Piknik przy ul. Kaczeńcowej
Dodane przez Administrator dnia 25/05/2018 21:14:50
Dopisało wszystko począwszy od organizacji, poprzez uczestników kończąc na pięknej pogodzie. W sobotę, 12 maja przy ul. Kaczeńcowej 7, harcerze Hufca ZHP Kraków - Nowa Huta zaprosili mieszkańców na wyjątkowy piknik. Z licznym atrakcji tego dnia skorzystało ponad pól tysiąca osób! Wśród obecnych nie zabrakło gospodarzy tego miejsca – przedstawicieli Rady Dzielnicy XVI z przewodniczącym Andrzejem Buczkowskim oraz Proboszcza Arki Pana ks. Jerzego Czerwienia. Z zaproszenia skorzystał również przewodniczący RD XVIII Stanisław Moryc.
W styczniu tego roku nowohuccy harcerze „wprowadzili się” na ul. Kaczeńcową. Wtedy bowiem miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Hufca ZHP Kraków - Nowa Huta. W ubiegłą sobotę zaprosili mieszkańców na wspólny piknik, który pokazał wyjątkowy potencjał tego miejsca i tej organizacji jaką jest harcerstwo. - W dzielnicy XVI gościmy od pół roku. Nie chcieliśmy, żeby nasza obecność nad Stawem przy ul. Kaczeńcowej ograniczała się tylko do logo na budynku widocznego z ulicy. Postanowiliśmy wyjść do mieszkańców, pokazać się jako współgospodarze tej okolicy. Harcerstwo bardzo silnie opiera się na idei braterstwa. Staramy się przekazywać ją naszym podopiecznym, ale przede wszystkim żyć nią na co dzień. Między innymi dlatego chcieliśmy stać się częścią tej okolicy. Mamy nadzieję, że harcerstwo na stałe wpisze się w krajobraz Nowej Huty.” - mówi pwd. Piotr Górniak, rzecznik prasowy Hufca ZHP Kraków - Nowa Huta.
Sposób, jaki harcerze wybrali aby „przywitać się” z mieszkańcami okazał się strzałem w dziesiątkę. Z licznych atrakcji przygotowanych tego dnia dla dzieci i młodzieży skorzystało kilkuset najmłodszych mieszkańców naszej dzielnicy. Było w czym wybierać, można było m.in. nauczyć się strzelać z łuku, wejść na ściankę wspinaczkową, obejrzeć harcerski namiot z wyposażeniem, nauczyć się tańczyć zumbę. Wszyscy obecni mogli również przeszkolić się z zakresu niesienia pierwszej pomocy. Uczestnicy, którzy odwiedzili tego dnia wszystkie stanowiska i wrzucili swoje „mapki atrakcji” do specjalnej urny, mogli wziąć udział w losowaniu ciekawych nagród. Organizatorzy wydali ponad 300 takich mapek! Oprócz kilkudziesięciu drobnych upominków, jak bilety do kina, wejściówki na ścianki wspinaczkowe, słodycze i gadżety rozlosowano trzy nagrody główne: plecak, namiot i… rower górski. Warto podkreślić, że korzystanie z wszystkich atrakcji pikniku było bezpłatne! Oczywiście oprócz dzieci na imprezie pojawili się również dorośli. Mogli oni nie tylko odkryć to wyjątkowe miejsce jakim jest najmniejszy w naszej dzielnicy użytek ekologiczny – Staw przy ul Kaczeńcowej, ale też otrzymać pozwalający walczyć ze smogiem skrzydłokwiat – w ramach organizowanej przez Logiczną Alternatywę dla Krakowa akcji „Robimy tlen”. Głodni mogli posilić się pyszną kiełbaską. Na zakończenie pikniku grupa nazwana roboczo „zespołem piosenki znanej i lubianej” złożona z harcerzy starszych zaprosiła obecnych do wspólnego śpiewania. Przeboje w style „Ale to już było” wprowadziły wszystkich w cudowny nastrój. Na trawie zaczęły pojawiać się koce, okazało się, że są przeboje, które znają i starsi i młodsi a wspólne ich śpiewanie niezwykle jednoczy! -Dzięki harcerzom na nowo odkrywamy to miejsce. Muszę otwarcie przyznać, że nie spodziewaliśmy się, że tu nad Stawem na ul. Kaczeńcowej można zorganizować taki cudowny piknik, już dziś czekamy na następny! – mówi Agnieszka Łoś, radna Dzielnicy XVI.
Żal było opuszczać to miejsce i tą imprezę! Na szczęście komendant Hufca ZHP Kraków- Nowa Huta Marek Balon obiecuje, że to na pewno nie ostatnie tego typu wydarzenie! Podkreśla również, że organizacja sobotniego pikniku nie udałaby się bez wsparcia partnera jakim była Rada dzielnicy XVI.


Fot. Agnieszka Łoś