Raport stalowego koncernu
Dodane przez Administrator dnia 14/09/2019 12:21:03
ArcelorMittal - na rzecz klimatu

¦wiatowy producent stali, ArcelorMittal publikuje pierwszy raport dotycz±cy dzia³añ na rzecz klimatu.
- Jeste¶my ¶wiadomi znaczenia zmian klimatu dla spo³eczeñstwa i odpowiedzialno¶ci ArcelorMittal jako emitenta CO2 w zakresie ograniczania naszego ¶ladu wêglowego. Rozumiemy zainteresowanie naszych interesariuszy dzia³aniami, jakie zamierzamy podj±æ, ¿eby ten cel osi±gn±æ - wyja¶nia Lakshmi Mittal, dyrektor generalny i prezes ArcelorMittal we wstêpie do raportu.
¦wiat bêdzie siê rozwija³, a popyt na stal wzro¶nie – wg prognoz z 1,7 mld ton w 2018 r. do 2,6 mld ton w 2050 r.
- Oznacza to, ¿e musimy znacznie zmniejszyæ nasz ¶lad wêglowy, a to wymaga znalezienia nowych sposobów wytwarzania stali w mniej emisyjnym procesie.
Do 2050 r. mamy zamiar znacznie ograniczyæ nasze oddzia³ywanie na ¶rodowisko, a w Europie osi±gn±æ neutralno¶æ w zakresie emisji dwutlenku wêgla – dodaje L. Mittal.
Teraz firma koncentruje siê na przygotowaniu planu, który wyznaczy nowe cele do roku 2030. Obecny cel ArcelorMittal zak³ada zmniejszenie intensywno¶ci emisji dwutlenku wêgla o 8 proc. do 2020 r. w stosunku do poziomu z roku 2007. Do koñca 2018 r. firma osi±gnê³a ju¿ redukcjê na poziomie 6 proc.
Stal mo¿e byæ produkowana z wykorzystaniem surowców pierwotnych lub wtórnych, czyli w wielkich piecach - z u¿yciem rudy ¿elaza lub w piecach elektrycznych - z u¿yciem z³omu. Obecnie wiêkszo¶æ stali wytwarzana jest w procesie wielkopiecowym. Produkcja wy³±cznie przy wykorzystaniu pieca elektrycznego nie jest na dzi¶ alternatyw± - na ¶wiecie nie ma wystarczaj±cej ilo¶ci z³omu.

Technologie: przetwarzanie dwutlenku wêgla i czysta energia

W kilku europejskich zak³adach ArcelorMittal prowadzi obecnie pilota¿owe projekty, wykorzystuj±ce ró¿ne technologie zwi±zane z przetwarzaniem dwutlenku wêgla oraz z zastosowaniem czystej energii.
- W 2018 r. w belgijskiej Gandawie firma rozpoczê³a pilota¿owy projekt wart 40 mln euro. Zak³ada on przerobienie 120 tys. ton odpadów drzewnych na biowêgiel, który ma zast±piæ paliwa kopalne w procesie produkcji.
- Od 2017 r. firma prowadzi równie¿ pilota¿owy projekt w Dunkierce, we Francji, który zak³ada zagospodarowanie gazów odpadowych do produkcji stali.
Obydwie technologie pomog± ograniczyæ ilo¶æ wêgla i koksu, potrzebnych w wielkim piecu, i tym samym zmniejszyæ emisjê CO2.
- We wspó³pracy z firm± Lanzatech ArcelorMittal buduje pierwszy zak³ad na skalê przemys³ow±, w którym bêdzie mo¿na przechwytywaæ hutnicze gazy odpadowe i zamieniaæ je w bioetanol.
- ArcelorMittal bada tak¿e mo¿liwo¶ci produkcji stali przy zastosowaniu wodoru i elektrolizy. Obydwie metody pozwol± na znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku wêgla przy wykorzystaniu czystej energii. W marcu 2019 r. w Hamburgu, w Niemczech, firma rozpoczê³a pilota¿owy projekt o warto¶ci 65 mln euro, który zak³ada przetestowanie wykorzystania wodoru na skalê przemys³ow±.
Rozwi±zania dla klientów

W 2018 r. ArcelorMittal wprowadzi³ koncepcjê Steligence®, która dziêki l¿ejszym konstrukcjom stalowym mo¿e zmniejszyæ ¶lad wêglowy budynku o 38 proc. Z kolei S-in motion® to gatunki stali wytrzyma³o¶ciowej wprowadzone w 2010 r. na potrzeby przemys³u motoryzacyjnego. Dziêki swojej wytrzyma³o¶ci i ni¿szej wadze umo¿liwiaj± ograniczenie emisji pojazdu o 14,5 proc., nie zmniejszaj±c poziomu bezpieczeñstwa pasa¿erów.

