Lepiej malować niż... próżnować!
Dodane przez Administrator dnia 06/10/2019 17:57:24
Porucznik w stanie spoczynku, wiceprezes Związku Kombatantów RP w Nowej Hucie, żołnierz AK pseudonim „Edek” i… malarz. Człowiek wyjątkowy – Tadeusz Pytko swoje obrazy zaprezentował na początku września Nowohucianom w Galerii Ośrodka Kultury im. CK Norwida.
Urodził się w 1922 r. w Krakowie. W 1941 r. został powołany do „Baudienstu” (Obozu Przemysłowej Pracy) w Krakowie-Dąbiu. Będąc w obozie wstąpił do Armii Krajowej, przydział 7 kompania „Żelbet”, przyjął pseudonim „Edek”. Po zakończeniu działań wojennych na terenie Krakowa 25.01.1945 r. wstąpił ochotniczo do Wojska Polskiego, w którym przebywał do 6.05.1947 r. Posiada stopień wojskowy porucznika w stanie spoczynku. Pracując kończył jednocześnie studia wyższe na Akademii Górniczo-Hutniczej w 1956 r. Studia podyplomowe ukończył w 1972 r. Po 53 latach pracy przeszedł na emeryturę. Do chwili obecnej jest wiceprezesem Związku Kombatantów RP w Nowej Hucie. Jego ulubionymi zabawami w dzieciństwie były gra w piłkę oraz rysowanie i malowanie. Nigdy jednak nie kształcił w kierunku malarstwa się ani też nie realizował swojej pasji… aż do czasu emerytury. Wystawa jego obrazów „Piękno Ziemi Polskiej” została na początku września zaprezentowana w Galerii Ośrodka Kultury Norwida. W swoich obrazach przedstawia on polską ziemię, taką jaką widzi obecnie i jaką pamięta z przeszłości. Widzowie mieli niepowtarzalną okazję spojrzenia na nasz kraj z perspektywy zarówno artysty, jak i byłego żołnierza i porucznika, który podczas II wojny światowej walczył w szeregach Armii Krajowej. Na płótnie oraz papierze mogli zobaczyć piękne krajobrazy naszego kraju oraz scenki rodzajowe z życia Polaków.
Pan Tadeusz apeluje do emerytów i młodzieży, że każdy wiek jest dobry do realizacji marzeń. Jego motto to: „lepiej malować niż próżnować”.
(ał)