespołu Szkól Mechanicznych nad Nowohuckim Zalewem, mogą dzięki temu korzystać z infrastruktury rowerowej, która w wielu placówkach była niewystarczająca lub nie było jej wcale.
Rowerem na uczelnię, do biblioteki i muzeum
W lecie kolejna partia stojaków została przekazana społecznościom dwóch największych krakowskich uczelni, na których uczy się obecnie blisko 70 tys. studentów – UJ i AGH.
W te wakacje ponad 200 stojaków rowerowych, które krakowska huta ArcelorMittal Poland wyprodukowała ze starych „kopciuchów”, trafiło przed akademiki i wydziały Akademii Górniczo--Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w miejsca uczęszczane przez krakowian i turystów. Korzystają z nich przyjeżdżający do szpitala im. Stefana Żeromskiego, na kąpielisko w Przylasku Rusieckim, do malowniczego dworku w Branicach, gdzie mieści się oddział Muzeum Archeologicznego czy do społecznych ogrodów krakowian.
Dzięki stojakom rowerowym studenci będą mogli sprawnie się przemieszczać i zostawiać swój jednoślad w bezpiecznym miejscu. A po zajęciach podjechać… do Biblioteki Jagiellońskiej, która także została wyposażona w stalowe podpory na rowery.
Dworek w Branicach jest trochę na uboczu, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych, dlatego sporo osób przyjeżdża do nas na rowerach. To świetne miejsce do odpoczynku, pełne lokalnych skarbów, które można zobaczyć choćby w naszym muzeum. Dzięki stojakom od krakowskiej huty możemy zapewnić odwiedzającym mały parking dla rowerów, by nie musieli zostawiać ich przed bramą muzeum. To będzie nasz dodatkowy atut – przyznaje Janusz Bober, kierownik oddziału Muzeum Archeologicznego w Branicach.
Stal można przetapiać bez końca
Już ponad 3 mld zł wydaliśmy w krakowskiej hucie na projekty, które pozwoliły ograniczyć nasz wpływ na środowisko i nie ustajemy w naszych wysiłkach. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkim wyzwaniem dla Krakowa jest wyeliminowanie spalania paliw stałych do września tego roku, dlatego wsparliśmy działania Urzędu Miasta zmierzające do ograniczania niskiej emisji. Dzięki temu, że stal można przetwarzać praktycznie bez końca, mogliśmy zagospodarować niepotrzebne już kopciuchy, a ich stalowe elementy przetopić na nowe stojaki rowerowe – podkreśla Grzegorz Maracha, dyrektor Zakładu Wielkie Piece i Stalownia w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland.
Stojaki pojawiły się również na terenie krakowskiej huty ArcelorMittal Poland. Będą z nich korzystali pracownicy, którzy, zwłaszcza latem, chętnie wybierają rower zamiast samochodu. Na ponad 3000 pracowników huty w Krakowie, z rowerów korzystało tego lata 1227 osób.