Efektywno¶æ energetyczna

Co roku ArcelorMittal inwestuje znacz±ce ¶rodki w modernizacjê swoich zak³adów, stosuj±c najnowocze¶niejsze technologie. W 2018 r. wydatki na 26 projektów zwiêkszaj±cych efektywno¶æ energetyczn± wynios³y 247 mln dolarów, a w ci±gu ostatnich trzech lat kwota ta wynios³a 728 mln dolarów.
Gospodarka o obiegu zamkniêtym
Stal to obecnie jedyny materia³, który mo¿e sprostaæ wyzwaniom gospodarki o obiegu zamkniêtym. Stal ma tak¿e najwy¿sze wska¼niki recyklingu. Obecnie nawet 85-90 proc. wyrobów stalowych jest odzyskiwanych po zakoñczeniu cyklu ¿ycia i poddawanych recyklingowi. Stal jest te¿ wykorzystywana w wiod±cych technologiach na rzecz globalnej redukcji emisji CO2 – to z niej powstaj± farmy wiatrowe i s³oneczne, wydajne transformatory i silniki oraz l¿ejsze pojazdy. Trudno sobie wyobraziæ przysz³o¶æ, w której stal nie jest kluczowym materia³em w zrównowa¿onej gospodarce o obiegu zamkniêtym.

Przedsiêwziêcia ArcelorMittal Poland

ArcelorMittal Poland tak¿e d±¿y do unikania emisji i zagospodarowania CO2. W ci±gu ostatnich 10 lat firma zredukowa³a emisje dwutlenku wêgla we wszystkich swoich zak³adach o prawie 37 proc. Liderem jest huta w Krakowie, która ograniczy³a emisje o ok. 70 proc., a modernizacja elektrociep³owni w tym oddziale pozwoli na dalsze redukcje, dziêki zast±pieniu ok. 160 tys. ton wêgla kamiennego rocznie - gazami hutniczymi. Nowatorskim projektem by³a budowa turbin TRT w elektrociep³owni w d±browskiej hucie. To pierwsza taka instalacja w Polsce. Turbiny o ³±cznej mocy 25 MW w procesie rozprê¿ania gazu wielkopiecowego produkuj± tak± sam± ilo¶æ energii, jak± mo¿na by³oby wytworzyæ, spalaj±c a¿ 45 tys. ton wêgla kamiennego rocznie. Nie emituj± przy tym do atmosfery gazów ani py³ów.
***
Jednak, aby przyspieszyæ redukcjê emisji i zrealizowaæ cele za³o¿one w Porozumieniu paryskim, przemys³ stalowy bêdzie musia³ przej¶æ na ¶cie¿kê niskoemisyjnych technologii. Tu kluczowe bêd± regulacje gwarantuj±ce równe szanse konkurowania, dostêp do energii ze ¼róde³ odnawialnych po rozs±dnych cenach, a tak¿e finansowanie. - Potrzebne bêdzie wsparcie na poziomie porównywalnym do tego, dziêki któremu dokona³ siê rozwój odnawialnych ¼róde³ energii w sektorze energetycznym - komentuje Lakshmi Mittal. – Osi±gniêcie sukcesu bêdzie wymaga³o niespotykanej dot±d wspó³pracy na poziome globalnym. Powietrze nie zna granic, dlatego swój wk³ad w dzia³ania na tym polu powinien wnie¶æ ka¿dy region i ka¿dy kraj - dodaje.
Od pocz±tku 2017 r. ArcelorMittal apeluje o wprowadzenie wyrównawczej op³aty wêglowej. Dlatego firma bardzo siê cieszy z ostatnich propozycji Ursuli von der Leyen, przewodnicz±cej Komisji Europejskiej.