W przyszłą sobotę, 31 sierpnia, gala operetkowa w Alei Róż – Podróż w świat lekkiej muzy
Dodane przez Administrator dnia 23/08/2019 21:48:31
Powaga i żart, wiedeński walc i ludowy taniec, wielka miłość i płoche zaloty – operetka jest pełna kontrastów, które lekka muza potrafi finezyjnie łączyć. W podróż do jej bogatego, wielobarwnego świata zabiorą nas artyści Opery Krakowskiej już 31 sierpnia o godz. 19.00 podczas gali w Alei Róż. Wstęp na koncert jest wolny.
„Muzyka lekka, łatwa i przyjemna” – zwykło się mówić o operetce, jednak chwytliwe melodie to nie wszystko! Najwięksi twórcy tego gatunku – Johann Strauss, Franz Lehár czy Emmerich Kálmán – byli nie tylko mistrzami komponowania eleganckich walców, skocznych polek i ognistych czardaszów, które nucił cały Wiedeń. Byli bystrymi komentatorami ówczesnego społeczeństwa. Ich dzieła stanowią odbicie epoki – „całej przedwojennej ery, pustego światka nocnych lokali, lowelasów i szansonistek, światka, w którym kochanków i metresy zmieniano wraz z każdym programem”, jak pisał Bernard Grün o „Księżniczce czardasza”, największym dziele Kálmána. Dlatego koncerty operetkowe to nie tylko świetna rozrywka, ale także fascynująca podróż do przedwojennych salonów, teatrów, a nawet buduarów.
Zabiorą nas w nią znakomici soliści: Agnieszka Kuk, Monika Korybalska, Tadeusz Szlenkier, Adam Szerszeń oraz Jarosław Bielecki. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.
„Gala Operetkowa w Alei Róż ma wieloletnią tradycję i jest jedną z najpiękniejszych chwil integrujących mieszkańców Nowej Huty niezależnie od ich wieku” – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. — „Jak co roku zaprezentujemy najpiękniejsze utwory operowe i operetkowe, dlatego zapraszamy do wspólnego spotkania w Nowej Hucie wszystkich miłośników wspaniałych głosów i największych przebojów muzyki klasycznej. Tak jak zawsze uczestnikom wydarzenia rozdamy także róże – w tym roku wspólnie świętując 70-lecie Nowej Huty.”
Na nowohuckiej ulicy zabrzmią operetkowe przeboje, między innymi: „Czardasz Silvy” i „Artystki, artystki z Variété”z „Księżczniczki Czardasza” Kálmána, poruszająca liryzmem aria „Twoim jest serce me” z „Krainy uśmiechu” Franza Lehára i całkiem aktualne kuplety Barinkay’a z „Barona cygańskiego”, uznawane często za najsłynniejszą tenorową arię w całej operetkowej literaturze („Wielka sława to żart, książę błazna jest wart…”). Nie zabraknie w programie „Marsza Radetzky’ego” Johanna Straussa (ojca), granego tradycyjnie na zakończenie Koncertu Noworocznego w Wiedniu.
Gala odbywa się w roku ustanowionym decyzją Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Aby uczcić dorobek ojca opery narodowej, a jednocześnie nie zatracić się w operetkowej rozrywce, proponujemy na początek brawurowe „Tańce góralskie” z „Halki”, dramatyczną, pełną miłosnego żaru arię Jontka z tej opery – „Szumią jodły…”, a także „Dumkę Jadwigi” i „Polonez Miecznika” ze „Strasznego dworu”. By uzupełnić polski kontekst, wplatamy w program „Kujawiaka” Henryka Wieniawskiego oraz „Walc Caton” z III aktu „Casanovy” Ludomira Różyckiego.
Gala operetkowa organizowana jest przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Operą Krakowską.
(f)