Podziemny szpital w „Żeromskim”
Dodane przez Administrator dnia 30/06/2018 10:20:41
Nowa atrakcja na turystycznej mapie Nowej Huty. Od niedzieli można zwiedzać schrony pod Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego. Jest to efekt współpracy Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin” i szpitala.
- Schron pod szpitalem Żeromskiego był szczególny. Stanowił punkt pomocy medycznej, w którym zlokalizowano sale szpitalne, blok operacyjny, aptekę oraz nawet pomieszczenie dla ,,zaszokowanych”, jak w tym wypadku nazwano chorych psychicznie – wyjaśnia Tomasz Mierzwa, szef Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”. Podkreśla, że wszystkie eksponaty są oryginalne i pochodzą z l.50 poprzedniego wieku.
Jako jeden z nielicznych schronów w Polsce, ten pod "Żeromskim" ma wejście i wyjście z zewnątrz: przywożone tu miały być ranne osoby z Nowej Huty i tam opatrywane. W podziemnym szpitalu niczego nie mogło zabraknąć, dlatego jest tutaj także sterylizatornia narzędzi medycznych oraz kąpielisko odkażające, które w razie zagrożenia biologicznego miało służyć do odkażania osób przywożonych do schronu.
- W odróżnieniu od schronów znanych z amerykańskich filmów, tutaj każdy pacjent mógł przebywać maksymalnie 3 dni. Potem był przerzucany do innej placówki szpitalnej, albo transportowany do pozostałych schronów. Podziemny szpital w wielu miejscach wygląda, jakby czas się w nim zatrzymał - dodaje.
Warto zaznaczyć, że schrony pod „Żeromskim” dzisiaj są dostępne dla turystów dzięki inicjatywie Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”. Jego założyciele dołożyli ogromnych starań i pracy, aby podziemny szpital powstał na nowo. Pierwsze wycieczki odbyły się w minioną niedzielę. W sprawie zwiedzania i zorganizowania wycieczek należy się kontaktować z Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii "Rawelin": tel. 507 00 66 17 lub 505 42 20 07, a także pisząc na adres e-mail: rawelin@rawelin.org lub zarzad@rawelin.org.
(f)