Jesienne „sprzątanie Dłubni” za nami
Dodane przez Administrator dnia 25/10/2019 21:48:24
Dłubnia czystsza jak nigdy wcześniej! Z potrójną siłą akcja Fundacja Ecotravel #CzystaDłubnia rozprawiła się ze śmieciami zalegającymi wodę i brzegi nowohuckiej rzeki. 19 października 2019 odbyła się bowiem 6 Akcja Sprzątania #CzystaDłubnia organizowana przez Fundację Ecotravel.
-Plan jest zawsze taki sam - chcemy czystej, nie zaśmieconej rzeki Dłubni. Założenia na dzień akcji zostały w 100 procentach zrealizowane. Ogrom tego co już nie leży w Dłubni i nad jej brzegami było widać po zebranych stosach odpadów przez uczestników rodzinnego marszobiegu “Starbucks Trash Run Kids”, spływu kajakowego Dłubnią “Spływanie i Sprzątanie” i tradycyjnego sprzątania brzegów. – mówi organizator akcji prezes Ecotravel Marcin Pawlik.
Fundacja EcoTravel od kilku lat zaprasza na sprzątanie rzeki Dłubni. Zna rzekę bardzo dobrze. Organizowane na Dłubni spływy kajakowe pozwalają jej poznać problemy rzeki a zarazem ją monitorować. Jesienna edycja akcji #CzystaDłubnia była wyjątkową bo pierwsza w której odbywały się 3 osobne wydarzenia.
Do tradycyjnej formy sprzątania dołączony został element sportowej rywalizacji podczas rodzinnego marszobiegu “Starbucks Trash Ran Kids” oraz poprzez rzucenie kajaków na wodę w ramach akcji “Spływanie i Sprzątanie”. Wszyscy uczestnicy przed rozpoczęciem akcji wysłuchali prelekcji o segregacji odpadów. Wyznaczone trasy sprzątania objęły swoim zasięgiem Zalew Nowohucki - 2,5 km długości, obszar 3,5 ha brzegu rzeki przy ul. Melchiora Wańkowicza oraz spływ Dłubnią o długości 5 km. To było prawdziwe wyzwanie ale dziś można śmiało ogłosić, że zakończyło się ono pełnym sukcesem. Zebrano setki worków, opony, baseny, wózki, okna, części samochodowe, ubrania i ogromną ilość butelek plastikowych i szklanych. Odbiorem zajęło się jak zawsze MPO Kraków.
Tradycyjnie na wszystkich uczestników czekał ciepły posiłek a dla najmłodszych pizza. Uczestnicy biegu otrzymali medale a Ci którzy najlepiej segregowali śmieci zostali obdarowani pucharami. Kawa i herbata ze Starbucks czekała na wszystkich przez cały czas trwania akcji.
W planach kolejne wiosenne sprzątanie na które już dziś Fundacja Ecotravel zaprasza!