Cracovia Sacra w Mogile
Dodane przez Administrator dnia 23/08/2019 21:47:34
Tradycyjnie, w dniach 14 i 15 sierpnia odbyła się 12. już odsłona Nocy Cracovia Sacra, przedsięwzięcia z cyklu nocnego eksplorowania Krakowa, ukazującego fenomen religijny miasta, częstokroć zwanego drugim Rzymem.
Tegoroczna Noc Cracovia Sacra, wchodząca w skład projektu pn. „Krakowskie Noce” dedykowana została ogrodom i wirydarzom klasztornym, terenom na co dzień niedostępnym, niejednokrotnie objętym klasztorną regułą. W programie przedsięwzięcia, oprócz zwiedzania kilkunastu przyklasztornych ogrodów i wirydarzy, a także najcenniejszych obiektów sakralnych, przewidziano również liczne koncerty, spektakle słowno-muzyczne oraz wystawy o tematyce sakralnej.
Uroczysta inauguracja Nocy Cracovia Sacra odbyła się w tym roku w środę, 14 sierpnia o godz. 19.00 w opactwie cystersów w Mogile. Rozpoczął ją koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu: Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, Chóru i Orkiestry Bazyliki Ojców Cystersów, Orkiestry Grzegorza Chyca i Orkiestry Nowa Huta Marching Band.
Wydarzenie otwarli: prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Gospodarzy miejsca reprezentował opat mogilski o. Piotr Chojnacki OCist., a Radę Miasta Krakowa jej wiceprzewodniczący Sławomir Pietrzyk.
Wcześniej, bo od godz. 10.00 można było zwiedzić ogród i wirydarz klasztorny, a na krużgankach obejrzeć wystawę Krakowskiego Klubu Fotograficznego: „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne”.
(f)


Fot. Adam Gryczyński