Na odpuście w Mogile
Dodane przez Administrator dnia 20/09/2019 11:15:40
Trwają uroczystości odpustowe w Mogile. Rozpoczęto je już w piątek, 13 września, w wigilię święta Podwyższenia Krzyża Świętego, uroczystą Mszą św. z procesją pokutną z relikwiami Krzyża Świętego.
W sobotę, 14 września br. uroczystej, wieczornej Mszy św., przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który nawiązując do sobotniej akcji Polska pod Krzyżem, mówił m.in. - Polska wie, że krzyż jest znakiem miłości, że daje życie. W nim jest jedyna nasza nadzieja, że ostaniemy się jako ludzie wierzący i jako Polacy, pomni na swoją historię obecności krzyża na naszej ziemi. I dodał, że uczestnicy sobotniej modlitwy mają nadzieję, iż dzięki niej będą mogli za św. Pawłem powtórzyć, że Chrystus jest "mocą Bożą i mądrością Bożą".
Natomiast centralna uroczystość odpustu odbyła się w niedzielę, 15 września. Przy pięknej, słonecznej, wrześniowej pogodzie na Placu św. Jana Pawła II w ogrodach cysterskiego klasztoru zebrały się tłumy pielgrzymów, biorących udział w uroczystej sumie pontyfikalnej, której przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Janusz Mastalski. Obecni byli także opaci cysterscy: o. Rafał Ściborowski z Jędrzejowa i o. Eugeniusz Augustyn z Wąchocka. Wszystkich przybyłych na odpust do Mogiły powitał o. dr Piotr Chojnacki, opat mogilskich cystersów.
- Przychodzimy dzisiaj tutaj do jedynego w swoim rodzaju sanktuarium Świętego Krzyża, aby się umocnić. Bo Krzyż to nie tylko symbol cierpienia i śmierci, ale nade wszystko symbol zwycięstwa - nad śmiercią, nad grzechem, nad nieprawością. Przychodzimy tutaj w czasach niełatwych, bowiem każdy z nas ma świadomość, że niesie z sobą swój osobisty krzyż, który można unieść tylko wraz z Jezusem, który czuwa, prowadzi, umacnia. - mówił w kazaniu bp Mastalski.
- Przychodzimy tutaj, do Mogiły, aby nauczyć się Krzyża, aby się umocnić, aby mieć gdzieś głęboko w sercu słowa: "Nie lękaj się, jestem z tobą! Dojdziesz! Dojdziesz na swoją górę - Golgotę. Musisz jednak w to wierzyć, że to życie, które ci dałem, ma głęboki sens. Że to powołanie, które Ci dałem, jest czymś fundamentalnym, bo to jest moja wola". Z czym powinniśmy stąd wyjść? Z jakim przekonaniem? Z jakimi postawami? Pamiętamy kazanie Mistrza, który mówi: "Wstańcie! Nie lękajcie się". Jakże nam w tych czasach potrzeba odwagi, aby stanąć po stronie Krzyża, aby stanąć po stronie wartości chrześcijańskich – dodał krakowski sufragan, zwracając się do zgromadzonych pielgrzymów .
Uroczystości odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego w Mogile zakończą się w najbliższą sobotę, 21 września.
(f)