Z Kapelą Hanki Wójciak w Nowej Hucie – Hej, Malućki, Malućki...
Dodane przez Administrator dnia 04/01/2019 19:14:49
Dobrą tradycją zimowej odsłony cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! stało się poświęcenie jej wspólnemu kolędowaniu z artystami, którzy potrafią nadać swój indywidualny styl tradycyjnym pieśniom okresu bożonarodzeniowego - sprawić by znane i cenione kolędy oraz pastorałki zabrzmiały w zupełnie nowym wymiarze. Organizatorzy cyklu, w 2018 roku to trudne, ale niezwykle wdzięczne zadanie, powierzyli Kapeli Hanki Wójciak, a koncert Hej, Malućki, Malućki... w ich wykonaniu odbył się 28 grudnia w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego na os. Tysiąclecia.
Idziemy tu, idziemy, z betlejemskiej krainy, sukomy tu schronienio, dlo malućkiej Dzieciny... - od samych drzwi wejściowych, między ławami pełnymi zasłuchanych ludzi, w stronę ołtarza, w zupełnej ciszy pełnego kościoła, niosły się słowa góralskiej pastorałki śpiewane pięknym, mocnym kobiecym głosem. Tak zaczął się ten niesamowity, przepełniony ciepłem i serdecznością w chłodny zimowy wieczór, koncert. Do nowohuckiego kościoła przybyło bardzo wielu słuchaczy z różnych stron świata, nie tylko z Polski. Naprzeciw zasłuchanego tłumu stanął zespół młodych, uzdolnionych ludzi, z charyzmatyczną wokalistką na czele, by przez niemal półtorej godziny wyznaczać zebranym takt bicia serc i rytm oddechów, by przewodniczyć, prowadzić i dekorować wspaniałym muzycznym ornamentem chóralne kolędowanie.
W repertuarze artystów nie zabrakło powszechnie znanych kolęd, jak Bóg się rodzi, Dzisiaj w Betlejem, czy tytułowe Hej Malućki. Pojawiły się też muzyczne perełki w postaci wykonania mniej znanych lub całkiem zapomnianych utworów, jak na przykład Walc zimowy – napisany przez Henryka Rostworowskiego w wigilię 1939 roku, podczas jenieckiego pobytu pisarza i publicysty, aktora, cenionego autora i wykonawcy piosenek, w oflagu hitlerowskim. Do wspólnego zaśpiewania tej piosenki Hanka Wójciak zaprosiła gościnnie Kamilę Najduk – absolwentkę Państwowej Szkoły Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie i studentkę warszawskiej Akademii Teatralnej. Ciekawym zamysłem, poszerzającym kontekst i wykraczającym poza ramy zwykłego kolędowania, było wykonanie utworu Matki człowieczej lament z muzyką Edwarda Pałłasza do słów Joanny Kulmowej. Zespół zagrał też autorską, pochodzącą z wydanej w 2014 roku płyty Znachorka, kompozycję pt. Matulu. A gdy wybrzmiały ostatnie tony zamykającej koncert, odśpiewanej chóralnie przez zebranych w kościele, kolędy Mędrcy świata, monarchowie – słuchacze na stojąco nagrodzili wykonawców morzem oklasków.
Koncert poprowadziła Lidia Jazgar – dyrektor artystyczna cyklu, która życzyła wszystkim wykonawcom, słuchaczom, organizatorom, sponsorom i partnerom wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2019. Nie są to puste słowa, zważywszy że nadrzędną ideą cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! jest nie tylko zapewnienie krakowianom powszechnego, bezpłatengo dostępu do wydarzeń kulturalnych, ale też wsparcie działalności Hospicjum św. Łazarza w Krakowie i pomoc jego podopiecznym, a realizacja tych celów zależy od pracy, wsparcia i przychylności wielu ludzi, firm i instytucji.
Organizatorzy cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?: Porozumienie Dzielnic Nowohuckich - Dzielnice: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Huty, dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji koncertu - ks. Andrzejowi Kopiczowi, proboszczowi parafii św. Maksymiliana za serdeczną gościnę, za nieocenione wsparcie Miastu Kraków, partnerom cyklu: Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, PPU „Fares” Sp. z o.o., Agencji Art. Blue, partnerowi koncertu: Małopolskim Dworcom Autobusowym S.A. oraz patronom medialnym: Głosowi. Tygodnikowi Nowohuckiemu, Telewizji Kraków, Radiu Plus i Dziennikowi Polskiemu. Podziękowania skierowane są także do Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie za wsparcie w działaniach organizacyjnych.
(f)


Fot. AG Studio – G. Wawrzonek