Na os. Teatralnym trwa… – Protest i budowa
Dodane przez Administrator dnia 14/07/2018 11:18:33
Mieszkańcy os. Teatralnego cały czas protestują przeciwko budowie dużego apartamentowca w miejscu dotychczasowego budynku, w którym kiedyś mieściła się m.in. stołówka Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego, a później oddział jednego z banków i sklep z używaną odzieżą. 22 czerwca br. w Głosie zamieściliśmy tekst pt.: „Nie chcemy apartamentowca – protest społeczny”, w którym pełnomocnik trzech wspólnot mieszkaniowych, których budynki sąsiadują z oprotestowywaną budową, Amelia Juszczak-Michalska, wyjaśniała przyczyny protestu. Z kolei w ubiegłym tygodniu krakowscy radni zebrani na lipcowej sesji Rady Miasta, w swoich skrzynkach znaleźli listy protestujących mieszkańców os. Teatralnego, sprzeciwiających się budowie dużego budynku na ich osiedlu z apelem do radnych, by ci, korzystając ze swoich możliwości, wpłynęli na podjęcie stosownych decyzji przez władze Krakowa. Mieszkańcy napisali m.in. „Zwracamy się do Państwa Radnych o wsparcie i pomoc w nie dopuszczeniu do tego, aby zatracone zostały wartości architektoniczne tej części Nowej Huty poprzez prawdopodobne wyburzenie istniejącego budynku na os. Teatralnym 19 i w jego miejsce wybudowanie nowoczesnego apartamentowca”.
W efekcie działań mieszkańców jak i radnych, nadzór budowlany wydał decyzję o wstrzymaniu prac. Tyle tylko, że pracownicy Urzędu Miasta nie byli w stanie skutecznie dostarczyć inwestorowi tej decyzji - decyzji, zgodnie z którą musi on wstrzymać prace przy budynku nr 19 na osiedlu Teatralnym. Jak się okazuje, decyzja o wstrzymaniu budowy została do inwestora wysłana pocztą. Ten jej jednak nie odebrał i kontynuuje prace budowlane. Jak nam powiedział Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu, pismo po dwóch tygodniach od daty wysłania, uważa się za doręczone. Ten termin upływa w czwartek, 12 lipca. Po tym terminie na plac budowy będą mogli wejść inspektorzy nadzoru budowlanego i wstrzymać prace.
Wygląda na to, że deweloper gra na czas, by do chwili wkroczenia nadzoru budowlanego maksymalnie zaawansować prace budowlane. W tej sytuacji mieszkańcy słusznie pytają o to, czy żyją w państwie prawa? Słusznie uważają, że wobec takiego postępowania dewelopera nadzór budowlany powinien nie tylko wstrzymać prowadzone prace budowlane ale także nakazać przywrócenie stanu sprzed rozpoczęcia tych prac.
O rozwoju sytuacji będziemy informować.
(f)