Jerzy Ridan – dokumentalista Nowej Huty
Dodane przez Administrator dnia 27/09/2019 22:28:37
Kino Studyjne Sfinks Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie zaprasza na retrospektywny przegląd filmowy Jerzego Ridana – dokumentalisty Nowej Huty.
W czasie trzydniowego festiwalu Organizatorzy chcą zaprezentować sylwetkę reżysera w różnych odsłonach – jako współtwórcy amatorskiego ruchu filmowego, dokumentalisty Nowej Huty i twórcy filmów o tematyce nie związanej z Nową Hutą. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Przegląd organizowany jest w ramach obchód „70-lecia Nowej Huty”.
PROGRAM:
➡ Piątek 4 X, godz. 19.00 - AMATORSKI KLUB FILMOWY NOWA HUTA.
Pokazane zostaną wybrane filmy, które powstały w AKF w latach 60. i 70. Będą to w większości filmy Jerzego Ridana, ale także kilka pozycji, które wyszły spod ręki innych twórców, m.in. Krzysztofa Zanussiego. Do trzech z nich nie zachowała się ścieżka dźwiękowa – projekcji towarzyszyć więc będzie muzyka na żywo Jana Oberbeka.
➡ Sobota, 5 X, godz. 17.00 - NOWOHUCKIE FILMY JERZEGO RIDANA
Pokazane zostaną najważniejsze filmy dokumentalne Jerzego Ridana o Nowej Hucie, a także film poświęcony samemu reżyserowi. Będą to m.in. „Dane do życiorysu”, „Róg Marksa i Obrońców Krzyża”, „Lenin z Krakowa” i „Orkiestra dęta”. Widzowie będą też mogli zobaczyć nie pokazywaną nigdy wcześniej etiudę studencką Jerzego Ridana – „Jutro”. (dodatkowo między godziną 16.00 a 17.00 w sali Mały Metraż prezentowane będą wybrane odcinki Nowohuckiej Kroniki Filmowej).
➡ Niedziela, 6 X 2019, godz. 17.00 - NIE TYLKO NOWA HUTA…
Pokazane zostaną najważniejsze filmy dokumentalne Jerzego Ridana nie związane tematycznie z Nową Hutą oraz jego jedyny film fabularny. W programie znajdą się: „Pod światem”, „Józef Rychlik – kompozytor”, „Zło truchleje”, „Lot kuli” oraz „Sonata marymoncka”. Pokazy rozpocznie nie pokazywana wcześniej etiuda studencka zrealizowana w Szkole Filmowej w Łodzi pt. „Tworzywo”.
* * *
Każdego dnia o filmach będą opowiadać zaproszenie goście – przyjaciele i współpracownicy Jerzego Ridana.
* * *
Jerzy Ridan urodził się w Bydgoszczy, ale w latach 60. przeprowadził się do Nowej Huty. Jest autorem ponad 60 filmów dokumentalnych, wyreżyserował także pełnometrażowy film fabularny „Sonata Marymoncka” w oparciu o prozę Marka Hłaski. Znaczna część jego twórczości i działalności poświęcona była Nowej Hucie. Na przełomie lat 60. i 70. prowadził Amatorski Klub Filmowy NOWA HUTA. Był dyrektorem programowym Nowohuckich Maratonów Filmowych oraz współpomysłodawcą i pierwszym realizatorem Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Spod jego ręki wyszły m.in. dokumenty „Róg Marksa i Obrońców Krzyża”, „Lenin z Krakowa”, „Orkiestra dęta” czy „Dziewczyny z Nowej Huty”. W 2008 roku uhonorowany został tytułem „Nowohucianina Roku”. Jerzy Ridan zmarł 2 X 2016 r.
* * *
Partnerzy przeglądu: Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Krakow Film Commission.
(f)